آیا جنگ غزه به شکست بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری منجر خواهد شد؟

اگر بایدن به دنبال پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ و ماندن در کاخ سفید باشد، دولتش باید سیاست بی‌طرفانه‌تری در قبال جنگ غزه اتخاذ کند

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکاــ عکس از:  AFP

هرچند اسرائیل چندین دهه است که از حمایت قوی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا برخوردار است، در سال‌های اخیر در نظر افکار عمومی درباره این موضع سنتی تغییر محسوسی پدید آمده است و در حالی که دولت بایدن و اکثریت کنگره هنوز از اسرائیل حمایت می‌کنند، به نظر می‌رسد حمایت از آرمان فلسطین در میان مردم آمریکا، به‌ویژه جوانان آمریکایی در حال افزایش است.

از زمان آغاز کارزار نظامی گسترده اسرائیل در واکنش به حمله هفتم اکتبر حماس، گسست بین دیدگاه جوانان آمریکایی و سیاست دولت ایالات متحده به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت. بر اساس نتایج غیرمنتظره یک نظرسنجی، تعداد زیادی از جوانان آمریکایی معتقدند که باید به اسرائیل پایان داد و سرزمین فلسطین را به حماس واگذار کرد.

بر اساس این نظرسنجی که دانشگاه هاروارد‌ــ‌هریس آمریکا از ۱۳ تا ۱۴ دسامبر ۲۰۲۳ انجام داد، ۵۱ درصد از آمریکایی‌های ۱۸ تا ۲۴ ساله معتقدند راه‌حل نهایی مناقشه اسرائیل و فلسطین در پایان دادن به اسرائیل و واگذاری اراضی آن به حماس و فلسطینی‌ها نهفته است. ۳۲ درصد هم گفتند که از راه‌حل دوکشوری حمایت می‌کنند و تنها ۱۷ درصد پیشنهاد کردند که سایر کشورهای عربی جمعیت فلسطین را جذب کنند.

دانشگاه‌ها و شهرهای بزرگ آمریکا به میدان نبرد اعتراض‌ها تبدیل شده‌اند زیرا دانشجویان طرفدار فلسطین با صدای بلند اسرائیل را به دلیل بمباران گسترده و بی‌رویه غزه و دولت آمریکا را به دلیل نشان دادن چراغ سبز به تل‌آویو محکوم می‌کنند. افزایش احساسات طرفدار فلسطین در ایالات متحده به‌ویژه در میان رای‌دهندگان جوان، پرسش‌های مهمی را مطرح می‌کند مبنی بر اینکه آیا افزایش حمایت از عدالت و صلح در فلسطین به تغییر سیاست آمریکا در قبال اسرائیل منجر خواهد شد و آیا حمایت جوانان آمریکایی از آتش‌بس در غزه به شکست بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو منتهی می‌شود؟

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

درصد زیادی از آمریکایی‌ها به‌ویژه جوانان طرفدار حزب دموکرات بر لزوم آتش‌بس و تامین عدالت در فلسطین تاکید دارند.  نتایج نظرسنجی هم که نیویورک تایمز و کالج سینا در دسامبر گذشته انجام دادند، نشان داد که تقریبا سه‌چهارم رای‌دهندگان ۱۸ تا ۲۹ ساله آمریکایی با حمایت قاطع بایدن از اسرائیل در جنگ مخالف بودند.

جوانان آمریکایی می‌کوشند از طریق تجمع‌های اعتراضی و کارزارهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی مردم را از میزان ویرانی‌های ناشی از جنگ در نوار غزه آگاه و افکار عمومی را برای تاکید بر لزوم برقراری آتش‌بس دائمی در فلسطین بسیج کنند. دانشجویان در دانشگاه‌های برتر آمریکا از جمله هاروارد، کلمبیا و جورج واشنگتن، در اعتراض به مجازات گروهی فلسطینی‌ها از سوی اسرائیل و محکوم کردن سهامدارانی که از جنگ اسرائیل علیه غزه حمایت می‌کنند، تجمع کردند.

از هفتم اکتبر گذشته، کشمکش جدیدی در آمریکا شکل گرفته و شمار جوانان آمریکایی طرفدار فلسطین مقابل کنگره طرفدار اسرائیل و دولت بایدن پیوسته رو به افزایش است. بسیاری از اعضای کنگره تصمیم گرفته‌اند افزایش فعالیت‌ طرفداران فلسطین در دانشگاه‌ها را به یهودستیزی تفسیر و آن را با شدیدترین عبارات محکوم کنند. قانون‌گذاران، به‌ویژه آن‌هایی که طرفدار اسرائیل‌اند، هیاهویی را که در دانشگاه‌ها برای برقراری آتش‌بس و تحقق عدالت در فلسطین جریان دارد، تهدیدی برای حمایت آمریکا از اسرائیل تلقی می‌کنند.

فراخوان‌های آمریکایی‌های جوان برای برقراری آتش‌بس در غزه ممکن است تهدیدی جدی برای انتخاب مجدد بایدن در سال ۲۰۲۴ باشد، زیرا شهروندان آمریکایی زیر ۳۰ سال در انتخابات آینده نقش تعیین کننده‌ای دارند. به همین دلیل، دموکرات‌ها از هم اکنون از احتمال شکست بایدن در برابر رقیبش دونالد ترامپ ابراز نگرانی می‌کنند. افزون بر نگرانی درباره سن بایدن، مخالفت رای‌دهندگان جوان با حمایت قاطع رئیس‌جمهوری آمریکا از کارزار خشونت‌آمیز اسرائیل در غزه می‌تواند نسل جوان را از رای دادن به بایدن منصرف کند.

جوانان آمریکایی ضمن ابراز مخالفت با سیاست‌های جانبدارانه بایدن در قبال تحولات غزه، تهدید می‌کنند اگر رئیس‌جمهوری آمریکا موضعش را تغییر ندهد، به حمایت از او پایان خواهند داد. این جوانان سر یک دوراهی قرار گرفته‌اند که آیا به‌رغم سیاست‌های نادرست بایدن در جنگ اسرائیل در غزه، به او رای دهند، یا از رای دادن به او امتناع ورزند. 

چنین اقدامی می‌تواند شانس پیروزی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را که به نظر می‌رسد سیاست اعلام‌شده‌اش تفاوت چندانی با سیاست بایدن ندارد، افزایش دهد. حزب دموکرات نگران است که حمایت بایدن از اسرائیل ممکن است در ایالت‌های کلیدی مانند میشیگان که بر اساس نظرسنجی‌ها بایدن از ترامپ عقب‌تر است، به ضرر این حزب تمام شود.

با ادامه جنگ در غزه، درخواست‌ها برای برقراری آتش‌بس و عدالت برای فلسطینیان به‌طور چشمگیری در حال افزایش است. بسیاری از جوانان آمریکایی همچنان بر لزوم تحقق خواسته‌هایشان برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه و عدالت برای میلیون‌ها فلسطینی که به دلیل اشغالگری اسرائیل و عملیات نظامی در غزه همه‌چیزشان را از دست داده‌اند، اصرار می‌ورزند.

به نظر می‌رسد پس از تعطیلات زمستانی و آغاز مجدد کلاس‌های درس، دانشگاه‌ها بار دیگر به میدان مناقشه برای دانشجویان طرفدار فلسطین که هدفشان محدود کردن حمایت بایدن از اسرائیل است، تبدیل خواهند شد. با این حال، اگر بایدن به دنبال پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ و ماندن در کاخ سفید باشد، دولت او باید سیاست بی‌طرفانه‌تری در قبال جنگ غزه اتخاذ کند. البته اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه اولین قدم در مسیر این تغییر و اولین گام در ترمیم روابط بایدن با بسیاری از جوانان آمریکایی است.

دیدگاه و نظرات ابراز شده در این مقاله لزوماً سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی کند.

بیشتر از دیدگاه