نماینده همدان: فردی از کردستان تا تهران از مهسا امینی فیلم‌برداری می‌کرد

صف‌آرایی نمایندگان «مجلس انقلابی» روبروی مردم معترض در «خانه ملت»

همزمان با فراگیر شدن اعتراض‌های عمومی به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران، ادعاهایی را درباره ارتباط مردم معترض با «عوامل خارجی» مطرح کردند. در همین زمینه، احمدحسین فلاحی، نماینده همدان در مجلس یازدهم، مدعی شد که از زمانی که مهسا امینی از کردستان به سمت تهران حرکت کرد تا لحظه انتقال او به بیمارستان و بستری شدنش در بخش‌ مراقبت‌های ویژه، فردی از او فیلم‌برداری کرده است.

نماینده همدان با طرح این ادعا که مرگ مهسا امینی «سناریویی برای ساختن یک ندا آقا‌سلطان دیگر» بوده است، گفت:«من از دستگاه‌های قضایی و امنیتی می‌خواهم فردی را که قبل از بروز حادثه روی به فیلم‌برداری می‌آورد، بخواهند و از او بپرسند مقصودش چه بوده است.»

پس از انتشار خبر درگذشت مهسا امینی، پزشکی به نام مهدیار سعیدیان با اشاره به اسناد پزشکی، در توییتی نوشت که مرگ مهسا در اثر شکستگی جمجمه در پی ضربه شدید بر سر بوده است. او چند ساعت بعد تحت ‌فشار نیروهای امنیتی توییت خود را پاک کرد، و سپس خبرگزاری فارس کارزاری برای برخورد با او و دستگیری‌اش آغاز کرد.

فلاحی نیز در گفت‌وگو با سایت رویداد ۲۴، با اشاره به توییت این پزشک، او را متهم کرد که مطلبی را به دروغ منتشر کرده است. نماینده همدان در ادامه ادعاهای خود، امجد امینی، پدر مهسا، را نیز به دروغ‌گویی متهم کرد و گفت که پرونده خانم امینی نشان می‌دهد که او بیماری زمینه‌ای داشته است.

او همچنین ادعا کرد که این ماجرا (جان باختن مهسا امینی) برنامه‌ «جریان منافقین، سلطنت‌طلبان، کومله و دموکرات‌ها» بود تا «دستاورد گسترده» نظام و دولت در موضوع پیاده‌روی اربعین و عضویت در گروه شانگهای به حاشیه برود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

واکنش‌ها و سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان «مجلس انقلابی» آشکار می‌کند که فراگیر شدن اعتراض‌ها در شهرهای مختلف ایران و رسانه‌های اجتماعی، نگرانی جدی حکومت را در پی داشته است.

طی روزهای گذشته شماری دیگر از نمایندگان مجلس نیز ادعای ارتباط اعتراض‌های مردمی با عوامل خارجی را مطرح کردند و با پیش‌ کشیدن موضوع‌هایی مانند «آتش زدن قرآن»، «تجزیه‌طلبی معترضان»، «خسارت به اموال عمومی» و «آتش زدن پرچم»، قصد دارند سرکوب معترضان را توجیه کنند.

ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با طرح این ادعا که معترضان پرچم ایران را آتش زده‌اند، آن را «اعلام جنگ» خواند و در توییتی، از نیروهای انتظامی و امنیتی خواست که «پاسخی سخت و عبرت‌آموز به هتاکان، مزدوران و اراذل و اوباش بدهند.»

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نخستین نماینده‌ای که درباره قتل مهسا امینی اظهارنظر کرد و قول پیگیری داد، روز سه‌شنبه معترضان را «منافق و معاند» نامید.

سید جواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن، نیز در توییتی ادعا کرد که «منافقین و سرویس‌های خارجی» در اعتراض‌های مردمی دست دارند. او با صراحت معترضان را تهدید کرد و گفت: «کاش دولت اجازه بدهد تا جوانان غیور حسینی و فاطمی طومار اغتشاشگران مفسد را بپیچند.»

روح‌الله متفکر آزاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، هم مدعی شد که «فوت مهسا امینی فرصتی برای عقده‌گشایی برخی جریانات سیاسی داخلی و دشمنان خارجی شده است.»

زهره سادات لاجوردی، عضو کمیسیون فرهنگی، نیز در توییتی نوشت: «لیدرهای اغتشاشات مرگ مهسا امینی را ‫بهانه قرار داده و می‌خواهند کشور را درگیر آشوب‌های خیابانی کنند و آشکارا اعلام می‌کنند که نام او برای ما اسم‌رمز حمله است.»

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس که وعده پیگیری قتل مهسا امینی را داده بود، روز سه‌شنبه ادعای سکته قلبی مهسا را مطرح کرد و گفت مستندی از ضربه بر سر او وجود ندارد. او سپس در توییتی، حساب خود را از مردم جدا کرد و معترضان را متهم کرد به اینکه قرآن، امامزاده، و پرچم آتش زده‌اند.

روز سه‌شنبه، ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر)، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، نیز اعتراض‌های مردمی را «آشوب دشمن» خواند و مدعی شد که مردم «فرق بین دلسوزی و منفعت‌طلبی را می‌فهمند» و با گروه‌ها و رسانه‌هایی که «داعیه‌دار درگذشت یک نفر شده‌اند»، همراهی نخواهند کرد.