درخواست گروه هفت از ایران و چین: صدور سلاح به روسیه را متوقف کنید

گروه هفت طی بیانیه‌ای تاکید کرد تا زمانی که لازم باشد از اوکراین در جنگ حمایت می‌کند

رئیس‌جمهوری اوکراین، رئیس کمیسیون اروپا و نخست‌وزیران ایتالیا و کانادا از کی‌یف در نشست آنلاین رهبران گروه۷ شرکت کردند، ۲۴ فوریه ۲۰۲۴- Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS

در دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین، رهبران گروه هفت با انتشار بیانیه‌ای از جمهوری‌ اسلامی و چین خواستند هر چه سریع‌تر صدور تسلیحات و تجهیزات نظامی به روسیه را متوقف‌ کنند. 

نشست آنلاین سران گروه هفت با حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، برگزار شد. 

رهبران هفت کشور صنعتی جهان پس از نشست و در سالگرد حمله روسیه به اوکراین، در مورد انتقال تجهیزات نظامی و تسلیحات به مسکو ابراز نگرانی کردند. 

کشورهای گروه هفت هم‌چنین در این بیانیه اعلام‌ کردند که متعهدند تا زمانی که «نیاز باشد در جنگ علیه روسیه، از کی‌یف حمایت کنند».

رهبران گروه هفت در جریان این نشست همچنین متعهد شدند که روسیه را وادار کنند تا در قبال خسارات مالی و جانی که به اوکراین تحمیل کرده، مجازات شود.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این نشست در حالی برگزار شد که شماری از رهبران مقام‌های بلندپایه غربی برای نمایش حمایت قاطع خود از اوکراین، به کی‌یف سفر کرده‌اند. 

اورزولا فن‌‌در‌لاین، رئيس‌ کمیسیون اروپا، جورجا ملونی و جاستین ترودو، نخست‌وزیران ایتالیا و کانادا، روز شنبه را در کی‌یف، پایتخت اوکراین، به همراه زلنسکی و نخست‌وزیر بلژیک سپری کردند. ایتالیا و کانادا از اعضای گروه هفت هستند. 

ولودیمیر زلنسکی که در کی‌یف میزبان این رهبران غربی بود، پیش از نشست سران گروه هفت در یک سخنرانی، متعهد شد که اوکراین سرانجام در جنگ پیروز می‌‌شود. زلنسکی در سخنان خود از مقاومت مردم اوکراین در دو سال گذشته تجلیل کرد. 

دو سال پیش، در ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲، مسکو حمله‌‌‌‌های گسترده‌ای را با هدف اشغال مناطق شرقی اوکراین آغاز کرد. جنگی که در دو سال گذشته بسیاری از چشم‌اندازهای جهان را تغییر داده است. 

گروه هفت یک سازمان بین ٔدولتی متشکل از هفت کشور اقتصاد پیشرفته و بزرگ جهان یعنی کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا است.   

بیشتر از جهان