نتیجه رفیق‌بازی داورزنی در والیبال: احتمال نرسیدن به المپیک

با ادامه حضور بهروز عطایی روی نیمکت تیم ملی والیبال ایران و افت فاحش کیفیت فنی تیم، احتمال حضور نیافتن والیبالیست‌های ایرانی در المپیک ۲۰۲۴ پاریس بیش از گذشته شده است

بهروز عطایی، سرمربی تیم ملی والیبال ایران‌ــ فدراسیون والیبال

تیم ملی والیبال ایران در ادامه ناکامی‌های سریالی‌اش با بهروز عطایی، سرمربی ایرانی این تیم، روز شنبه چهارم شهریور در فینال رقابت‌های قهرمانی آسیا که در شهر ارومیه برگزار شد، برابر تیم ژاپن طی سه ست پیاپی شکست خورد و دستش از جام کوتاه ماند.

نکته مهم در این مسابقه اختلاف فاحش کیفیت بازی دو تیم بود؛ به‌طوری که بلندقامتان ایرانی در هیچ ستی موفق نشدند از امتیاز ۲۰ عبور کنند. این دومین شکست ایران از ژاپن طی دو ماه اخیر است؛ تیمی که در یک دهه اخیر بارها به ایران باخته بود.

پس از نتایج بسیار ضعیفی که تیم ملی والیبال ایران با بهروز عطایی در مسابقات لیگ ملت‌های ۲۰۲۳ کسب کرد و بین ۱۶ تیم چهاردهم شد، انتظار می‌رفت که او از هدایت تیم ایران برکنار شود و بار دیگر یک سرمربی خارجی و باکیفیت روی نیمکت بنشیند تا موفقیت‌های دو دهه اخیر تیم ملی والیبال ایران در دنیا تکرار شود، اما رابطه صمیمی و غیرورزشی محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال، با بهروز عطایی موجب شد حضور سرمربی ایرانی در تیم ملی با وجود انتقادهای گسترده والیبال‌دوستان و همچنین کارشناسان این رشته، بار دیگر تمدید شود و شکست دیگری در کارنامه آسیایی والیبالیست‌های ایرانی ثبت شود.

روز شنبه پس از پایان مسابقه ایران و ژاپن، بار دیگر هزاران هوادار والیبال در ارومیه یکصدا خواهان برکناری بهروز عطایی شدند و حتی در لحظات اهدای جام، با هدف نشان دادن اعتراضشان به عملکرد تیم ایران، بازیکنان تیم ژاپن را تا دقایق زیادی ایستاده تشویق کردند.

با این حال، انتقادهای پرشمار هواداران والیبال در ایران از کیفیت فنی بهروز عطایی همچنان موجب نشد تا دوران حضور او در تیم ملی به پایان برسد و رئیس فدراسیون والیبال ایران صبح یکشنبه، پنجم شهریور، در گفت‌وگو با رسانه‌ها رسما اعلام کرد که فعلا امکان جایگزینی کادر فنی خارجی به‌ جای مربیان فعلی وجود ندارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او سپس از ادامه حضور عطایی و دستیارانش روی نیمکت والیبال ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو و مسابقات مقدماتی المپیک خبر داد. امری که با توجه به افت کیفیت فنی فاحش تیم ملی والیبال ایران در دوران حضور عطایی، می‌تواند به معنی خطر بزرگ از دست رفتن فرصت حضور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس باشد.

داورزنی امروز به این سوال مهم منتقدانش پاسخ نداد که اگر امکان تغییر کادرفنی در فهرست ارسال‌شده به فیبا برای مقدماتی المپیک پاریس وجود ندارد، چرا او پس از فاجعه لیگ ملت‌ها کادر را تغییر نداد و یک سرمربی باکیفیت و نامدار خارجی را به ایران نیاورد و ترجیح داد تا کار را با همان مربیان ناکام ادامه دهد؟

شماری از والیبالیست‌های ایرانی که بهروز عطایی طی سالیان اخیر آن‌ها را کنار گذاشته، بارها در محافل والیبالی از رابطه خانوادگی و صمیمانه محمدرضا داورزنی و بهروز عطایی پرده برداشته‌اند و علت انتخاب عطایی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال ایران را در شرایطی که هیچ تجربه موفقی در تیم‌های بزرگسالان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی در کارنامه نداشت، به همین مسئله ربط داده‌اند.

تیم ملی والیبال ایران تا پیش از ورود بهروز عطایی، توانسته بود در مسابقات جهانی والیبال نتایج آبرومندانه‌ای کسب کند و به‌ طور مثال، در رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال در سال ۲۰۱۹ با هدایت ایگورکولاکوویچ پنجم شده بود.

به اذعان کارشناسان والیبال، سرمربی آملی تیم ملی ایران که در سال‌های اخیر جزو موفق‌ترین مربیان ایرانی در سوپرلیگ والیبال ایران بود و در سال ۲۰۱۹ با تیم ملی جوانان ایران به اولین قهرمانی جهان رسید، در لیگ ملت‌های ۲۰۲۳، بارها نشان داد که در امتیازهای حساس و سرنوشت‌ساز، توان تغییر تاکتیک و پیش‌بینی برنامه‌های مربیان حریف را ندارد و تیم ایران در چندین ست متوالی، در حالی که از حریف پیش بود، مسابقه را واگذار کرد.

بهروز عطایی همچنین با موضع‌گیری‌های تند علیه منتقدانش در ماه‌های اخیر، اختلاف و دعوا با مهره‌های باتجربه تیم ملی والیبال و سرسپردگی کاملش به رئیس فدراسیون نشان داد که از لحاظ شخصیتی و فنی تا چه اندازه با سرمربیان قبلی تیم ملی والیبال ایران مانند خولیو ولاسکو، ایگور کولاکوویچ، رائول لوزانو و اسلوبودان کوواچ فاصله دارد و توانایی‌اش در مهار حاشیه‌های تیم چقدر پایین است.

بیشتر از ورزش