یک عضو پارلمان اروپا: از کمک به مردم افغانستان و فلسطین جلوگیری می‌شود

کلر دالی گفته است که بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی غذا به مردم افغانستان داده نمی‌شود

پارلمان اروپا- Clare Daly/Facebook 

کلر دالی، نماینده ایرلندی پارلمان اروپا، با انتقاد شدید از سیاست‌های اتحادیه اروپا در توزیع کمک‌های بین‌المللی، تاکید کرد یافته‌های او نشان می‌دهد که از ارسال کمک‌ها به مردم فلسطین و افغانستان جلوگیری می‌شود.

کلر دالی، روز چهارشنبه هشتم آذر (۲۹ نوامبر)، سخنرانی‌اش در پارلمان اروپا را در رسانه اجتماعی ایکس منتشر و تاکید کرد: «‌کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا باید بیشتر شود. ما این را در گزارش‌های کمیسیون اتحادیه اروپا می‌بینیم که از کمک به مردم فلسطین و افغانستان در زمانی‌که به‌شدت به آن نیاز دارند جلوگیری می‌شود.» 

این عضو پارلمان اروپا در سخنرانی‌اش در نشست روز چهارشنبه پارلمان اروپا، درباره شرایط وخیم مردم افغانستان صحبت کرد و گفت در زلزله‌های اخیر در این کشور، حدود سه هزار نفر جان خود را از دست دادند، اما خبر آن حتی در روزنامه‌ها منتشر نشد. او تاکید کرد که بیش از یک میلیون مهاجر افغان بدون این‌که جایی برای رفتن داشته باشند، از پاکستان اخراج شده‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کلر دالی در سخنرانی‌اش به توزیع ناعادلانه کمک‌ها برای مردم افغانستان اشاره و تاکید کرد: «‌این مردم چقدر باید توقع داشته باشند؟ آن‌ها با زمستانی مرگباری روبرو هستند. از بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی غذا، ذره‌ای به آن‌ها نمی‌رسد.»

در دو سال گذشته هم‌زمان با تسلط طالبان بر افغانستان، وضعیت انسانی در این کشور به‌شدت وخیم شده است. در کنار بحران‌های بیکاری و افزایش فقر، بلایای طبیعی اخیر در هرات در غرب افغانستان و اخراج اجباری هزاران مهاجر افغان از پاکستان هم به آن افزوده شده است. 

با آنکه مردم افغانستان در چنین وضعیت دشواری به سر می‌برند، نهادهای امدادرسان بین‌المللی به دلیل تحریم‌ها علیه طالبان و همچنین رسیدگی به بحران‌های جهانی دیگر، کمتر به این وضعیت رسیدگی کرده‌اند. 

یک گزارش سازمان امداد اسلامی (Islamic Relief) که روز چهارشنبه هشتم آذر منتشر شد، نشان می‌دهد که در بحران اخراج پناهجویان افغان از کشورهای همسایه، از‌جمله ایران و پاکستان، سازمان ملل تنها حدود ۱۵ درصد از برنامه‌های امدادی برای پناهجویان را پوشش داده است. 

در عین حال، هم‌زمان با ادامه اخراج مهاجران افغان از پاکستان، حکومت ایران نیز اخراج مهاجران افغان از این کشور را تشدید کرده است. 

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه  ۲۹ نوامبر، در حاشیه نشست هیئت‌دولت از شدت گرفتن اخراج مهاجران غیرقانونی خبر داد و گفت که نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از مهاجران غیرقانونی به کشورهایشان بازگردانده شده‌اند.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران هم‌زمان تاکید کرد بخشی از این مهاجران اخراج‌شده بار دیگر به ایران باز‌می‌گردند و افزود: «برای جلوگیری از بازگشت مهاجران غیرقانونی اخراج‌شده قوانین بازدارنده کافی نداریم و باید تمهیداتی اندیشید و این مسئله را حل کرد.»

با این حال، اظهارات پیشین احمد وحیدی و سایر مقام‌های وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از ۴۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی که او از «اخراج» آن‌ها خبر داد، شهروند افغانستان‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران نیز روز سه‌شنبه این هفته گزارش داد که در ۱۰ روز گذشته نزدیک به ۲۵ هزار مهاجر افغان از این کشور به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

انتقاد کلر دالی از توزیع ناعادلانه کمک‌ها به مردم افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که این کشور پس از دهه‌ها درگیری و بی‌ثباتی، اکنون در اوج بحران اقتصادی، با معضل ورود جمعیت عظیمی که بسیاری از آن‌ها چندین دهه است در این کشور زندگی نکرده‌اند مواجه است.

حکومت عاری از تدبیر و ناکارآمد طالبان که هیچ‌یک از اعضای آن تجربه حکومت‌داری و مدیریت منابع را ندارند، از برنامه‌ریزی برای شش میلیون نفر آواره داخلی در‌مانده و ناتوان بودند، اکنون نیز بحران بازگشت سیل‌آسای مهاجران افغان از پاکستان و ایران هم به آن اضافه شده است.