پروتئین رایج نادیده گرفته شده، «‌درمان سرطان پستان را موثرتر می‌کند»

سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در بریتانیا است و سالانه جان حدود ۱۱هزار و ۵۰۰ زن را می‌گیرد

در بریتانیا از هر هفت زن، یک نفر در مقطعی از زندگی به سرطان پستان مبتلا می‌شود - Canva

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد چنانچه پروتئینی که تقریبا در تمام سلول‌های انسان یافت می‌شود، هدف قرار بگیرد، درمان سرطان پستان به‌شدت اثربخش‌تر می‌شود.

پژوهشگران در مطالعه‌ای که در [موسسه خیریه] اکنون سرطان پستان (Breast Cancer Now) انجام شده است، برای نخستین بار دریافتند پروتئین آر‌ای‌سی‌۱بی (RAC1B) که گونه‌ای از پروتئین آرای‌سی۱ (RAC1) است، احتمال درمان سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

این یافته‌ها که روز پنجشنبه در نشریه علمی آنکوجین (Oncogene) منتشر شد، نشان داد که دانشمندان سلول‌های سرطانی پستان را به موش پیوند زدند و دریافتند بعد از گذشت ‍۱۰۰ روز در سلول‌های سرطانی بدون آرای‌سی‌۱بی، ‌هیچ توموری دیده نمی‌شود.

این مطالعه که داده‌های بالینی را نیز تجزیه‌وتحلیل کرد، نشان داد چنانچه تومورهای بیماران مبتلا به سرطان پستان تحت درمان با شیمی‌درمانی دوکسوروبیسین (doxorubicin) حاوی مقادیر بیشتری از آرای‌سی‌۱ بی باشند، نتایج نامطلوب‌تری به دست می‌آید.  

دکتر سیمون وینسنت، از [خیریه] اکنون سرطان پستان گفت: «جالب است که نوعی پروتئین معمولی که پیش‌تر نادیده گرفته می‌شد، کلید تغییر روش درمان سرطان پستان است.»

او در ادامه گفت: «یافته‌های اولیه مثل این می‌تواند سنگ بنایی برای پیشرفت‌های آینده شود و به درمان‌های جدید و موثری برای ۵۵ هزار زن و ۳۷۰ مرد منجر شود که هر ساله در بریتانیا مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده می‌شوند.»

سرطان پستان شایع‌ترین نوع سرطان در بریتانیا است و سالانه جان حدود ۱۱هزار و ۵۰۰ زن را می‌گیرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر احمد اوکار، همکار پژوهشی خیریه اکنون سرطان پستان در دانشگاه منچستر، گفت: «توسعه درمان‌های سلول‌ بنیادی سرطان برای هدف قرار دادن ریشه تومورها، بیش از ۲۰ سال هدفی پژوهشی بوده است که تاکنون دست‌نیافتنی می‌نمود.»

«پژوهش ما برای نخستین بار نشان داد که سلول‌های بنیادی سرطان پستان بدون آرای‌سی‌۱‌بی، قادر به تومورسازی نیستند و در مقابل شیمی‌درمانی آسیب‌پذیرتر می‌شوند و این امر درمان را هم موثرتر می‌کند.»

«مسلما سلول‌های سالم نیاز به آرای‌سی‌۱‌بی ندارند، بنابراین بعید است که هدف قرار دادن آرای‌سی‌۱‌بی با درمان‌های جدید سرطان عوارض جانبی شدید داشته باشد.»

او گفت که امیدواریم پژوهش‌های بیشتر «به تبدیل این یافته‌ها به درمان‌های هدفمند برای مبتلایان به سرطان پستان کمک کند.»

خیریه اکنون سرطان پستان از زنان می‌خواهد دست‌کم هر شش هفته یکبار سینه‌هایشان را برای سرطان معاینه کنند، چون تشخیص زودهنگام مانع مرگ زنان در اثر ابتلا به این بیماری می‌شود. این موسسه خیریه می‌گوید کسانی که به کمک نیاز دارند می‌توانند با تماس با شماره رایگان ۰۸۰۸۸۰۰۶۰۰۰ با پرستاران متخصص این موسسه صحبت کنند.

در بریتانیا از هر هفت زن، یک نفر در مقطعی از زندگی به سرطان پستان مبتلا می‌شود و در هر ۱۰ دقیقه، یک زن مبتلا به این بیماری تشخیص داده می‌شود.

© The Independent

بیشتر از بهداشت و درمان