شاهزاده رضا پهلوی در سالگرد جمعه خونین زاهدان: شخص علی خامنه‌ای آمر و مسئول اصلی کشتار بود

«تک‌تک گلوله‌هایی که به سر و تن بی‌پناه‌ترین فرزندان ایران شلیک شد، گلوله‌هایی بود که تمامیت ایران را هدف گرفته بود»

شاهزاده رضا پهلوی در آستانه فرارسیدن اولین جمعه خونین زاهدان، آن را «انتقام یک رژیم ضدایرانی از ملت ایران» توصیف کرد. 

شاهزاده رضا پهلوی در یادداشتی که در رسانه اجتماعی ایکس منتشر کرد، نوشت: «‌در هشتم مهرماه سال گذشته، ایران در زاهدان خلاصه شده بود و تک‌تک گلوله‌هایی که به سر و تن بی‌پناه‌ترین فرزندان ایران شلیک شد، گلوله‌هایی بود که تمامیت ایران را هدف گرفته بود.» او افزود: «بیراه نیست که مردم زاهدان و هم‌میهنان بلوچ ما در تمام یک سال گذشته، هر جمعه یک ایران را فرا خوانده‌اند، و تا همین امروز، مشعل انقلاب ملی ما را فروزان نگه داشته‌اند.» 

هشتم مهر ۱۴۰۱، هنگامی‌ که نمازگزاران مسجد مکی زاهدان قصد داشتند در اعتراض به تجاوز فرمانده کلانتری به یک دختر نوجوان و در همراهی با خیزش سراسری ایرانیان، تجمع اعتراضی برگزار کنند، هدف شلیک مستقیم ماموران امنیتی و انتظامی قرار گرفتند. در این روز که به «جمعه خونین» مشهور شد، دست‌کم ۱۰۰ نفر از‌جمله ۱۷ کودک کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند. پیش‌تر معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، تایید کرده بود که با سلاح‌های جنگی به مردم بلوچستان شلیک شده است. 

شاهزاده رضا پهلوی در یادداشت اخیر خود به مناسبت فرارسیدن این روز، شخص علی خامنه‌ای را «آمر و مسئول اصلی کشتار» خواند و نوشت‌: «همان‌گونه که رهبران دینی اهل سنت ایران نیز گفته‌اند، او نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند.

او در سالگرد کشتار مردم زاهدان، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان نوشت:‌ «این خانواده‌ها و همه آسیب‌دیدگان و زخمی‌های آن جمعه خونین، اطمینان داشته باشند که به پرونده این جنایت در یک دادگاه ملی که شفافیت حداکثری بر آن حاکم باشد، رسیدگی خواهد شد و آمران و عاملان کشتار فرزندان ایران با مجازات لازم، قانونی و منصفانه روبرو خواهند شد. این وعده‌‌ای ملی و خلل‌ناپذیر است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیش‌تر، منابع خبری در داخل ایران از افزایش حضور نیروهای نظامی و ماموران در خیابان‌ها و محورهای ورود به زاهدان طی روزهای گذشته خبر دادند و اعلام کردند که وضعیت در زاهدان به حالت امنیتی درآمده است. این در حالی است که هفته گذشته رسانه‌های حقوق بشری و صنفی خبرهایی مبنی بر بازداشت شهروندان در ۱۰ شهر ایران از‌جمله املش، نوشهر، آمل، چابهار، زنجان، تبریز، تهران، قرچک، مشهد و یاسوج منتشر کرده بودند. 

همچنین در هفته‌های اخیر و در اولین سالگرد خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، نیروهای امنیتی فشار و سرکوب خانواده‌های کشته‌شدگان را افزایش دادند و حمله، ضرب‌و‌شتم، تهدید و بازداشت، سهم بسیاری از خانواده‌های دادخواه در سالگرد از دست دادن فرزندانشان بود.

خبرگزاری حال‌وش که اخبار بلوچستان را پوشش می‌دهد نیز با انتشار تصاویر و ویدیوهایی خبر داد که در روزهای اخیر، ده‌ها خودرو و نیروهای نظامی از استان‌های کرمان، هرمزگان و خراسان جنوبی به شهرهای بلوچ‌نشین وارد شده‌اند. بر مبنای این گزارش، صبح پنجشنبه ششم مهر، کاروانی از نیروهای نظامی همراه با خودرو و تریلی‌های حامل موتورسیکلت‌های ماموران وارد زاهدان شدند. یک روز قبل از آن نیز کاروان مشابهی از استان خراسان جنوبی به زاهدان اعزام شده بودند.

شهروندان فعال و رسانه‌ها نیز در روزهای گذشته گفتند که نیروهای امنیتی مستقر‌شده در شهر، تردد افراد و اتومبیل‌ها را کنترل می‌کنند و بازداشت فعالان افزایش یافته است. 

علی‌رغم وضع امنیتی موجود، مطالب و تصاویر انتشاریافته در رسانه‌های اجتماعی حاکی از آن است که معترضان به شعارنویسی‌ روی دیوارها ادامه می‌دهند و تصاویر و بنرهای تبلیغاتی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را آتش می‌زنند.