ممنوعیت استفاده از رایانه‌های خارجی در چین

این اقدام به تلافی ممنوعیت تجارت با هواووی غول فناوری چین صورت می‌گیرد

هری شوم، معاون فناوری مایکروسافت و شی جین پینگ رئیس جمهور چین TED S. WARREN / POOL / AFP

در چین ادارات و مؤسسات دولتی باید طی سه سال آینده تمام نرم‌افزارها و رایانه‌های خارجی‌شان را کنار بگذارند.

این اقدام در پی ممنوعیت مشابهی در ایالات متحده صورت می‌گیرد. در ایالات متحده دولت ترامپ ارتباط تجاری شرکت‌های این کشور با هواووی غول فناوری چین را ممنوع کرده است.

این طرح که نخستین بار خبر آن در نشریه تایمز مالی انتشار یافت به اختلاف دو بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در قلمرو فناوری هر چه بیش‌تر دامن می‌زند.

مقامات ایالات متحده قبلاً علت محدودسازی تجارت با هواووی را نگرانی‌های امنیتی ذکر کرده بودند اما این اتهام که در محصولات هواووی درهای پشتی مخفی تعبیه شده که به چین امکان می‌دهد در مورد کاربران جاسوسی کند هرگز اثبات نشده است.

Reuters

تازه‌ترین دستور حزب کمونیست حاکم در چین اوایل امسال صادر شد و به گفته کارشناسانی که برای شرکت‌های امنیت فضای مجازی کار می‌کنند می‌تواند به تلافی ممنوعیت تجارت با هواووی باشد.

طبق این بخش‌نامه تا سال ۲۰۲۲ باید تا ۳۰ میلیون قطعه رایانه‌ای را در چین عوض کنند که شامل تمامی دستگاه‌های دارای تراشه‌های اینتل و کوالکوم می‌شود.

اتکای چین به نرم‌افزارهای خارجی نیز چشم‌گیر است و بسیاری از  بن‌سازه‌ها و برنامه‌هایی که تولید کرده‌اند با سامانه‌های عامل ویندوز و اندروید کار می‌کنند که محصول دو شرکت آمریکایی مایکروسافت و گوگل هستند.

کاربران رایانه در چین به علت وجود  دیواره آتش موسوم به دیواره آتش بزرگ هم‌اکنون نیز قادر نیستند از درون کشور به بسیاری از بن‌سازه‌های ساخت ایالات متحده دست یابند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یعنی استفاده کردن کردن از وبگاه‌ها و برنامه‌هایی مثل فیسبوک، جستجوگر گوگل و سامانه‌های معروف خدمات پیام‌رسانی مثل واتساپ میسر نیست.

اوایل ماه جاری هواووی اعلام کرده بود از کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده شکایت خواهد کرد زیرا علیه دومین سازنده بزرگ  گوشی هوش‌مند دست به اقدامی «غیرقانونی» زده است.

گلن ناژه سرمشاور حقوقی هواووی در نشستی مطبوعاتی در هفته قبل گفت: به هواووی انگ به خطر انداختن امنیت ملی زده‌اند بی آن که فرایند لازمه قانونی را طی کنند و فرصت بدهند اگر که شواهد و مدارکی دارند هواووی در دادگاهی بی‌طرف و منصفانه به آن‌ها پاسخ بدهد.

© The Independent