حوثی‌های یمن از حملات جدید در دریای سرخ خبر دادند

شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی اعلام کردند که حملات به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل را تا زمانی که جنگ غزه پایان نیابد، ادامه می‌دهند

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی یمن اعلام کرد که این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی یک ناوشکن آمریکایی و دو کشتی مرتبط با اسرائیل را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند.

به گزارش عرب نیوز، یحیی سریع گفت: «ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ مورد اصابت موشک‌های بالستیک قرار گرفت و دو ناو کاپیتان پاریس و هپی کندور نیز با استفاده از موشک‌های دریایی و پهپاد هدف قرار گرفتند.»

به گفته او، حمله به این کشتی‌ها به به دلیل آن بوده که به سمت بنادری در «سرزمین‌های اشغالی از سوی اسرائیل» حرکت می‌کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سریع بر موضع حوثی‌های یمن تاکید و اعلام کرد که حملات به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل تا زمانی که جنگ غزه پایان نیابد و محاصره سرزمین‌های فلسطینی تمام نشود، ادامه خواهد داشت.

او همچنین با اشاره به ائتلاف آمریکا و بریتانیا برای حفاظت از کشتیرانی بین‌المللی، مدعی شد که عملیات نظامی شورشیان حوثی تنها کشتی‌های اسرائیلی یا سایر کشتی‌هایی را هدف قرار می‌دهد که به سمت «بنادر تحت اشغال اسرائیل» حرکت می‌کنند.

هفته گذشته وبسایت خبری العین گزارشی را درباره نحوه ارسال تسلیحات نظامی از سوی جمهوری اسلامی ایران به گروه شبه‌نظامی حوثی‌های یمن منتشر کرد.

در آن گزارش به نقل از حسن طاهر، فرماندار منطقه حدیده در یمن، آمده بود که کشتی‌های حامل تسلیحات ایران بدون بازرسی وارد بنادر تحت کنترل حوثی‌ها می‌شوند و به آنها این امکان را می‌دهند که حملاتشان را به کشتی‌های عبوری از دریای سرخ ادامه دهند.

در شرایطی که شورای همکاری خلیج فارس در روزهای اخیر درباره تهدید حوثی‌ها بر ادامه فعالیت کشتیرانی در دریای سرخ مذاکراتی داشته، گفته‌های این مقام یمنی بیانگر آن است که برخلاف قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت مبنی بر ممنوعیت قاچاق سلاح به حوثی‌ها، کشتی‌های ایرانی مملو از سلاح به‌راحتی وارد بندر حدیده می‌شوند.

او بندر حدیده را به عنوان «ریه‌ای» توصیف کرد که حوثی‌ها در آن نفس می‌کشند و افزود: «دولت قانونی یمن به تازگی حرکت کشتی‌های ایرانی را که مستقیم از بندرعباس به بندر حدیده وارد می‌شوند رصد کرده است. این کشتی‌ها مملو از سلاح‌اند و با نقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل به طرز خطرناکی به حدیده می‌رسند.»

پیش از این نیز بریتانیا ورود ۵۰۰ کشتی را طی هشت ماه گذشته به بنادر تحت کنترل حوثی‌ها بدون اینکه مشمول مکانیسم بازرسی سازمان ملل باشد، گزارش کرده بود.

بیشتر از جهان