برد یک میلیون پوندی اسب الکس فرگوسن در مسابقات عربستان سعودی

اسطوره باشگاه منچستر یونایتد، قهرمانی در جام اسب‌سواری ریاض را رویایی خواند

جام قهرمانی مسابقات اسب‌دوانی عربستان سعودی در دستان الکس فرگوسن-۲۴ فوریه ۲۰۲۴-AFP

سر‌ الکس فرگوسن، سرمربی اسطوره‌ای تاریخ فوتبال جهان و باشگاه منچستریونایتد، موفق شد با «روح رقصنده»، اسب معروف خود، در مسابقات اسب‌سواری نئوم‌کاپ عربستان سعودی رتبه اول و جایزه چشمگیر یک میلیون پوندی را تصاحب کند.  

مرد محبوب اولترافرود، ۱۱ سال پس از بازنشستگی و پایان قهرمانی‌های متوالی با منچستریونایتد، شنبه، ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، در عربستان سعودی حاضر شد تا شاهد هنرنمایی «روح رقصنده» و سوارکارش در چمن نئوم‌کاپ باشد.

این دوره از مسابقات اسب‌دوانی در ریاض، گران‌ترین مسابقه اسب‌دوانی دنیا به‌شمار می‌رود که از جمعه، ۲۳ فوریه، تا غروب یکشنبه در میدان سوارکاری ملک عبدالعزیز برگزار می‌شود. مسابقه اصلی نئوم‌کاپ جایزه‌ای به ارزش ۲۰ میلیون دلار (۱۵.۸۶ میلیون پوند) خواهد داشت.

وقتی در دو مسابقه مختلف برنده شوید، به آن «دوگانه همزمان» می‌گویند. اینک فرگوسن، فردی که در عرصه فوتبال جایزه‌های پرشماری برنده شده است، دوگانه جهانی دیگری نیز برای خود رقم زده  و دو اسب او به نام‌های «روح رقصنده» و «کاید دوبرلای» با فاصله چهار هزار مایل (حدود ۶۵۰۰ کیلومتر) از هم، در ریاض و کمپتون پیروز شدند.

در مسابقه ئوم‌کاپ «روح رقصنده»، اسب سرسفید فرگوسن، تحت تعلیم ریچارد فاهی و سوارکاری اویسن اور، بی‌وقفه به سمت جلو حرکت کرد و «کیلر ابیلیتی» را با فاصله‌ای نه‌چندان زیاد شکست داد تا این ‌بار ۵۰۰ هزار پوند بیشتر از جایزه‌ای که نوامبر گذشته در بحرین کسب کرده بود، به دست آورد و بزرگ‌ترین جایزه نقدی را به حساب فرگوسن ۸۲ ساله واریز کند.

فرگوسن که همراه با شرکای خود، گد میسون و پیتر دون، در پایتخت عربستان سعودی حاضر شده بود، پس از کسب این پیروزی بزرگ گفت: «فوق‌العاده است. یکی از دوستانم مرا تشویق کرد که در همل‌همپستید یک مزرعه پرورش اسب راه‌اندازی کنم. سپس یک مادیان از آندریاس وولر در آلمان خریدیم و امروز می‌توانید نتایج این تصمیم را ببینید. ریچارد گفت که او بخت زیادی خواهد داشت، اما برای چنین مسابقه‌های باکیفیتی، هیچگاه نمی‌توان بیش از حد به برنده شدن مطمئن بود. او از نژاد فرنکل است و این اسب‌ها از کوه‌ هم بالا می‌روند. ما صددرصد زندگی‌ای رویایی را تجربه می‌کنیم.»

به گزارش تلگراف، رقیب اسب سر الکس فرگوسن در این دوره از رقابت‌ها، اسبی به مالکیت گراهام مک‌داول، ستاره گلف جهان، بود و او برای اولین ‌بار از نزدیک دوم شدن اسب خود را مشاهده می‌کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مک‌داول پس از پایان مسابقه گفت: «هری درهام این مسابقه را به تجربه‌ای فوق‌العاده و لذتبخش تبدیل کرد. من هیچگاه مسابقه این اسب را از نزدیک ندیده بودم و اولین بار بود که جیمی‌فایو را ملاقات می‌کردم، ولی ما با هم در ارتباطیم و او هر هفته فیلم‌های مسابقات و تمرین‌ها را برایم ارسال می‌کند. تجربه بسیار سرگرم‌کننده‌ای بود. نمی‌توانستم چیز بیشتری بخواهم، ولی اگر این اسب سرش را جلو می‌برد، بردی رویایی را رقم می‌زد.»

شاهزاده بندر بن خالد الفیصل، رئیس فدراسیون سوارکاری عربستان سعودی، پس از راه‌اندازی این رویداد گفت: «بی‌شک این مهم‌ترین رویداد در تاریخ سوارکاری عربستان سعودی است و عزم ما را برای توسعه این ورزش مهم، و نیز اشتیاق ما را برای تبدیل شدن به بازیکنی پیشرو در صحنه جهانی سوارکاری نشان می‌دهد.»

هفت مرد و هفت زن برای کسب جایزه «چالش سوارکاری صنعت سرمایه‌گذاری بین‌المللی سعودی» (Invest Saudi International Jockey Challenge) در چهار مسابقه رقابت کردند. این مسابقه در میانه تقویم مسابقات جام جهانی سوارکاری پگاسوس در فلوریدا و جام جهانی دبی قرار می‌گیرد و فاصله چهار هفته‌ای بین هر مسابقه، به اسب‌ها امکان رقابت می‌دهد. در نتیجه، شمار کثیری از نام‌های بزرگ و چهره‌های مشهور جهانی در میدان سوارکاری ملک عبدالعزیز توانستند به تماشای این رقابت‌ها بنشینند.

بیشتر از ورزش