شمع‌های کیک تولد بایدن مشکلاتش را بیشتر می‌کند

نتایج نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که جوانان آمریکایی، مانند بسیاری از مردم آمریکا از انتخاب بایدن ناراضی‌اند

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در پایگاه دریایی نورفولکو واقع در ویرجینیا‌ــ ROBERTO SCHMIDT / AFP

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه، ۲۰ نوامبر (۱۹ آبان)، هشتادویکمین سالروز تولدش را جشن می‌گیرد. رادیو سراسری ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) به همین مناسبت در گزارشی، از بروز تردید در میان بخشی از حامیان جوان‌تر جو بایدن در مورد ریاست‌جمهوری دوباره این سیاستمدار دموکرات نوشت.

بایدن سه سال پیش، زمانی که سوگند یاد کرد، مسن‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ آمریکا بود. او در حال حاضر یک سال مانده به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، انتظار دارد رای‌دهندگان برای چهار سال دیگر، تا زمانی که سنش به ۸۶ سال می‌رسد، او را به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده انتخاب کنند.

اگرچه برای دارندگان مناصب فدرال هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و رای‌دهندگان‌اند که تصمیم می‌گیرند چه کسی سکان هدایت کشور را در اختیار بگیرد، موضوع سن چند ماهی است که کارزار انتخاباتی بایدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ را تحت تاثیر قرار داده است.

ان‌پی‌آر با استناد به نتایج نظرسنجی‌ها می‌نویسد تردید در مورد سن بایدن برای منصب ریاست‌جمهوری حتی به جان دموکرات‌ها هم افتاده است.

نظرسنجی‌های مختلف اخیر که نیویورک تایمز/ کالج سینا، یوگاو، مورنینگ کنسلت و دانشگاه کوینیپیاک انجام داده‌اند همگی نشان می‌دهند که جو بایدن در رقابت با دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان، برای انتخابات ۲۰۲۴ در جایگاه ضعیف‌تری قرار دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دنیل کاکس، کارشناس ارشد نظرسنجی و افکار عمومی در موسسه آمریکن انترپرایز، در گزارشی خاطرنشان می‌کند که جوانان آمریکایی مانند بسیاری از مردم این کشور، از نامزد انتخابی‌شان [بایدن] ناراضی‌اند. به نظر می‌رسد آن دسته از جوانانی که بیشترین مشارکت سیاسی را دارند، حالا ناراضی‌ترند و در مورد بایدن رویکرد انتقادانه‌تری در پیش گرفته‌اند.

نارضاینی از عملکرد بایدن احتمالا در رویکردش در زمینه تغییرات اقلیمی و بدهی‌های دانشجویی و همین‌طور حمایت تمام‌عیار او از اسرائیل ریشه دارد.

با وجود توانایی‌های بایدن، آثار کهولت سن از مدت‌ها پیش در رفتارها و برخوردهای او در ملاعام ظاهر و به سوژه داغ برخی رسانه‌ها تبدیل شده است.

بایدن در سال ۲۰۲۰، زمانی که به ریاست‌جمهوری رسید، ۷۸ سال داشت. همان سنی که رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، چند هفته پس از ترک کاخ سفید ثبت کرد. دونالد ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه بایدن، هم تا روز انتخابات ۲۰۲۴ به همین سن خواهد رسید. او اخیرا در کارزار انتخاباتی و همین‌طور در مناسبت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی سن بایدن و ناتوانی‌های مختلف مرتبط با آن را برجسته کرده است.

رونالد ریگان که پیش از بایدن عنوان سالخورده‌ترین رئیس‌جمهوری آمریکا را داشت، نیز در دهه ۱۹۸۰ با چالش سن برای ریاست‌جمهوری روبرو بود. او در سال ۱۹۸۰ هنگامی که ۶۹ سال داشت، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد و اندکی پس از مراسم تحلیف، ۷۰ سالگی‌اش را جشن گرفت.

به گزارش ان‌پی‌آر، ریگان در گرماگرم رقابت‌ها برای دوره بعدی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۹۸۰، در میانه یک مناظره انتخاباتی هنگامی که با پرسش صریح مجری در مورد سن روبرو شد، با «پاسخی درخور» از مهلکه جان به‌ در برد. او گفت: «من سن را به موضوعی برای این کارزار تبدیل نمی‌کنم تا برای اهداف سیاسی از جوانی و بی‌تجربگی حریفم سوءاستفاده نکنم.»

ریگان توانست با کسب آرای بیشتر رای‌دهندگان از جمله جوان‌ها، پیروز شود. با این همه ریگان، در میانه دهه ۷۰ زندگی خطاهایی می‌کرد که از یک رئیس‌جمهور انتظار نمی‌رفت. او سرآخر در سال ۱۹۹۳، در ۸۳ سالگی اعلام کرد که به بیماری آلزایمر مبتلا شده و ۱۰ سال بعد هم در گذشت.

در دهه‌های بعد، دموکرات‌ها بیشتر رای‌دهندگان جوان را مجذوب کردند. بیل کلینتون و باراک اوباما هر یک در دو دوره انتخابات را بردند.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از رای‌دهندگان جوان‌تر به احتمال زیاد به دموکرات‌ها رو خواهند کرد. به‌ویژه آن‌هایی که با موضوع‌هایی مانند جنسیت و سقط جنین پیوند دارند. با این حال هیچ چیز قطعی نیست و تحولات ماه‌های پیش‌ رو نشان خواهد داد کدام نامزد به کاخ سفید راه خواهد یافت.

بیشتر از جهان