انتقاد ترامپ از سیاست مهاجرتی بایدن؛ پیروز شوم «بزرگ‌ترین عملیات اخراج» را رقم می‌زنم

«تحت رهبری من امن‌ترین مرزها را داشتیم. اکنون مرزهای ما در بدترین وضع در تاریخ جهان است»

دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد در صورتی که دوباره به کاخ سفید راه یابد، قصد دارد به انجام «بزرگ‌ترین عملیات اخراج داخلی در تاریخ آمریکا» اقدام کند. 

ترامپ که در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان برای رقابت‌های ریاست‌جمهوری با اختلاف زیادی پیشتاز است، شامگاه چهارشنبه ۲۰ سپتامبر، در سخنانی که در شهر دوبوک ایالت آیووا ایراد کرد، جو بایدن را به‌دلیل آنچه «فاجعه ویران‌کننده در مرزهای جنوبی» خواند، مورد انتقاد قرار داد. 

ترامپ گفت:‌ «تحت رهبری من، ما امن‌ترین مرزها در تاریخ ایالات متحده را داشتیم. اکنون مرزهای ما در بدترین وضع در تاریخ جهان است.» دونالد ترامپ در حالی این سخنان را ایراد کرد که هم‌زمان در روز چهارشنبه بیش از چهار هزار مهاجر ونزوئلایی از مرز جنوبی ایالات متحده وارد تگزاس شدند. 

ترامپ در آیووا گفت که در صورت انتخاب شدن، دوره دوم خود را با «توقف فوری سیاست مرزهای باز دولت بایدن» آغاز خواهد کرد. 

او گفت:‌ «با پیروی از مدل آیزنهاور، بزرگ‌ترین عملیات اخراج داخلی در تاریخ آمریکا را انجام خواهیم داد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس‌‌جمهوری سابق آمریکا همچنین گفت که قصد دارد «به قانون دشمنان بیگانه استناد کند تا تمامی اعضای شناخته‌شده یا مشکوک باندهای تبهکار، فروشندگان مواد مخدر یا اعضای کارتل‌های قاچاق را از ایالات متحده بیرون کند» - تلاشی که به گفته او، «یک بار برای همیشه به آفت قانون‌شکنی‌های باندهای خشن خارجی و غیرقانونی پایان می‌دهد.»

ترامپ همچنین گفت که قصد دارد «شمار زیادی از ماموران اجرای قانون را در مراکز مهاجرت، از‌جمله بخش‌هایی از اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی)، وزارت امنیت کشور، سازمان مبارزه با مواد مخدر، و اداره مبارزه با الكل، تنباکو، سلاح و مواد منفجره متمرکز کند.» 

ترامپ با تاکید بر ارجحیت دفاع از مرزهای آمریکا بر کشورهای خارجی، گفت که باید از همه منابع برای این هدف استفاده کرد و در این راه «هزاران سربازی را که هم‌اکنون در ماموریت‌های خارجی به سر می‌برند، به مرزهای جنوبی آمریکا منتقل خواهد کرد.» 

اعزام نیروی دریایی آمریکا به آب‌های اطراف ایالات متحده برای نظارت و بازرسی کشتی‌ها و ممانعت از انتقال احتمالی فنتانیل به ایالات متحده، از دیگر وعده‌هایی بود که دونالد ترامپ برای تامین امنیت مرزهای آمریکا داد. 

پیش‌تر در سال جاری ترامپ گفته بود که نیروهای ویژه و تجهیزات نظامی را برای خسارت زدن حداکثری به کارتل‌های مواد مخدر و قاچاق که از مرز جنوبی وارد می‌شوند، مستقر خواهد کرد. او همچنین گفت که با استفاده از ماده ۴۲ قانون که در ماه مه منقضی شد، به بحران قاچاق کودکان پایان خواهد داد و کودکان قاچاق‌شده به آمریکا را نزد خانواده‌هایشان در کشورهای خود بازخواهد گرداند. 

دونالد ترامپ یک بار دیگر وعده داد که در صورت راه یافتن مجدد به کاخ سفید، قانون منع سفر را که پیش‌تر در سال ۲۰۱۷ فعال کرده بود، بازخواهد گرداند. 

ترامپ در آن زمان با امضای یک فرمان اجرایی ورود شهروندان سوریه، سودان، لیبی، سومالی، یمن و ایران را به ایالات متحده آمریکا منع کرده بود. این فرمان سپس به‌روزرسانی شد و منع سفر به آمریکا در مورد شهروندان کره شمالی و ونزوئلا نیز به اجرا درآمد. دولت ترامپ مجددا در ژانویه ۲۰۲۰، شش کشور دیگر را نیز به فهرست افزود. این فرمان با ورود جو بایدن به کاخ سفید لغو شد. 

ترامپ گفت: «ممنوعیت سفر را باز‌می‌گردانم و حتی گسترش می‌دهم تا تروریست‌های اسلامی تندرو را از کشورمان دور نگه دارم.» او افزود با استفاده از قوانین موجود، مانع ورود «کمونیست‌ها و مارکسیست‌ها» به آمریکا خواهد شد. او گفت کسانی که به آمریکا وارد می‌شوند، «باید کشور ما را دوست داشته باشند و ما کمونیست‌ها، مارکسیست‌ها و سوسیالیست‌های خارجی متنفر از مسیحیت را در آمریکا نمی‌خواهیم.» 

ترامپ انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ را «نبرد نهایی» توصیف کرد و همچنین گفت کارتل‌های بزرگ را به‌عنوان سازمان‌های تروریستی خارجی معرفی می‌کند تا دسترسی آن‌ها به سامانه‌های مالی جهانی قطع شود. 

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می‌شود که شمار مهاجران ورودی به آمریکا از مرزهای جنوبی افزایش یافته است. شبکه خبری فاکس نوشت که تنها در پنج روز گذشته، ۴۵ هزار نفر برای ورود به آمریکا خود را به مرز رساندند.  

منابع همچنین به فاکس نیوز گفتند که حدود ۲۳۰  هزار مهاجر غیرقانونی در ماه اوت خود را به مرز آمریکا رساندند تا وارد ایالات متحده شوند.