ولیعهد عربستان سعودی و سالیوان درباره ایران گفت‌و‌گو کردند

سالیوان و شاهزاده محمد بن سلمان در زمینه کاهش تنش‌ها در منطقه و حفظ بازدارندگی در مقابل تهدید‌ها از ایران یا مکان‌های دیگر گفت‌و‌گو کردند

شاهزاده محمد بن سلمان-Bandar AL-JALOUD / SPA / AFP

کاخ سفید روز سه‌شنبه گزارش داد که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن درباره ایران و گام‌هایی با هدف پایان دادن به جنگ در یمن گفت‌وگو کرده‌اند.

پیش‌تر آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آگاه از این مکالمه تلفنی خبر داده بود.

این گفت‌و‌گو پس از آن انجام شد که تهران و ریاض با میانجی‌گری چین در مسیر از سرگیری روابط دیپلماتیک گام برمی‌دارند.

وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی نیز هفته گذشته در پکن، پایتخت چین دیدار کردند تا درباره روند بازگشایی سفارتخانه‌ها و احیای روابط گفت‌و‌گو کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در بیانیه کاخ سفید درباره گفت‌و‌گوی تلفنی روز سه‌شنبه آمده است: «سالیوان و شاهزاده محمد بن سلمان در زمینه کاهش تنش‌ها در منطقه و حفظ بازدارندگی در مقابل تهدید‌ها از ایران یا مکان‌های دیگر گفت‌و‌گو کردند. سالیوان بر تعهد دولت بایدن بر بازداشتن تهران از دستیابی به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.»

همزمان هیات‌هایی از عربستان سعودی و عمان در صنعا پایتخت یمن با مقامات حوثی‌ها ملاقات کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی از‌آن است که پایان جنگ در یمن می‌تواند ملموس‌ترین دستاورد بهبود روابط تهران و ریاض باشد.

روز یکشنبه، سعد جابر، دیپلمات سعودی با مقامات حوثی‌ها دیدار داشت و در روزهای آینده نیز تیم لندرکینگ، نماینده ویژه دولت بایدن در امور یمن برای گفت‌و‌گوی بیشتر به ریاض می‌رود.

پیش‌تر ویلیام برنز، رئیس سیا در منطقه حضور داشت و با مقامات عربستان سعودی ملاقات کرده بود.

رویترز گزارش داد که عربستان سعودی به‌دنبال آتش‌بس دائمی در یمن است.

یمن یکی از صحنه‌های جنگ نیابتی عربستان و جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.