اتحادیه اروپا تحریم‌های گسترده جدیدی را علیه روسیه تصویب کرد

هدف تصمیم جدید اتحادیه اروپا محدود کردن دور زدن تحریم‌های روسیه و ایجاد مسئولیت و مجازات بیشتر برای متخلفان است

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۴ ژوئن (چهارم تیر) اعلام کردند که کشورهای عضو این نهاد، چهاردهمین بسته تحریمی را علیه روسیه به تصویب می‌رسانند. به گفته اتحادیه اروپا، هدف این تحریم‌ها بستن برخی از روزنه‌ها برای دور زدن تحریم‌ها از سوی مسکو و ضربه زدن به صادرات گاز روسیه برای اولین بار است.

پس از آنکه روسیه در فوریه ۲۰۲۲ تهاجم تمام‌عیار به اوکراین را آغاز کرد، قدرت‌های غربی تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال کردند. اکنون در اقدامی تازه، اتحادیه اروپا اعلام کرد که در بسته تحریمی خود، ۱۱۶ نهاد و شخص را به فهرست تحریم‌ها اضافه می‌کند و مجموع آنها را به بیش از دو هزار و ۲۰۰ می‌رساند تا دور زدن تحریم‌های روسیه دشوارتر و مجازات متخلفان بیشتر شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هدف از محدودیت‌های جدید اتحادیه اروپا کاهش درآمد روسیه از صادرات گاز طبیعی مایع (LNG) از طریق ممنوعیت حمل‌ونقل در بنادر کشورهای عضو این اتحادیه و بندی است که به سوئد و فنلاند اجازه می‌دهد برخی از قراردادهای مرتبط با ال‌ان‌جی را لغو کنند. این بسته همچنین سرمایه‌گذاری و خدمات جدید برای تکمیل پروژه‌های در دست ساخت روسیه مرتبط با گاز طبیعی مایع را ممنوع می کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محدودیت‌های واردات گاز مایع روسیه در حالی اعمال می‌شود که اتحادیه اروپا پیش از این در سال ۲۰۲۲ واردات نفت روسیه را نیز با برخی معافیت‌های محدود ممنوع کرده بود.

اتحادیه اروپا همچنین در اقدامی جداگانه اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه شش نفر اعمال می‌کند که گفته می‌شود در «فعالیت‌های مخرب سایبری» روسیه علیه کشورهای اتحادیه اروپا و اوکراین دست داشته‌اند. چهار نفر از آنها مستقیم با سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی روسیه مرتبط دانسته شدند.

کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، همچنین پیشنهاد کرده بود که بند موسوم به «نه به روسیه» که در بسته قبلی تصویب شده بود، گسترش یابد. این اقدام، شرکت‌های تابعه اتحادیه اروپا را در کشورهای ثالث موظف می‌کند صادرات مجدد برخی کالاها به روسیه، از جمله کالاهایی که دارای کاربرد دوگانه برای مقاصد نظامی‌اند و مهمات و سلاح گرم را ممنوع کنند. با این حال، با مخالفت آلمان این درخواست لغو شد و دیپلمات‌ها گفتند که این بند ممکن است در آینده اضافه شود.

در اقدامی بیشتر برای آسیب رساندن به توانایی مسکو در تجارت، بسته تحریمی جدید، بانک‌های اتحادیه اروپا در خارج از روسیه را از استفاده از سیستم «اس‌پی‌اف‌اس» SPFS مسکو که معادل آن سیستم پرداخت جهانی سوئیفت است، منع می‌کند. قدرت‌های غربی در سال ۲۰۲۲ مسکو را از سوئیفت محروم کردند.

در بیانیه کمیسیون اروپا آمده است که «فهرستی از بانک‌های کشور ثالث غیرروسی که به چنین سیستمی متصلند، تهیه می‌شود تا این بانک‌ها از تجارت با اپراتورهای اتحادیه اروپا منع شوند.»

اتحادیه اروپا همچنین تلاش می‌کند محدودیت‌هایی را برای کشتی‌هایی که مهمات کره شمالی را به روسیه منتقل می‌کنند ایجاد کند. علاوه بر آن ایجاد تحریم‌ها برای تانکرهای نفتی در نظر گرفته شده است که سقف قیمت نفت تعیین شده از سوی کشورهای گروه هفت را دور می‌زنند. دیپلمات‌ها گفتند که ۲۷ کشتی – عمدتا نفتکش - در ابتدا در فهرست تحریم‌ها قرار خواهند گرفت و سپس تعداد بیشتری اضافه خواهد شد.

بیشتر از جهان