عربستان سعودی دو میدان گازی جدید کشف کرد

ریاض می‌خواهد در طولانی مدت تولید گاز طبیعی را افزایش دهد و نفت خود را کمتر مصرف و بیشتر صادر کند

تاسیسات تولید گاز طبیعی آرامکو-IAN TIMBERLAKE / AFP

وزیر انرژی عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد که شرکت نفت این کشور، آرامکو، موفق شده است دو میدان جدید گاز طبیعی کشف کند. به گزارش خبرگزاری سعودی، امیر عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز گفت این دو میدان، اوتاد و الدهنا،‌ در منطقه شرقی این کشور قرار دارند و جزو میادین غیرمتداول محسوب می‌شوند.

میدان اوتاد در جنوب غربی میدان الغوار کشف شده است. میزان فوران گاز از چاه «اوتاد ۱۰۸۰۰۱» روزانه ۱۰ میلیون فوت مکعب استاندارد گازی به اضافه ۷۴۰ بشکه میعانات و از چاه دیگری به نام «اوتاد ۱۰۰۹۲۱» روزی ۱۶.۹ میلیون فوت مکعب استاندارد گازی و ۱۶۵ بشکه میعانات است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میدان الدهنا در ۲۳۰ کیلومتری جنوب الظهران کشف شده است که از مهمترین مراکز صنعت نفت سعودی و بخشی از منطقه شهری دمام است. از چاه «الدهنا ۴» روزانه ۸.۱ میلیون فوت مکعب فوران می‌کند و از چاه «الدهنا ۳۷۰۱۰۰» روزانه ۱۷.۵ میلیون فوت مکعب باضافه ۳۶۲ بشکه میعانات.

وزیر انرژی عربستان سعودی تاکید کرد که اهمیت این کشف‌ها در تقویت ذخایر گاز طبیعی عربستان سعودی در راستای پشتیبانی از راهبردهای ریاض و دست یافتن به هدف آن در زمینه تغییرات تولید و مصرف انرژی است. هدف طولانی‌مدت ریاض این است که تولید گاز طبیعی را افزایش دهد و آن‌را در روند تولید برق جایگزین نفت کند. به این ترتیب عربستان سعودی می‌تواند نفت بیشتری صادر کند. این کشور همین حالا هم بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام در جهان است.

عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده نفت در «سازمان کشورهای صادرکننده نفت» (اوپک) و از اعضای کلیدی ائتلاف «اوپک پلاس» (متشکل از اعضای اوپک و برخی کشورهای همکار همچون روسیه و مکزیک) است. این کشور در ضمن در سال ۲۰۲۰ پس از روسیه، ایران، قطر، آمریکا و ترکمنستان ششمین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی در جهان بود.

بیشتر از جهان