بلینکن: آشتی با اسرائیل راه منزوی کردن تهران و گروه‌های نیابتی‌اش است

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه درقاهره با عبدالفتاح سیسی، رییس‌جمهور مصر ملاقات کرد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت که نزدیکی اسرائیل و کشورهای عربی که اکثرشان اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند، راهی برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های نیابتی‌اش است.

او این سخنان را روز پنجشنبه ۱۱ ژانویه، در آخرین ایستگاه رشته سفر منطقه‌ای خود در قاهره ایراد کرد. او از اسرائیل وارد مصر شد.

بلینکن گفت: «مسیری هست که نیازهای و اشتیاق اسرائیل برای ادغام در منطقه را همراه دارد.» وزیر خارجه آمریکا افزود: «دادن تعهد لازم به مسئله امنیت و حرکت در مسیر تشکیل کشور مستقل فلسطینی، بهترین راه منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران و نیروهای نیابتی‌اش است.»

بلینکن همچنین گفت که درگیری اسرائیل و حماس در سراسر خاورمیانه «تشدید»‌ نشده است. 

سه ماه پس از حمله هفتم اکتبر گروه شبه‌نظامی حماس به اسرائیل می‌گذرد و بلینکن در پایان چهارمین سفر خود به خاورمیانه از زمان شروع جنگ غزه به این سو در قاهره با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر و میانجی مهم تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ و برقراری آتش‌بس، ملاقات کرد.

بلینکن قبل از پرواز به خبرنگاران گفت: «فکر نمی‌کنم درگیری در حال تشدید باشد» زیرا کشورهای منطقه این را نمی‌خواهند.»

وزیر خارجه آمریکا درباره حزب‌الله، بزرگترین و قوی‌ترین گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در لبنان و متحد حماس، که از ابتدای سال جاری تاکنون به‌طور منظم با نیروهای اسرائیلی در سراسر مرز میان دو کشور تبادل آتش داشته است، گفت: «نه اسرائیل و نه لبنان تنش را افزایش نمی‌دهند و گمان نمی‌کنم که حزب‌الله نیز به دنبال این کار باشد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همزمان یک نماینده آمریکا خواستار توافق سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌ها در مرز لبنان و اسرائیل شد تا از گسترش جنگ غزه به مناطق دیگر خاورمیانه جلوگیری شود. حزب‌الله لبنان و اسرائیل در سه ماه اخیر و پس از جنگ اسرائیل و حماس با یکدیگر به تبادل آتش پرداخته بودند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آموس هوکشتاین در‌این‌باره گفت: «ما باید یک راه‌حل دیپلماتیک پیدا کنیم که به مردم لبنان اجازه دهد به خانه‌های خود در جنوب لبنان بازگردند. همانطور که مردم اسرائیل باید بتوانند به خانه‌های خود در شمال اسرائیل بازگردند.» این اظهارات در حالی ایراد شده است که گروه شبه‌نظامی حزب‌الله گفت که در تازه‌ترین حملات اسرائیل به جنوب لبنان، دو نیروی بهداشت و درمان لبنان که در یک مرکز امدادی مرتبط با حزب‌الله کار می‌کردند کشته شدند.

حزب‌الله گفت که در اقدامی تلافی‌جویانه چندین راکت را به شهر کریات شمونا در شمال اسرائیل پرتاب کرده است.

تشدید تنش‌ها در خاورمیانه از غزه و لبنان تا یمن باعث شده است که تعدادی از دیپلمات‌های غربی در بیروت گرد‌هم آیند تا بر خویشتن‌داری دو طرف تاکید کنند و راه‌حل‌های موجود را مورد بحث قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سه ماه خشونت برون‌مرزی باعث شده است که تا‌کنون ۱۹۰ نفر از‌جمله بیش از ۱۴۰ عضو حزب‌الله و بیش از ۲۰ غیرنظامی از‌جمله سه روزنامه‌نگار در لبنان کشته شوند. به گفته مقامات اسرائیلی، در شمال اسرائیل نیز ۹ سرباز و دست‌کم چهار غیرنظامی کشته شده‌اند. بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در تلاش برای یافتن راه‌حل پایان جنگ غزه، از زمان شروع جنگ به این سو برای چهارمین بار به منطقه خاورمیانه سفر کرد. 

بیشتر از جهان