نشست حزب حاکم کره شمالی: دومین ماهواره جاسوسی را پرتاب می‌کنیم

مقام‌های جمهوری خلق کره به‌شدت از مقام‌های دولتی انتقاد کردند و ناموفق بودن پرتاب ماهواره جاسوسی این کشور در ماه مه را «جدی‌ترین قصور» سال جاری دانستند

به‌گزارش رسانه‌های دولتی کره جنوبی، بالاترین مقام دولتی این کشور در روز یکشنبه، ۱۸ ژوئن ۲۰۲۳، سوگند خورد که دومین ماهواره‌ جاسوسی جمهوری خلق کره را به‌فضا پرتاب خواهد کرد. 

پیش از این، و در واپسین روزهای ماه مه، نخستین تلاش دولت کره شمالی به‌منظور پرتاب یک موشک حامل ماهواره‌ای نظامی به فضا با شکست مواجه شد و مقام‌های این کشور از آن با عنوان «جدی‌ترین قصور» سال جاری میلادی یاد کردند.

از این‌رو پرتاب ناموفق موشک مورد نظر و همچنین تلاش‌های دولت جمهوری خلق کره برای نوسازی زرادخانه تسلیحاتی‌اش در نشست حزب حاکم بر کره شمالی، و با حضور رهبر این کشور، مطرح شد؛ نشستی سه روزه که به‌گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه به‌پایان رسید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آسوشیتدپرس از قول خبرگزاری‌های دولتی کره جنوبی نوشت حاضران در نشست سه روزه حزب حاکم بر کره شمالی به‌شدت از مقام‌های دولتی کشور انتقاد کردند و مدعی شدند مقدمات پرتاب ماهواره نظامی مذکور با بی‌مسئولیتی چیده شده بود؛ هرچند آسوشیتدپرس تاکید کرد هیچ‌یک از خبرگزاری‌های دولتی در کره شمالی مشخص نکردند انتقادهای مطرح شده از جانب کدام یک از مقام‌های ارشد جمهوری خلق کره بیان شد. 

بر اساس اطلاعات منتشر شده در خبرگزاری مرکزی کره (KCNA)، مقام‌های کره شمالی گزارشی از چندوچون پرتاب ناموفق ماهواره جاسوسی‌شان تهیه کردند؛ گزارشی که وظایف مقام‌های دولتی و دانشمندان کره شمالی را معین کرده و از آنها می‌خواهد از تجربه ناموفق ماه مه سال جاری درس‌هایی بیاموزند و بکوشند، در مدتی کوتاه، ضعف‌های موجود را برطرف کرده و این مرتبه یک پرتاب موشکی موفق را به اجرا درآورند.

با این‌حال مقام‌های جمهوری خلق کره در گزارش‌های خود مشخص نکردند موشک بعدی چه زمانی به فضا پرتاب خواهد شد؛ هرچند ارزیابی دستگاه‌ اطلاعاتی و امنیتی کره جنوبی بر این است که دولت کره شمالی دست‌کم چند هفته زمان نیاز دارد تا علت ناموفق بودن پروژه‌اش را دریابد. 

از سوی دیگر همچنان اطلاعاتی در دست نیست تا نشان دهد مقام‌های جمهوری خلق کره دست‌اندرکاران پروژه پرتاب ماهواره جاسوسی به فضا، از جمله دانشمندان این کشور را بازداشت یا تحت فشار قرار داده باشند.

بیشتر از جهان