عطامحمد نور: فساد اخلاقی در ساختار رژیم طالبان به اوج خود رسیده است

استاندار پیشین بلخ گفت قضات طالبان برخلاف ادعای اعضای این گروه، افراد بی‌گناه را به تیغ جلادان می‌سپارند

عطامحمد نور: قضات طالبان، «افراد بدکاره» را که در مورد آنان اسناد کافی وجود دارد، تبرئه می‌کنند-FARSHAD USYAN/AFP

عطامحمد نور، از رهبران حزب جمعیت اسلامی و استاندار پیشین بلخ، روز شنبه یکم مهر، در برنامه گرامیداشت سالروز کشته شدن برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان که با حضور رهبران شورای عالی مقاومت برای نجات به‌طور مجازی برگزار شده بود، گفت که فساد اخلاقی در رژیم طالبان به اوج رسیده است و قضات این گروه، «افراد بدکاره» را که در مورد آنان اسناد کافی وجود دارد، تبرئه می‌کنند. نور افزود که طالبان و دستگاه‌های قضایی این گروه، برخلاف آنچه ادعا می‌کنند، افراد بی‌گناه را «به دام تیغ جلادان می‌سپارند»، اما اعضای خود این گروه هرگز مورد بازپرسی قرار نمی‌گیرند.

در ماه‌های اخیر، نوارهای صوتی و تصویری زیادی از روابط جنسی اعضا و فرماندهان طالبان با زنان و پسران در فضای مجازی منتشر شده است. در یکی از این موارد، ویدیویی از ملا احمد، رئیس اداره برق‌رسانی کابل (برشنا)، در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد ملا احمد با مرد جوانی که گفته می‌شود محافظ او است همخوابگی دارد. در ۲۶ شهریور، نامه‎‌ای از دادگاه طالبان در فضای مجازی منتشر شد که در آن آمده بود ملا احمد، تبرئه شده و بی‌گناه شناخته شده است. در این نامه ادعا شده است که ویدیو منتشرشده در فضای مجازی جعلی است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با این حال، عطامحمد نور، با متهم کردن رژیم طالبان به آلوده شدن در فساد اخلاقی گفت که مدارس دینی طالبان نیز تروریست پرورش می‌دهند و آموزش عقاید افراطی جایگزین آموزش نوین شده است.

نور همچنین با یادآوری از کوچ اجباری، قتل‌های هدفمند، سرکوب و تلاش برای حذف اقوام گروه‌های قومی و مذهبی از ساختار سیاسی جامعه از طرف طالبان، گفت تنها راه پیروزی بر طالبان، اتحاد میان همه گروه‌های سیاسی است. نور از رهبران سیاسی مخالف طالبان خواست که در کنار مردم و سرزمین خود بایستند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، نیز در سخنانی در این برنامه گفت طالبان با سوءاستفاده از اسلام «و دفاع بد» از این دین، درصدد تداوم سلطه خشونت‌بار خود بر افغانستان‌اند و کنار زدن این گروه از قدرت، نیازمند اتحاد، همبستگی و همراهی همه نیروهایی است که به افغانستان آزاد معتقدند.

مسعود با اشاره به نقش برهان‌الدین ربانی و احمدشاه مسعود در شکل‌دهی به مقاومت گسترده مسلحانه علیه طالبان گفت که امروز نبود این دو شخص باعث شده است که مقاومت چنان که باید صورت نگیرد.

نشست آنلاین به مناسبت سالگرد کشته شدن برهان‌الدین ربانی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان-ایندیپندنت فارسی

 

مسعود خطاب به جوانان افغانستان گفت که ربانی و مسعود در ابتدا بدون حمایت دولت‌های خارجی، علیه طالبان ایستادگی کردند و وقتی مقاومت در میان مردم گسترش یافت، برخی دولت‌ها به کمک مردم افغانستان شتافتند. او تاکید کرد که اگر الگوی مقاومت فعلی در برابر طالبان، عملکرد احمدشاه مسعود و برهان‌الدین ربانی باشد، «مردم افغانستان از این مرحله سخت و دشوار عبور خواهند کرد».

 شمار دیگری از رهبران سیاسی از جمله محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، و صلاح‌الدین ربانی، فرزند برهان‌الدین ربانی و رهبر حزب جمعیت اسلامی، سخنرانی کردند. سخنرانان ضمن تاکید بر اتحاد و همبستگی میان نیروهای ضدطالبان، اقدام‌های این گروه در برابر زنان و گروه‌های قومی و مذهبی در افغانستان را محکوم کردند.