همسر خلبان هواپیمای ساقط شده اوکراین: به او گفتم پرواز نکن

خلبان هواپیما به همسرش گفته بود که نمی‌تواند مسافران را ناامید کند

یادبود برای خلبان، کمک خلبان و خدمه اوکراینی پرواز ۷۵۲ در فرودگاه بین‌المللی کیِف، ۱۱ ژانویه- SERGEI SUPINSKY / AFP

بیوه خلبان هواپیمای ساقط‌ شده اوکراینی که بر فراز ایران ساقط شد، می‌گوید از همسرش تقاضا کرده بوده در گرماگرم نگرانی‌های ناشی از جنگ به ایران پرواز نکند.

کاترینا گاپوننکو، گفته است شوهرش، وُلودمیر، فکر کرده بوده پرواز دوسره‌اش از تهران به کیِف، به خاطر تنش‌های حاکم بر منطقه - که به دنبال ترور قاسم سلیمانی به دست آمریکا بالاگرفته بود، لغو خواهد شد. 

اما از آنجایی که پرواز به تهران همچنان در برنامه شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین باقی ماند، ولودمیر، پدر دو کودک، به همسرش گفته ناگزیر از انجام آن است. 

کاترینا به شبکه خبری «اسکای نیوز» گفت: «به او گفتم پرواز نکن! این کار را نکن! اما او گفت: «نمی‌توانم حرفم را عوض کنم. اگر من نروم، کس دیگری نیست. اگر پرواز در برنامه باشد، باید پرواز کنم.» از او خواستم بماند.»

خلبان هواپیمای اوکراینی - با سابقه ۱۱ هزار ساعت پرواز، روز هفتم ژانویه هواپیمای بوئینک ۷۳۷ را در تهران به زمین نشاند. قرار بود هواپیما روز بعد، ۸ ژانویه تهران را به مقصد کیف ترک کند که دو دقیقه پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی، هدف حمله موشکی قرار گرفت و سقوط کرد.

در این سانحه کلیه کادر پرواز هواپیما و ۱۷۶ مسافر - که عمدتا شهروندان ایرانی، کانادایی و اوکراینی بودند، در دم جان باختند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ایران اکنون می‌گوید هواپیمای مسافربری را به اشتباه هدف قرار داده بوده است. سانحه سقوط هواپیما چند ساعت پس از حملات موشکی ایران به دو پایگاه نظامی ‌آمریکا در عراق، رخ داد.

امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، اکنون می‌گوید: «مسئولیت کامل» این فاجعه را برعهده می‌گیرد.

اما خانم گاپوننکو گفته نمی‌داند به چه دلیل مقامات اوکراینی - در شرایطی که اوضاع امنیتی متشنج بوده، به هواپیما اجازه پرواز به تهران را داده بوده‌اند. 

او گفت: «این پرواز اوایل دسامبر برنامه ریزی شده بود که در آن موقع هیچ‌گونه نگرانی در مورد (ایمنی) تهران وجود نداشت. اما درست پیش از پرواز، خصومت‌ها آغاز شد. ما از وضعیت آمریکا خبر داشتیم، از وضعیت عراق خبر داشتیم ، می‌دانستیم امنیت وجود ندارد، و باور نمی‌کردیم پرواز (به تهران) لغو نشده باشد. این اولین سئوال است. من کاری ندارم چه کسی مقصر است. می‌خواهم بدانم چرا آن‌ها (مقامات مسئول) اجازه دادند پرواز طبق برنامه پیش برود. این خودکشی بود.»

خانم گاپوننکو این اظهارات را ضمن دیدار از محل یادبود همسرش و ده کادر پرواز هواپیمای ساقط‌شده در فرودگاه بین‌المللی «بوریس پیل» اوکراین بیان می‌داشت، که در این سانحه کشته شدند.

خانم گاپوننکو گفت این فاجعه برای دو دختر ۱۱ و ۶ ساله او به مراتب دشوارتر بوده است.

او گفت: «آنها نمی‌فهمند چرا چنین حادثه‌ای روی داده است. نمی‌فهمند آینده چطور خواهد بود. آنها منتظر پدرشان هستند؛ امیدوارند برگردد.»

روز شنبه، ایهور سوسنوسکی، معاون فرودگاه کیف و مدیر مسئول برنامه پروازها، در یک کنفرانس خبری گفت: « مقامات ایرانی باید فرودگاه را تعطیل می‌کردند. فرودگاه را ببندید و هرچه دلتان می‌خواهد شلیک کنید... این نهایت بی مسئولیتی بود که فرودگاه (تهران) را تعطیل نکردند.»

© The Independent

بیشتر از جهان