پیشروی گروه واگنر به سوی مسکو؛ پوتین شورش مسلحانه را خیانت و تهدیدی کشنده خواند

رئیس‌جمهوری روسیه در یک سخنرانی تلویزیونی تاکید کرد که «شورش مسلحانه» نیروهای گروه واگنر مجازات در پی دارد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز شنبه در یک سخنرانی غیرمنتظره تلویزیونی گفت که «شورش مسلحانه» نیروهای گروه واگنر خیانت است و هر کسی که علیه ارتش روسیه سلاح به دست گرفته باشد مجازات می‌شود.

پوتین تاکید کرد که برای محافظت از روسیه هر کاری انجام می‌دهد و «اقدام قاطعی» برای تثبیت وضعیت در روستوف-آن-دون انجام خواهد شد. روستوف‌-آن-دون، شهری در جنوب روسیه است که یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، مدعی است نیروهایش کنترل همه تاسیسات نظامی را در آن منطقه در دست گرفته‌اند.

سخنرانی ولادیمیر پوتین در شرایطی انجام می‌شود که وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد دولت روسیه اکنون با بزرگ‌ترین چالش امنیتی اخیر خود مواجه است.

بنا به گزارش وزارت دفاع بریتانیا که روز شنبه منتشر شد، نیروهای گروه واگنر دست‌کم در دو نقطه از مناطق تحت اشغال روسیه در اوکراین به سمت روسیه در حال پیشروی‌اند و مناطق کلیدی و حساس را در روستوف-آن-دون، از جمله مقر فرماندهی عملیات نظامی روسیه در اوکراین را اشغال کرده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا در ادامه گزارش خود افزود که واحدهای بیشتری از گروه واگنر از طریق استان ورونژ به سمت شمال حرکت می‌کنند و هدفشان رسیدن به مسکو است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یوگنی پریگوژین، فرمانده نیروهای واگنر، نیز روز شنبه اعلام کرد که کنترل شهر روستوف در روسیه را به دست گرفته است.

پریگوژین از وزیر دفاع و رئیس ستاد کل ارتش روسیه خواست که برای دیدن او به شهر مرزی روستوف بروند. او پیش‌تر از این مقام‌های روس به‌دلیل عملکردشان در جنگ علیه اوکراین انتقاد کرده و خواستار برکناری آن‌ها شده بود.

رهبر گروه واگنر ادعا می‌کند که با ۲۵ هزار جنگجوی خود برای «بازگرداندن عدالت» به سمت مسکو حرکت می‌کند. او پیش‌تر ادعا کرده بود که ارتش روسیه تعداد زیادی از جنگجویانش را در یک حمله هوایی کشته است، موضوعی که وزارت دفاع روسیه آن را رد کرد.

سرویس‌های امنیتی روسیه یک پرونده جنایی علیه پریگوژین به دلیل شورش مسلحانه باز کرده‌اند و مدعی شده‌اند که او با اظهاراتش خواستار شروع درگیری داخلی مسلحانه در خاک روسیه شده و اقدامات او «خنجر از پشت» به نظامیان روسی است که علیه اوکراین می‌جنگند.

در بیانیه‌ای که مسکو در این زمینه منتشر کرده، آمده است: «ما از مبارزانمان می‌خواهیم که مرتکب اشتباهات جبران‌ناپذیر نشوند، از هرگونه اقدام علیه مردم روسیه جلوگیری کنند، دستورهای جنایتکارانه و خائنانه پریگوژین را اجرا نکنند و اقداماتی را برای بازداشت او انجام دهند.»

در همین حال خبرها حاکی از تشدید تدابیر امنیتی در مسکو است.

بیشتر از جهان