کایلی جنر به خاطر بافت مو به «دزدی فرهنگی» متهم شد

انتخاب این مدل مو موجب انتقاداتی در فضای مجازی شده است

 کایلی جنر و دوست پسرش  تراويس اسكات در شصت و یکمین مراسم جایزه گرمی -REUTERS/Lucy Nicholson

پس از انتشار عکسی با موهای بافته از کایلی جنر، او را به دزدی فرهنگی متهم کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها این ستاره نمایش‌های تلویزیونی واقع‌نما، عکسی را که عکاسان صنعت خوش‌پوشی لوکا و الِساندرو مورِلی در جریان یک طرح عکاسی از او گرفته بودند در اینستاگرام منتشر و سپس حذف کرده است.

این عکس را برادران مورِلی نیز در اینستاگرام منتشر کردند و به طور گسترده در فضای مجازی پخش شد.

استفاده جنر از این مدل مو که ریشه در فرهنگ سیاهان دارد و جزو سنت‌های آن‌هایی است که جنس موهایشان آفریقایی است، موجب انتقاداتی در فضای مجازی شده است. 

یکی از کاربران توییتر نوشت: «این هم از دزدی فرهنگی ایشان. چندش‌آور است.»

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy New Year People! @kyliejenner by @morellibrothers #gwenstefani

A post shared by Morelli Brothers (@morellibrothers) on

شخص دیگری معتقد بود «به نظر من این کارش هیچ هم در حکم تحسین سیاهان نیست، چون هنوز هم به خاطر بافت موها به ما سیاهان به چشم "اقلیتی خاص" نگاه می‌کنند و به این خاطر گاهی شغل‌مان را هم از دست می‌دهیم، حال آن که از نظر بیشتر سفیدپوستان این فقط یک مدل مو است.»

طراح چهره جنر، آریل تخادا در اینستاگرامش نوشت این مدل مو را برای مؤسس شرکت کایلی کازمتیکس طراحی کرده و در طراحی آن از مدل موی مشابه گوئن استفانی در نماهنگ «سمت جنوب» (South Side) الهام گرفته، که آهنگسازش موبی است.

رِبِل ری که خواننده است از استفانی انتقاد کرد، چون انگار با استفاده از این مدل مو، به آن لطف کرده.

او نوشت: «وای خیلی خوشم آمد که زنی سفیدپوست، با پوست سفیدش، موهایش را این مدلی کرده و آن را به زن سفیدپوست دیگری تقدیم کرده. گرامی باد طلایی‌ترین دوران دزدی‌های فرهنگی در طول تاریخ نوین فرهنگ عامه !»

این اولین باری نیست که جنر را به دزدی فرهنگی متهم کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در سال ۲۰۱۵ آماندا استنبرگ، بازیگر فیلم بازی‌های گرسنگی، از این شخصیت رسانه‌ای بابت انتشار یک سلفی در فضای مجازی انتقاد کرد. در این عکس جنر موهایش را چند ردیف بافته بود که این مدل مو نیز جزو سنت‌های سیاهان است.

یک ماه پس از آن جنر عکس دیگری نیز از خود با موهای بافته منتشر کرد.

با جنر تماس گرفته‌ایم و در این مورد نظرش را جویا شده‌ایم.

از روز اول ژانویه قانون جدیدی در ایالت کالیفرنیای آمریکا به اجرا درآمده که تبعیض علیه موی طبیعی را در محیط کار و تحصیل ممنوع کرده است.

در متن این قانون که به قانون کراون معروف شده آمده: «بر اساس ارزش‌های انصاف، مساوات و برابری فرصت‌ها برای همه - که در قانون اساسی آمده است، قانون‌گذار تشخیص می‌دهد تداوم اعمال تصویری اروپامحور از کار حرفه‌ای، با اجرای سیاست‌هایی که ظاهراً به بی‌طرفی نژادی آراسته‌اند ولی با تبعیض علیه افراد سیاهپوست بر زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارند و باعث طرد آن‌ها از برخی محیط‌های کار می‌شوند، در تضاد آشکار با مساوات و برابری فرصت‌ها برای همه است.»

© The Independent

بیشتر از زندگی