سرمایه‌گذاری هالیوود روی جاذبه جنسی میان مردان جوان و زنان میانسال دلیل علمی دارد

محققان می‌گویند هر چه سن زنان بالاتر می‌رود، کمتر به نظر منفی دیگران اهمیت می‌دهند

تصویر دو بازیگر اصلی فیلم سینمایی ایده تو/Amazon Prime Video

فیلم کمدی‌رمانتیک جدید «ایده تو» (The Idea of You) که بر اساس کتاب محبوبی با همین عنوان ساخته شده، به روابط عاطفی میان افراد با فاصله سنی زیاد می‌پردازد، به‌ویژه زمانی که یک زن میانسال با مردی جوان‌تر قرار می‌گذارد. در این مورد، میان یک مادر مجرد ۴۰ ساله (با بازی آن هاتاوی) با خواننده‌ای معروف که  ۲۴ سال دارد (نیکولاس گالیتزین)، ماجرایی عاشقانه و غیرمنتظره‌ شکل می‌گیرد.

سینما بارها و بارها عشق مردان میانسال و زنان جوان را به تصویر کشیده اما در پرداختن به آن روی سکه (در فیلم‌هایی مانند فارغ‌التحصیل یا کتاب‌خوان) محتاط بوده است؛ با این حال این نوع روابط در سال‌های اخیر با فراوانی بیشتری در کانون توجه قرار گرفته‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در دنیای ستاره‌ها، شر و مدونا، دو خواننده مشهور و تاثیرگذار دنیای موسیقی، با مردان بسیار جوان‌تر از خود رابطه صمیمی و عاشقانه دارند. در پاسخ به افرادی که ممکن است با دیدن این زوج‌ها ابرو بالا بیندازند، باید گفت که تحقیقات علمی نشان داده که بر خلاف باور عمومی، این اختلاف سنی ممکن است مایه اصلی یک رابطه جنسی پرحرارت باشد.

به گزارش مجله سلامت زنان، بر اساس یک نظرسنجی که در سال ۲۰۲۴ انجام شد، ۵۷ درصد از زنانی که با مردان جوان‌تر قرار می‌گذارند، بیشتر احتمال دارد که مقوله رضایت کلی و رضایت جنسی در رابطه‌شان را بین خوب تا عالی ارزیابی می‌کنند. ۷۴ درصد از زنان مسن‌تر هم که با مردان جوان‌تر با فاصله سنی ۱۰ سال یا بیشتر رابطه داشتند، این ارتباط فیزیکی را «خوب تا عالی» گزارش کردند.

 

سارا ای. هیل، دکترای روانشناسی پژوهشی و مشاور کوگار لایف، می‌گوید که ما در مورد اینکه چرا برخی با افراد بسیار جوان‌تر وارد رابطه می‌شوند انواع فرضیات را داریم. با وجود این، اولین چیزی که این نظرسنجی بر آن تاکید کرد، این بود که این روابط «نتیجه یک ارتباط طبیعی بین افراد بود که اجازه ندادند سن مانع آن‌ها شود».

آدم‌های بیشتری می‌فهمند که سن فقط یک عدد است

نیکلاس ال. سیرت، استاد مطالعات زنان و جنسیت دانشگاه کانزاس، می‌گوید: «در دوران استعمار (بین قرن ۱۷ تا ۱۸) تا حدودی به این دلیل که تعداد مردان بیشتر از زنان بود، ازدواج مردان مسن‌تر با زنان جوان‌تر بسیار رایج بود و این باعث شد که سن ازدواج اول برای زنان پایین بیاید، زیرا تعدادشان به اندازه کافی نبود.»

اما بر اساس مطالعه‌ای که بامبل، برنامه دوست‌یابی آنلاین، در سال ۲۰۲۳ انجام داد، در عصر حاضر، برای اکثر کسانی که به دنبال شریک عاطفی و برقراری ارتباطند، سن عاملی تعیین‌کننده‌ نیست. این مطالعه نشان داد که ۵۹ درصد از زنان به‌طور خاص به قرار گذاشتن با فردی جوان‌تر از خود تمایل دارند.

تحقیق یادشده همچنین آشکار کرد که هرچه سن بالاتر می‌رود، فرد کمتر به نظر دیگران اهمیت می‌دهد. به طوری که تقریبا ۲۳ درصد افراد بین ۱۸ تا ۳۴ سال از قضاوت درباره رابطه با فاصله سنی می‌ترسیدند، در حالی‌ که در میان آمریکایی‌های ۵۵ سال به بالا،  تنها هفت درصد از نظر جامعه در مورد روابطشان نگران بودند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ درباره جنسیت و جامعه این کلیشه را هم که زنان مسن جویای سکس با مردان جوان‌اند، زیر سوال برد. در مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با زنان ۳۰ تا ۶۰ ساله که با مردان جوان‌تر قرار می‌گذاشتند، بیشتر زنان گفتند که آغازگر این رابطه نبوده‌اند. این روند در میان زنان بالای ۴۰ سال که با آن‌ها مصاحبه شد، بارزتر هم بود.

این در حالی است که زنان مسن‌تر با افزایش سن اغلب جنسی‌زدایی می‌شوند. کیت بالستریری، دکترای روانشناسی و درمانگر جنسی در لس‌آنجلس، می‌گوید: «ما در جامعه تمایل داریم به زنان مسن‌تر به‌عنوان شعله‌ای رو‌به‌خاموشی در زندگی نگاه کنیم و این واقعیت را که زنان در دهه ۴۰، ۵۰، ۶۰ سالگی چقدر جنب‌وجوش و پویایی دارند، به حداقل برسانیم.»

زنان مسن‌تر روابط با مردان جوان‌تر را به دلایل مختلفی رضایت‌بخش می‌دانند

جی‌جی انگل، روان‌درمانگر جنسی و متخصص روابط جنسی، می‌گوید که زنان اغلب بسیار عامل و هدفمندند و خِردی که با افزایش سن به وجود می‌آید، به این موضوع کمک می‌کند که چه کسی را برای رابطه انتخاب می‌کنند.

بالستریری هم می‌افزاید که بسیاری از زنان شرطی شده‌اند که لذت جنسی را در درجه دوم اهمیت پس از شریک زندگی خود قرار دهند. بنابراین برای یک زن که بیشتر عمرش را صرف تربیت فرزندان کرده و از رابطه ازدواج خارج شده، بودن با یک مرد جوان‌تر «بسیار هیجان‌انگیز و بسیار وسوسه‌انگیز» است.

دکتر هیل معتقد است وقتی قوای جنسی و سرزندگی مرد جوان‌تر را با خرد و آمادگی یک زن مسن‌تر برای کشف خود ترکیب می‌کنید، حاصل می‌تواند ترکیبی واقعا رضایت‌بخش باشد. به گفته او، ذهن باز و رهاتر مردان جوان در هماهنگی با افزایش سن و کمتر اهمیت دادن به قضاوت جامعه در سمت زنان، به‌خوبی جواب می‌دهد.

بیشتر از زندگی