ادامه سیل ویرانگر در افغانستان؛ بیش از ۱۲۰ نفر در فاریاب، غور و بادغیس کشته شدند

سیل‌زدگان در افغانستان به حال خود رها شده‌اند

کودکی ایستاده در میان خرابه‌های به‌جامانده از سیل در غور‌ــ رسانه‌های اجتماعی

پس از کشته شدن ۴۰۰ نفر در اثر سیل بغلان در شمال افغانستان که روند امدادرسانی در آنجا به‌کندی به پیش می‌رود، روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه استان‌های فاریاب، بادغیس و غور در افغانستان نیز گرفتار سیلاب‌های ویرانگری شدند که در پی آن ۷۰ نفر در فاریاب و بادغیس و ۵۲ نفر در غور جان باختند.

منابع محلی در مناطق سیل‌زده می‌گویند روند کمک‌رسانی بسیار کند است و ضمن به جا گذاشتن تلفات انسانی سنگین، خسارات مالی هنگفتی نیز به مردم وارد شده‌ است.

نظر نظری، فعال اجتماعی در غور، به ایندیپندنت فارسی گفت که شمار قربانیان سیل در غور رو‌به‌افزایش است و ده‌ها خانه به‌کل ویران شده‌اند. به گفته نظری، «غور تباه شده» و مردم به حال خود رها شده‌اند و جز چند پتو که از کابل رسیده، کمکی دیگری به مردم نشده است.

این فعال اجتماعی از سازمان‌های امدادرسان داخلی و خارجی درخواست کرد «فورا» به کمک مردم بشتابند.

فرماندهی پلیس طالبان در غور در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که بیش از دو هزار خانه در این استان ویران شده است و چهار هزار خانه هم نسبتا آسیب دیده‌اند. بر اساس این اطلاعیه، دو هزار و ۵۰۰ مغازه در مرکز فیروزکوه و روستاهای آسیب‌دیده تخریب شده و هزاران جریب زمین کشاورزی نیز آسیب دیده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برنامه جهانی غذا روز یکشنبه با انتشار ویدیویی از سیل در غور اعلام کرد که تیم امدادرسان این سازمان به محل اعزام شده‌ است.

بیشترین آسیب به شهر فیروزکوه در مرکز غور و شهرستان‌های مرغاب، شهرک، لعل و سرجنگل و دولت‌یار وارد شده‌ است. نظر نظری می‌گوید عملیات جست‌وجوی افراد ناپدیدشده همچنان ادامه دارد و ممکن است تعداد جان‌باختگان و میزان خسارات وارد‌شده افزایش یابد.

برخی نهادهای طالبان از جمله وزارت دفاع این گروه با انتشار اطلاعیه‌هایی از تلاش برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان و اقدام به نجات افراد گرفتار در روستاهای دوردست خبر دادند. 

چهارشنبه گذشته، یک هلی‌کوپتر طالبان در شهر فیروزکوه، مرکز استان غور، سقوط کرد. در آن حادثه دو نفر کشته و ۱۲ تن زخمی شدند. وزارت دفاع طالبان اعلام کرد که این هلی‌کوپتر در حال کمک‌رسانی به سیل‌زدگان بود و به دلیل نقص فنی سقوط کرد.

در همین حال، وقوع سیل در فاریاب و بادغیس جان ۷۰ نفر را گرفت و صدها خانه و هزاران جریب زمین کشاورزی را تخریب کرد. قطب‌الدین کوهی، خبرنگار در فاریاب، به نقل از مسئولان محلی طالبان نوشت که تنها در روستای قورچی شهرستان بلچراغ ۴۱ تن در پی وقوع سیل در شامگاه شنبه کشته شدند. 

آمار نهایی کشته‌ها و زخمی‌ها در فاریاب، بادغیس و غور هنوز منتشر نشده‌ است. شمس‌الله محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در فاریاب، به طلوع‌نیوز گفت که مردم همچنان در تلاش‌اند اجساد قربانیان را از زیر آوارها و دیوارها بیرون بیاورند و ممکن است آمار افزایش یابد.

تا لحظه آماده‌سازی این مطلب، از شمار زخمی‌ها در سیل اخیر در غور، فاریاب و بادغیس آماری منتشر نشده‌ است.

در کنار  تلفات جانی سنگین، نگرانی از فرو ریختن منار جام که در سده دوازدهم میلادی ساخته شد و بعد از منار قطب در دهلی، بلندترین سازه خشتی جهان است، افزایش یافت. این منار در روستای جام در شهرستان شهرک استان غور، کنار هریرود قرار دارد. ساکنان منطقه در چند روز اخیر ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌داد که سیل اطراف منار را فرا گرفته است. عبدالواحد حماس، سخنگوی استانداری طالبان در غور، گفت در صورتی که دیوارهای اطراف این منار در اثر سیل فرو بریزد، سقوط منار محتمل خواهد بود.

وقوع سیل در بغلان روز جمعه ۲۱ اردیبهشت، جان حدود ۴۰۰ نفر را گرفت و بیش از چهار هزار خانه را ویران کرد. ابعاد گسترده ویرانی در بغلان به حدی است که با گذشت بیش از یک هفته، هنوز آسیب‌دیدگان در فضای باز مانده و بدون سرپناه‌اند. سازمان نجات کودکان در گزارشی اعلام کرد که ۴۰ هزار کودک در بغلان بی‌سرپناه شده‌اند و بیشتر قربانیان نیز زنان و کودکان‌اند.

سیل ویرانگر بهار امسال در حالی خسارات جانی و مالی سنگینی به مردم وارد می‌کند که افغانستان از چهار سال پیش گرفتار خشکسالی بوده است. معیشت حدود ۸۰ درصد جمعیت افغانستان وابسته به کشاورزی است و تخریب مزارع و کشتزارها در فصل بهار که مردم منتظر حاصل‌دهی مزارع‌اند، ضربه اقتصادی سنگینی به خانواده‌ها وارد می‌کند.

بیشتر از جهان