اوکراین: فرمانده ناوگان دریایی و ۳۳ افسر دیگر روسیه کشته شدند

زلنسکی می‌گوید نخستین تانک‌های آبرامز آمریکا وارد اوکراین شدند

نظامیان روسیه در حال آماده شدن برای گلوله‌باران مواضع اوکراین در منطقه کوپیانسک در شرق اوکراین - AFP

کی‌یف می‌گوید هفته گذشته در جریان یک حمله موشکی بی‌سابقه به مقر نیروی دریایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه، فرمانده ناوگان این کشور در دریای سیاه، کشته شده است.

اوکراین مستقیما نامی از ویکتور سوکولوف نبرده است، اما مرگ او ضربه‌ای عظیم به ارتش روسیه تلقی می‌شود که در ماه‌های اخیر در بندر سواستوپل هدف حمله‌های بی‌امان ارتش اوکراین بوده است.

خبرگزاری فرانسه دوشنبه، ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) به نقل از بیانیه نیروهای نظامی ویژه اوکراین در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «در جریان این حمله‌ ۳۴ افسر، از جمله فرمانده ناوگان روسیه در دریای سیاه، کشته شده‌اند». این منبع می‌افزاید که ۱۰۵ نظامی دیگر روسیه نیز مجروح شده‌اند.

اشاره این بیانیه، به حمله موشکی جمعه اوکراین به مقر اصلی ناوگان روسیه در سواستوپل، بزرگ‌ترین شهر شبه‌جزیره کریمه، است که در ۲۰۱۴ ضمیمه خاک فدراسیون روسیه شد.

بنا به ادعای کی‌یف، شدت این حمله به قدری بوده است که پایگاه نظامی مذکور بازسازی‌شدنی نیست. ساعاتی پس از این حمله، مسکو از ناپدید شدن یک سرباز در سواستوپل خبر داده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سوی دیگر و در ادامه حمله‌های هوایی روسیه به زیرساخت‌های بندری اوکراین در دریای سیاه، شب گذشته، بندر اودسا هدف قرار گرفت. به گفته‌ مقام‌های اوکراینی، این حمله «خسارت چشمگیری» به انبار‌ها و تاسیسات ذخیره غلات وارد کرده است.

رویترز به نقل از اوله کیپر، فرماندار منطقه اودسا، نوشت که انبارهایی که هدف قرار گرفته‌اند، نزدیک به هزار تن غلات در خود جا داده بودند. گفته می‌شود که روسیه در این حمله از موشک‌های مافوق صوت استفاده کرده است.

حمله روسیه به اوکراین در حالی شدت می‌گیرد که کی‌یف به ضدحمله‌ای که از چند ماه پیش آغاز کرده، در جنوب و شرق ادامه می‌دهد. با تحویل تانک‌های آبرامز ساخت ایالات متحده آمریکا به اوکراین که ولودیمیر زلنسکی دوشنبه خبر آن را داد، این ضدحمله‌ می‌تواند تقویت شود.

به گفته زلنسکی، نخستین تانک‌های آبرامز آمریکا وارد اوکراین شده‌اند و قرار است به گلوله‌های ۱۲۰ میلی‌متری تجهیز شوند که می‌توانند تانک‌های تی ۷۲ روسیه را هدف قرار دهند.  ایالات متحده این گلوله‌ها را در طول جنگ سرد و به منظور مقابله با تانک‌های تی ۷۲ روسیه توسعه داد که اوکراین اینک در ضد‌حمله خود با آن‌ها روبه‌رو است .

همزمان، یک نهاد تحقیقاتی زیرنظر سازمان ملل، دوشنبه ابعاد تازه‌ای از استفاده نظام‌مند و گسترده نیروهای مسلح روسیه از شکنجه در مناطق تحت کنترل‌ آنان فاش کرد.

به گزارش رویترز، اریک موسی، رئیس کمیسیون تحقیق درباره شرایط اوکراین، در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، می‌گوید: «شواهد گردآوری‌شده اخیر نشان می‌دهد که در برخی موارد، شکنجه چنان «وحشیانه» بوده که به مرگ قربانی منجر شده است».

او با استناد به شواهد تازه‌ می‌افزاید: «سربازان روس در بخش‌های اشغالی استان خرسون به زنان ۱۹ تا ۸۹ ساله تجاوز کرده و مرتکب خشونت جنسی شده‌اند». به گفته رئیس کمیسیون تحقیق درباره شرایط اوکراین، این تجاوزها در حضور نزدیکان قربانی انجام می‌شده و آن‌ها مجبور به مشاهده یا شنیدن آن بودند.

این کمیسیون در نخستین گزارش خود که مارس گذشته منتشر شد، مقام‌های روسی را به ارتکاب «جنایات جنگی» گسترده متهم کرد.

در این گزارش آمده است: «مسکو در مجموعه وسیعی از جنایات جنگی دیگر، از جمله حمله‌های گسترده به غیرنظامیان و زیرساخت‌ها، کشتار، شکنجه و تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی نقش دارد.»

روسیه همواره اتهام جنایت علیه غیرنظامیان را در اوکراین، انکار کرده است.

بیشتر از جهان