بلینکن؛ نخستین مقام ارشد دولت بایدن که به چین سفر می‌کند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پیش از سفر بلینکن به پکن راهی توکیو ‏می‌‌شود

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا (چپ) در کنار جو بایدن (راست)، ۱۳ ژوئن ۲۰۲۳ـ  ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه، ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن)، اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، به‌منظور ترمیم روابط بین واشینگتن و پکن و باز نگه داشتن خطوط ارتباطی با چین، آخر هفته جاری عازم پکن خواهد شد. بلینکن ارشدترین مقام آمریکایی خواهد بود که از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به چین سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سفر بلینکن به چین در ابتدا برای اوایل سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده بود، اما پس از کشف و سرنگونی یک بالن مشکوک چینی بر فراز آمریکا، این سفر به تعویق افتاد. با این حال، از آن زمان تاکنون، با وجود خصومت مداوم و اتهام‌های متقابل، تماس‌هایی در سطح پایین بین آمریکا و چین برقرار بوده است.

روابط دو کشور در این مدت رو به وخامت بود. اتهام‌ها شامل اقدام‌های دو طرف در تنگه تایوان، دریای چین جنوبی، خودداری چین از محکوم کردن جنگ روسیه در اوکراین، و اتهام واشینگتن مبنی بر تلاش پکن به‌منظور افزایش توانایی‌های نظارتی جهانی‌اش، از جمله در کوبا، است.

به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن سه‌شنبه شب با همتای چینی خود، چین گانگ، به گفتگو پرداخت تا سفر خود را که از روز یکشنبه آغاز خواهد شد تایید و قطعی کند. بلینکن روز جمعه واشینگتن را به مقصد پکن ترک خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: «بلینکن در پکن با مقام‌های ارشد جمهوری خلق چین ملاقات خواهد کرد و در مورد اهمیت حفظ خطوط ارتباطی فوری برای مدیریت مسئولانه روابط آمریکا و چین گفت‌وگو خواهد کرد.» این وزارتخانه همچنین افزود: «او در عین‌حال موضوع‌های دوجانبه، جهانی و منطقه‌ای و همکاری بالقوه در حل مسائل فراملی مشترک را در این گفت‌و‌گو‌ مطرح خواهد کرد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش آسوشیتدپرس، چین گانگ، وزیر امور خارجه چین، صبح چهارشنبه در تماسی تلفنی به آنتونی بلینکن گفت آمریکا باید دخالت در امور چین و تخریب امنیت این کشور را متوقف کند. این تماس تلفنی مقدمه سفر پرتنش بلینکن به پکن محسوب می‌شود.

چین گانگ به بلینکن گفت به‌منظور جلوگیری از کاهش روابط بین این دو ابرقدرت، به نگرانی‌های اصلی چین، مانند مسئله تایوان، توجه داشته باشد.

بر اساس گزارش خلاصه این تماس تلفنی که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرده است، بلینکن بر اهمیت برقراری ارتباطات «برای جلوگیری از محاسبه اشتباه و درگیری» تاکید کرد و گفت آمریکا «همچنان به افزایش همکاری بالقوه با چین ادامه خواهد داد.»

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دیپلمات ارشد آمریکایی قرار است بین روزهای ۱۶ تا ۲۱ ژوئن به چین و بریتانیا سفر کند. پیش از این، یک مقام آمریکایی مطلع به رویترز گفت بلینکن روز ۱۸ ژوئن در پکن خواهد بود. رسانه‌های دولتی چین نیز اعلام کردند بلینکن قرار است از ۱۸ تا ۱۹ ژوئن به چین سفر کند.

سفر بلینکن به پکن اولین سفر دیپلمات ارشد دولت آمریکا به چین در پنج سال گذشته و رسمی‌ترین سفر یک مقام دولت جو بایدن به این کشور محسوب می‌شود.  

به گزارش آسوشیتدپرس، بلینکن مدت کوتاهی پس از به تعویق انداختن سفرش به پکن، که پیش‌تر به آن اشاره شد، در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، دیدار مختصری با وانگ یی، دیپلمات ارشد چین در آن زمان، داشت.

ویلیام برنز، رئیس سیا، نیز در ماه مه به چین سفر کرد، و وزیر بازرگانی چین ماه گذشته به آمریکا رفت. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در اوایل ماه مه با وانگ یی در وین دیدار کرد.

از سوی دیگر، جو بایدن این هفته جیک سالیوان را برای گفت‌وگو با همتایانش در ژاپن، فیلیپین و کره جنوبی به توکیو اعزام می‌کند. شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد سالیوان در «اولین نشست سه‌جانبه مشاوران امنیت ملی ژاپن و فیلیپین و آمریکا» در ژاپن شرکت خواهد کرد.

کاخ سفید در مورد سفر دو روزه سالیوان که از روز پنجشنبه آغاز می‌شود جزئیات اندکی ارائه داد و گفت جیک سالیوان و همتایانش «در مورد راه‌های تعمیق همکاری در تعدادی از مسائل مهم منطقه‌ای و جهانی گفت‌وگو خواهند کرد.»

سفر سالیوان پس از آن صورت می‌گیرد که کشتی‌های گارد ساحلی آمریکا و ژاپن و فیلیپین در اوایل ماه جاری میلادی تمرین‌هایی در مورد اجرای مقررات در آب‌های نزدیک به دریای چین جنوبی برگزار کردند. دولت آمریکا، در میان رقابت فزاینده با چین، تلاش‌های خود را به‌منظور تقویت روابط با متحدان آسیایی‌اش افزایش داده است.

آمریکا ادعایی بر دریای استراتژیک چین جنوبی ندارد، جایی که فیلیپین، ویتنام، مالزی، تایوان، و برونئی برای حریم دریایی خود با چین درگیرند. به‌گفته مقام‌های آمریکایی تضمین آزادی کشتی‌رانی و پرواز و حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها در این آبراه پر ترافیک، جزئی از منافع ملی آن کشور است.

کاخ سفید سفر سالیوان را پس از آن تایید کرد که بایدن در یک مهمانی در کاخ سفید برای رؤسای هیئت‌های دیپلماتیک آمریکا در روز سه‌شنبه گفت رام امانوئل، سفیر آمریکا در ژاپن، در دسترس نیست، زیرا برای سفر سالیوان آماده می‌شود.

بیشتر از جهان