عمر گربه مشهور رسانه‌های اجتماعی به پایان رسید

ناهنجاری‌های ژنتیکی لیل باب را در فضای مجازی مشهور کرده بود

 لیل باب و صاحبش مایک بریداوسکی   AFP PHOTO/ MARK RALSTON

عمر لیل باب، گربه‌ مشهور اینترنتی به علت بیماری به پایان رسید.

مایک بریداوسکی، صاحب لیل باب، اعلام کرد که این گربه که هنگام مرگ هشت سال داشت، به دلیل عفونت ماندگار و شدید استخوان، جان خود را از دست داده است. آقای بریداوسکی می‌گوید، با آن که مریض بود مرگش غیرمنتظره بود.

بریداوسکی اعلام کرد: «با آن که می‌دانستیم حال خوشی ندارد، انتظار نداشتیم به این زودی و ناگهانی بدون هیچ هشداری بمیرد. درواقع معتقدم با خواست خودش تصمیم گرفت که بدن در حال احتضارش را ترک کند تا خانواده ما مجبور نباشد خودش چنین تصمیم دشواری بگیرد.»

شهرت لیل باب به خاطر قیافه عجیب او بود. برای مثال، زبانش همیشه از دهانش آویزان بود و پاهایش کوتاه‌تر از معمول بود. شماری ناهنجاری‌های ژنتیکی داشت که او را موضوع تحقیق دانشمندان، و هم‌چنین در اینترنت مشهور کرده بود.

باب، نوزاد گربه ولگردی بود که در ایندیانا پیدا شد و کسی حاضر نبود سرپرستی‌اش را به عهده بگیرد، تا آن که سرانجام آقای بریداوسکی سرپرستی‌ او را به عهده گرفت و خیلی زود اقدام به همرسانی عکس‌های او در فضای مجازی کرد. بریداوسکی بعدها در مورد علت این کارش گفت: «خیلی افتخار می‌کردم که چنین گربه‌ای دارم و واقعاً به نظر من جالب‌ترین مخلوقی بود که دیده‌ام.»

باب پس از آن که عکس‌های او در سال ۲۰۱۱ در تامبلر و ردیت انتشار یافت، مشهور شد و با میلیون‌ها دنبال‌کننده در اینستاگرام و فیسبوک، محبوبیت گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی به دست آورد.

شهرت اینترنتی‌ ‌باب سبب شد که به برنامه‌های تلویزیونی و اجراهای موسیقی راه یابد. کتابی هم به نام او منتشر شد، و ستاره فیلم مستندی نیز به نام «لیل باب و دوستان»، در باره‌ پدیده گربه‌های مشهور شد.

آقای بریداوسکی با استفاده از محبوبیت این گربه، به جمع‌آوری کمک‌های مالی برای مؤسسات خیریه حمایت از حیوانات پرداخت.

 او در بیانیه‌اش نوشته است: «باب تحول زیادی در قلمرو رفاه جانوران و زندگی میلیون‌‌ها انسان در سراسر جهان پدید آورد.»

«واقعاً جان هزاران حیوان خانگی و انسان را نجات داد. نخستین صندوق ملی حیوانات خانگی دارای نیازهای ویژه را به راه انداخت. موضوع تحقیق‌های ژنتیکی و زیست‌شناختی مبتکرانه‌ای بود، به جمع کردن بیش از ۷۰۰ هزار دلار پول برای جانوران نیازمند کمک کرد، و پیام پشتکار، مثبت‌نگری و استقامت را به گوش تمام جهانیان رساند.»

باب روز ۱ دسامبر و بعد از هشت سال زندگی با آقای بریداوسکی، درگذشت. آقای بریداوسکی در مطلب جدیدی نوشت: «باب با نشاط و پرمحبت تا شب شنبه در بستر ما دراز کشید؛ اما ناگهان و با آرامش، وقتی خوابیده بود، درگذشت.»

لیل باب دومین گربه مشهور در اینترنت بود که امسال عمرش به پایان رسید. در ماه مه گذشته نیز گربه‌ای به نام «گربه اخمو» در هفت‌سالگی مرد.

@من لیل باب هستم.

من مایک هستم. رفیق باب. باب درگذشت و راهی سرای ابدی شد.

© The Independent

بیشتر از زندگی