نشست مخالفان طالبان در اتریش؛ «به همبستگی برای آینده افغانستان نزدیک شدیم»

چهارمین دور نشست روند وین برای افغانستان دموکراتیک با حضور احمد مسعود، محمد محقق و شماری دیگر از مخالفان طالبان در اتریش آغاز شد

شرکت‌کنندگان در چهارمین دور نشست «روند وین برای افغانستان دموکراتیک»‌ــ facebook.com/ali.nazary

چهارمین دور نشست «روند وین برای افغانستان دموکراتیک» روز دوشنبه، چهارم تیرماه با شرکت احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، رنگین دادفر سپنتا، وزیر خارجه و مشاور شورای امنیت دولت پیشین، و شماری از سران و اعضای نهادهای سیاسی و مدنی افغانستان آغاز شد.

علی‌میثم نظری، رئیس کمیته روابط خارجی جبهه مقاومت ملی، در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، نوشت: «پس از نزدیک به سه سال از وحشت و استبداد طالبانی، اکنون مردم افغانستان به یکپارچگی سیاسی و اجماع برای ترسیم آینده کشورشان نزدیک‌تر شده‌اند.»

نظری افزود که در چهارمین دور نشست روند وین برای افغانستان دموکراتیک، رهبران، نمایندگان و اعضای بیش از ۶۵ گروه سیاسی، مدنی و شخصیت‌های مستقل حضور دارند.

نخستین دور این نشست آوریل ۲۰۲۲ برگزار شد. پس از آن شرکت‌کنندگان روی چارچوبی برای ادامه این گفت‌وگوها کار کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس کمیته روابط خارجی جبهه مقاومت ملی تصریح کرد: «روند وین برای چهارمین بار نیروهای سیاسی و مدنی را دور هم آورد تا برای یک آینده‌ مردم‌سالار برای افغانستان با هم کار کنند.»

علی‌میثم نظری نشست مخالفان طالبان در وین را جایگزین روندهایی دانست که در آن‌ها از طالبان دعوت می‌شود و از دولت‌های جهان خواست که «سیاست شکست‌خورده مماشات و خیال‌بافی» را کنار بگذارند و «از روندهای سیاسی که هدف آن خدمت به مردم و بازگرداندن عزت و مشروعیت به افغانستان است»، حمایت کنند.

روند وین برای افغانستان دموکراتیک با میزبانی انجمن دیپلماسی برونو کرایسکی برگزار می‌شود که از سازمان‌های فعال در عرصه راه‌اندازی روندهای گفت‌وگو و مذاکره در زمینه صلح است. انتظار می‌رفت شماری دیگر از رهبران سیاسی دولت پیشین افغانستان از جمله عطامحمد نور و صلاح‌الدین ربانی از رهبران حزب جمعیت اسلامی و عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی، نیز در این نشست شرکت کنند، اما به دلایلی که هنوز روشن نیست، در این نشست غایب‌اند.

شرکت‌کنندگان نشست روند وین برای افغانستان دموکراتیک پیش‌تر نیز بیش از همه بر شکل‌گیری اتحاد سیاسی، همبستگی و اجماع نظر برای آینده افغانستان تاکید کردند. در قطعنامه‌های این نشست هم بر این مسئله تاکید شد اما احزاب و جریان‌های سیاسی هنوز به این هدف دست نیافته‌اند. با این حال از میان مخالفان طالبان دو جبهه که عملا در داخل افغانستان با طالبان می‌جنگند، اخیرا به توافق و همبستگی دست یافته‌اند.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود و جبهه آزادی افغانستان به رهبری یاسین ضیاء در ماه‌های اخیر از برنامه‌های همدیگر حمایت و بر هماهنگی در عملیات نظامی علیه طالبان تاکید کردند. هرچند روش فعالیت هر دو جبهه نظامی در داخل افغانستان حمله چریکی به طالبان است و هیچ کدام اکنون قرارگاه نظامی مشخصی ندارند، رهبران آن‌ها می‌گویند که با هم متحد و هماهنگ عمل می‌کنند.