فرانسه یک موشک بالستیک دوربرد آزمایش کرد

وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد که این موشک حامل سلاح هسته‌ای نبوده و پرتاب آن با موفقیت انجام شده است

فرانسه تاکید کرد که آزمایش این موشک با هدف افزایش اعتبار بازدارندگی نظامی بوده است ـ Canva

وزارت دفاع فرانسه یکشنبه، ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان)، اعلام کرد که این کشور یک موشک بالستیک دوربرد ام۵۱.۳ را با موفقیت آزمایش کرده است.

به گزارش رویترز،‌ این وزارتخانه بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: «این موشک که حامل سلاح هسته‌ای نبود، از سایت آزمایش موشکی بیسکاروس ارتش فرانسه در جنوب غربی کشور شلیک شد و در اقیانوس اطلس شمالی فرود آمد.»

وزارت دفاع فرانسه در ادامه این بیانیه افزود: «این آزمایش موفقیت‌آمیز، موید پیشرفتی عمده در توانایی موشکی ما است و به اعتبار پایدار بازدارندگی کشورمان می‌افزاید.»

این نهاد افزود که با توجه روند کنونی تحولات در جامعه بین‌المللی، حفظ اعتبار تسلیحاتی فرانسه ضروری است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بارها به غرب هشدار داده که برای دفاع از کشورش، آماده است از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

موشک ام۵۱.۳ نسخه ارتقایافته ام۵۱، موشک قاره‌پیمای راهبردی سه مرحله‌ای دریا به خشکی است که برای پرتاب از زیردریایی‌های نیروی دریایی فرانسه طراحی شده است.

فرانسه پیش‌تر در ۲۰۰۶ با پرتاب موشک ام ۵۱ از یک پایگاه زمینی، و در ۲۰۱۰ از یک زیردریایی، آن را آزمایش کرده بود.

موشک جدید ام۵۱.۳ را شرکت هوافضای آریان گروپ، سرمایه‌گذار مشترک بین ایرباس و گروه دفاعی فرانسوی «سافران»، توسعه داده‌ است و قرار است تا ۲۰۲۵ آماده و به زرادخانه ارتش فرانسه افزوده شود.

موشک‌های قاره‌پیما پس از پرتاب، مسیرهای بیضوی را دنبال می‌کنند و اغلب، نخست در مسیری تقریبا عمودی جو زمین را ترک می‌کنند تا سپس بر هدف خود در فضای پایین‌ فرود آیند. این ویژگی، بر خلاف موشک‌های کروز است که معمولا مسیرهای مستقیم را در ارتفاع پایین دنبال می‌کنند و تا رسیدن به هدف، با نیروی رانش مداوم نیرو می‌گیرند.

فرانسه در حالی این موشک را آزمایش کرد که پیش از این، مقام‌های این کشور اعلام کرده بودند که به منظور تامین موشک‌های کروز دوربرد برای اوکراین، به بریتانیا خواهند پیوست. این موشک‌ها ۲۵۰ کیلومتربرد دارند و به نیروهای اوکراینی کمک خواهند کرد که اهدافی را در عمق خطوط ارتش روسیه هدف قرار دهند. پاریس پیش‌تر نیز موشک‌های ضدهوایی کوتاه‌برد میسترال در اختیار کی‌یف قرار داده است.

بیشتر از جهان