روسیه خبرنگار وال‌استریت ژورنال را رسما به جاسوسی متهم کرد

ایوان گرشکویچ تمام اتهام‌ها را با قاطعیت رد می‌کند و می‌گوید در روسیه به کار خبرنگاری مشغول بوده است

به گفته سرویس امنیت فدرال روسیه، ایوان گرشکویچ در شهر یکاترینبورگ در ۱۸۰۰ کیلومتری شرق مسکو بازداشت شد- AFP

سرویس امنیت فدرال روسیه ایوان گرشکویچ، خبرنگار وال‌استریت ژورنال، را رسما به «جاسوسی» متهم کرد.

خبرگزاری‌های روسیه در حالی این خبر را منتشر می‌کنند که رهبران دموکرات و جمهوری‌خواه سنا برخلاف انتظار و در بیانیه‌ای مشترکی، با محکوم کردن بازداشت این خبرنگار، خواستار آزادی ایوان گرشکویچ شدند.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، و میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا، در این بیانیه‌ نوشتند: «ما بازداشت غیرقانونی ایوان گرشکویچ، شهروند آمریکایی و خبرنگار وال‌استریت ژورنال، را به‌شدت محکوم می‌کنیم و آزادی فوری این خبرنگار مستقل و معتبر بین‌المللی را خواستاریم.»

خبرگزاری تاس به نقل از یک منبع ناشناس نوشته که ایوان گرشکویچ «تمام اتهام‌ها را قاطعانه رد کرده و گفته که در روسیه به کار خبرنگاری مشغول بوده است».

سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی) چندی پیش از بازداشت ایوان گرشکویچ در شهر یکاترینبورگ در ۱۸۰۰ کیلومتری شرق مسکو خبر داده بود. بنا به ادعای سرویس امنیت فدرال روسیه، خبرنگار وال‌استریت ژورنال در حالی که به «دستور دولت ایالات‌ متحده» در حال جمع‌آوری «اطلاعات محرمانه» از فعالیت‌های «یکی از شرکت‌های مجتمع صنعتی‌ نظامی روسیه» بود، بازداشت شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سرویس امنیت فدرال روسیه هم‌زمان تایید کرد که این خبرنگار از وزارت امور خارجه روسیه برای فعالیت در این کشور و پوشش اخبار آن به‌عنوان خبرنگار مجوز داشته است. با این حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی این وزارتخانه، ادعا کرد که گرشکویچ از مجوزش به‌عنوان پوششی برای «فعالیت‌هایی که هیچ ربطی به روزنامه‌نگاری ندارند»، استفاده کرده است.

کاخ سفید دستگیری این روزنامه‌نگار ۳۱ساله را به‌شدت محکوم کرد و در بیانیه‌ای، به شهروندان آمریکایی‌ هشدار داد به روسیه سفر نکنند و به کسانی که در حال حاضر در خاک روسیه‌اند، نیز توصیه کرد برای امنیت خود، این کشور را ترک کنند. هفته گذشته نیز جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از روسیه خواست تا ایوان گرشکویچ را آزاد کند.

اعضای تحریریه روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال هم در واکنش به بازداشت این خبر‌نگار، روز پنجشنبه‌ در مقاله‌ای، خواستار اخراج سفیر روسیه و همه روزنامه‌نگاران روسی شاغل در ایالات‌ متحده شده بودند. آن‌ها این اقدام را «کمترین‌ انتظار» خود خواندند.

گرشکویچ نخستین خبرنگار یک رسانه آمریکایی است که از زمان فروپاشی شوروی تاکنون، به اتهام جاسوسی در روسیه دستگیر می‌شود. بازداشت او در اوج تنش‌ها میان مسکو و واشنگتن به‌ دلیل حمله روسیه به اوکراین اتفاق افتاد.

آخرین گزارش گرشکویچ از مسکو که حدود دو هفته پیش منتشر شد، بر کاهش رشد اقتصاد روسیه در گیرودار تحریم‌های غرب، پس از حمله نیروهای روسی به اوکراین در سال گ۲۰۲۲، متمرکز بود.

بیشتر از جهان