ارتش پاکستان: در دو عملیات جداگانه هشت «تروریست» کشته شدند

حدود یک سال می‌شود که ناامنی در پاکستان و به‌ویژه در مناطق قبیله‌نشین آن کشور افزایش یافته ‏است

سرباز پاکستانی مقابل پاسگاه پلیس در  پاکستان- دسامبر ۲۰۲۲-Karim ULLAH / AFP

ارتش پاکستان روز جمعه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) اعلام کرد که در دو عملیات جداگانه، هشت «تروریست» در ایالت خیبر پختونخوا کشته و پنج تن دیگر بازداشت شدند. 

بخش رسانه‌ای ارتش پاکستان در بیانیه‌ای گفت که در نخستین عملیات در منطقه‌ «جانی‌خیل» در «بنو»، در تبادل آتش نیروهای امنیتی، ۶ «تروریست» کشته و ۵ «تروریست» بازداشت شدند.  

ارتش پاکستان ادعا کرد که کشته‌های این عملیات در چند فعالیت تروریستی علیه نیروهای امنیتی آن کشور، از جمله در حمله انتحاری با موتورسیکلت به کاروان نظامی نیروهای پاکستان در جانی‌خیل در ماه گذشته دست داشته‌اند. در آن حمله ۹ سرباز ارتش کشته شدند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ارتش پاکستان گفت که در عملیات دیگر در «داتا خیل» در وزیرستان شمالی، دو «تروریست» در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند. ارتش پاکستان افزود که از پایگاه این کشته‌شدگان سلاح و مهمات کشف شده است. 

حدود یک سال می‌شود که ناامنی در پاکستان و به‌ویژه در مناطق قبیله‌نشین آن کشور افزایش یافته است. تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) جدی‌ترین تهدید علیه حکومت و نظامیان پاکستان محسوب می‌شود که پس از پایان آتش‌بس با حکومت پاکستان در نوامبر سال گذشته، به نیروهایش دستور افزایش حمله داده است.

بیشتر حمله‌های جنگجویان در پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا هم‌مرز با افغانستان متمرکز است. مقام‌های ارشد پاکستان بارها گفته‌اند که تی‌تی‌پی از قلمرو افغانستان دست به سازمان‌دهی حمله در داخل خاک پاکستان می‌زند. اما حکومت طالبان این ادعاها را رد و تاکید کرده است که از داخل خاک افغانستان علیه هیچ کشوری تهدیدی صورت نمی‌گیرد.  

روز گذشته، آصف درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان، به کابل سفر و با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، دیدار کرد. در بیانیه وزارت خارجه طالبان آمده بود که افغانستان و پاکستان باید از ابراز نظر علیه یکدیگر جلوگیری کنند و مسائل امنیتی را از طریق کمیته‌ها حل کنند. 

برخی منابع گفته‌اند که طالبان در این دیدار اطمینان داده‌اند که جلو فعالیت تی‌تی‌پی در خاک افغانستان را می‌گیرند.

پاکستان زیر فشار اقتصادی زیادی است و به همین دلیل قادر به راه‌اندازی عملیات‌ گسترده پاک‌سازی در بخش‌های ناامن ایالت خیبر پختونخوا و دیگر نقاط آن کشور نیست. دولت پاکستان امیدوار است که با نفوذی که روی حکومت طالبان در افغانستان دارد بتواند تهدید تی‌تی‌پی را مهار کند.

بیشتر از جهان