سیگار الکترونیکی خطر نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد

بر اساس یافته‌های پژوهشی جدید، افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند ۱۹ درصد بیشتر احتمال دارد به نارسایی قلبی دچار شوند

طرحی از سیگار الکترونیک و قلب-Canva

دانشمندان دریافته‌اند کشیدن سیگار الکترونیکی ممکن است سبب افزایش «قابل‌ملاحظه» خطر نارسایی قلبی شود.

پژوهشی جدید حاکی از آن است افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشند در مقایسه با کسانی که هرگز از ئی‌ـ‌سیگار [سیگار الکترونیکی] استفاده نکرده‌اند، ۱۹ درصد بیشتر احتمال دارد دچار نارسایی قلبی شوند.

بر اساس تعریف سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا (ان‌اچ‌اس)، نارسایی قلبی به این معنی است که قلب قادر نیست خون را به‌صورت مناسب به سراسر بدن پمپاژ کند. این موضوع معمولا به این دلیل رخ می‌دهد که قلب بیش از حد ضعیف یا انعطاف‌ناپذیر شده است.

بنا بر اعلام بنیاد قلب بریتانیا، برآورد می‌شود بیش از یک میلیون نفر در بریتانیا به نارسایی قلبی مبتلا باشند.

دکتر یعقوبو بن‌ـ‌الحسن، نویسنده ارشد این پژوهش از مداستار هلث (MedStar Health) در بالتیمور آمریکا، گفت: «پژوهش‌های بیشتر و بیشتری به ارتباط میان ئی‌-‌سیگار و پیامدهای زیان‌بخش اشاره دارند و درمی‌یابند که شاید به آن اندازه که پیش‌تر تصور می‌شد بی‌خطر نباشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

«تفاوتی که دیدیم قابل‌ملاحظه بود. جای آن دارد پیامدهایش برای سلامت، به‌ویژه با توجه به سلامت قلب، را در نظر بگیرید.»

یافته‌های این پژوهش نشان داد افرادی که از ئی‌-‌سیگار استفاده می‌کردند بیشتر در معرض خطر نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ‌شده [نارسایی قلبی دیاستولیک] قرار داشتند‌ــ که در این عارضه عضله قلب خشک و انعطاف‌ناپذیر می‌شود و بین انقباض‌ها به‌شکل درست و مناسب با خون پر نمی‌شود.

با وجود این، هیچ ارتباطی با کسر جهشی کاهش‌یافته مشاهده نشد، که در این عارضه عضله قلب ضعیف می‌شود و بطن چپ هنگام انقباض‌ها با شدتی که باید فشرده نمی‌شود.  

علاوه بر این، روشن نیست به چه علت مصرف سیگار الکترونیکی ممکن است خطر [ابتلا به نارسایی قلبی] را افزایش دهد.

به گفته محققان، یافته‌های این پژوهش جدید نشان می‌دهد که لازم است بررسی‌های بیشتری در مورد آثار احتمالی کشیدن سیگار الکترونیک بر سلامت قلب انجام شود.

این یافته‌ها در نشست علمی سالانه کالج کاردیولوژی [قلب‌شناسی] آمریکا ارائه خواهد شد که از ۶ آوریل آغاز می‌شود.

ماه گذشته، دولت بریتانیا با هدف محدودسازی مصرف دخانیات جوانان، قانونی معرفی کرد موسوم به «لایحه دخانیات و ویپ»، که در نظر دارد برای مقابله با رواج کشیدن سیگار الکترونیکی میان جوانان، اختیارات جدیدی بدهد که طعم‌ها و بسته‌بندی‌های سیگار الکترونیکی که بازار هدف آن کودکان [افراد زیر ۱۸ سال] است محدود شود.

این لایحه همچنین محدودیت سنی فروش دخانیات را به‌شکلی موثر یک سال بالاتر خواهد برد، با این هدف که جلو نوجوانان امروز را بگیرد تا در وهله اول اصلا سیگار کشیدن را آغاز نکنند.

وقتی این قانون در ژانویه سال جاری اعلام شد، ریشی سوناک، نخست‌وزیر، گفت: «همان‌طور که هر پدر و مادر یا معلمی می‌داند، در حال حاضر یکی از نگران‌کننده‌ترین روندها افزایش کشیدن سیگار الکترونیکی میان کودکان است، و بنابراین باید پیش از آنکه فراگیر شود وارد عمل شویم.

«آثار بلندمدت مصرف سیگار الکترونیکی مشخص نیست و نیکوتین موجود در آن می‌تواند به‌شدت اعتیادآور باشد، بنابراین در حالی که سیگار الکترونیکی می‌تواند ابزاری مناسب برای ترک سیگار باشد، بازاریابی سیگارهای الکترونیکی برای کودکان پذیرفتی نیست.

«در کنار تعهد ما به اینکه جلو فروش قانونی سیگار به کودکانی که امسال ۱۵ ساله می‌شوند و کودکان زیر ۱۵ سال را بگیریم، این تغییرات با محافظت از سلامت فرزندانمان در بلندمدت، میراثی ماندگار به جا خواهد گذاشت.»

دولت بریتانیا متعهد است که در چارچوب قوانین محیط زیستی، سیگارهای الکترونیکی یک‌بار‌مصرف را از آوریل ۲۰۲۵ ممنوع کند.

© The Independent

بیشتر از بهداشت و درمان