هشدار پوتین به غرب: روسیه آماده جنگ هسته‌ای است اما فعلا نیازی به آن نیست

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که آماده گفت‌وگوهای جدی درباره اوکراین است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز چهارشنبه سیزدهم مارس (۲۳ اسفند) بار دیگر به غرب هشدار داد که کشورش از نظر فنی برای جنگ هسته‌ای آماده است و اگر آمریکا به اوکراین نیرو بفرستد، جنگ با کی‌یف تشدید خواهد شد.

به گزارش رویترز، پوتین که تنها چند روز پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه سخنرانی می‌کرد، گفت که سناریو جنگ هسته‌ای با «عجله» اجرا نمی‌شود و او فعلا به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین نیازی نمی‌بیند.

این رهبر ۷۱ ساله در پاسخ به این پرسش که آیا مسکو واقعا برای جنگ هسته‌ای آماده است یا نه، به تلویزیون و خبرگزاری رسمی روسیه گفت: «از نظر نظامی‌ــ‌فنی آماده‌ایم.»

پوتین در ادامه گفت که ایالات متحده می‌داند که اگر در خاک روسیه یا در اوکراین نیرو مستقر کند، مسکو این اقدام را یک «مداخله» تلقی خواهد کرد.

او افزود: «[در ایالات متحده] در زمینه روابط روسیه و آمریکا و در زمینه محدودیت‌های راهبردی متخصصان کافی وجود دارد. بنابراین فکر نمی‌کنم به عجله برای مقابله هسته‌ای نیازی باشد، هرچند ما برای آن آماده‌ایم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جنگ در اوکراین عمیق‌ترین تنش را در روابط روسیه با غرب، از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲، ایجاد کرده است. پوتین چندین بار هشدار داده که در صورت اعزام نیرو برای جنگ در اوکراین، غرب در خطر مواجهه با جنگ هسته‌ای است.

پس از تهاجم نظامی مسکو به کی‌یف در فوریه ۲۰۲۲،‌ رهبران کشورهای غربی قول دادند که روسیه را در اوکراین شکست دهند اما پس از دو سال جنگ، نیروهای روسیه موفق شده‌اند حدود یک‌پنجم خاک اوکراین را تصرف کنند.

در سال انتخابات ایالات متحده، غرب در حال بررسی چگونگی حمایت از کی‌یف در برابر روسیه است، آن هم در حالی که مسکو توان ارتش را با افزودن صدها هزار نفر تقویت کرده و بسیار سریع‌تر از غرب در حال تجهیز مجدد است.

پوتین، تصمیم‌گیرنده نهایی در روسیه در مورد استفاده از تسلیحات هسته‌ای، در گفت‌وگوی تازه‌اش بار دیگر تاکید کرد که استفاده از این سلاح‌ها در دکترین هسته‌ای کرملین تعریف شده اما در شرایط خاصی اتفاق می‌افتد. او افزود: «سلاح‌های هسته‌ای وجود دارند اما ما اصول خودمان را داریم.»

او ادامه داد: «اگر ایالات متحده آزمایش‌های هسته‌ای انجام دهد، ما هم ممکن است همین کار را بکنیم.»

روسیه و ایالات متحده بزرگ‌ترین قدرت‌های هسته‌ای جهان به شمار می‌روند و بیش از ۹۰ درصد از سلاح‌های هسته‌ای دنیا را در اختیار دارند.

پوتین که گمان می‌رود در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه مارس بار دیگر برای یک دوره شش ساله انتخاب شود، در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که روسیه برای گفت‌وگوهای جدی در مورد اوکراین آماده است. او در سخنانی کنایه‌آمیز تاکید کرد: «اما این مذاکرات باید بر اساس واقعیت باشد نه بر اساس هوس پس از مصرف داروهای روانگردان.»

رویترز ماه گذشته گزارش داد که ایالات متحده پس از تماس میانجی‌ها، پیشنهاد پوتین را برای آتش‌بس در اوکراین و توقف جنگ رد کرد.

سی‌ان‌ان روز شنبه گزارش داد که دولت جو بایدن در سال ۲۰۲۲ نگران بود که روسیه در جنگ اوکراین از سلاح هسته‌ای به صورت تاکتیکی یا در میدان نبرد استفاده کند.

با این حال، پوتین گفت که روسیه هرگز به استفاده از تسلیحات هسته‌ای در اوکراین احساس نیاز نکرده است. او افزود: «چرا باید از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کنیم؟ هرگز چنین نیازی وجود نداشته است.»

رئیس‌جمهوری روسیه پیش از این، رهبران غربی را «بی‌پروا و غیرمسئول» خوانده و اعلام کرده بود که غرب باید در نظر داشته باشد که مسکو «سلاح‌هایی دارد که می‌تواند اهدافی را در قلمرو آن‌ها هدف قرار دهد». او افزوده بود: «هر آنچه غرب مطرح می‌کند، خطر واقعی درگیری با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و در نتیجه نابودی تمدن را به‌ همراه دارد.»

او در یک سخنرانی که روز ۲۹ فوریه ایراد کرد، با اشاره به حملات نافرجام ناپلئون و هیتلر به روسیه، خاطرنشان کرد: «ما سرنوشت کسانی را که نیروهای نظامی‌شان را به خاک کشورمان فرستادند به یاد داریم. اکنون عواقب برای مهاجمان بالقوه فاجعه‌بار‌تر خواهد بود.»

بیشتر از جهان