با ترک عربستان سعودی، سفر خاورمیانه‌ای بایدن به پایان رسید

رئیس‌جمهوی آمریکا در پایان سفری چهار روزه به اسرائیل و عربستان و شرکت در نشست سران ۹ کشور عربی با بدرقه امیر مکه عربستان را ترک کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه، ۲۵ تیر، پس از شرکت در نشست مشترک سران ۹ کشور عربی و دادن اطمینان خاطر به آنان که آمریکا منطقه را ترک نخواهد کرد، به سفر چهار روزه خود به اسرائیل و عربستان سعودی پایان داد.

او در این نشست گفت آمریکا، در مقابل روسیه، چین و ایران در منطقه پا پس نخواهد کشید.

جو بایدن در جریان سفر خود، هم در اسرائیل و هم در عربستان سعودی تاکید کرد دیپلماسی را بهترین راه حل برای بحران هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌داند. او در عین حال تاکید کرد که آمریکا هرگز به ایران اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد. 

او در حاشیه این سفر، به طور جداگانه دیدارهایی کوتاه به نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهوری مصر داشت.

بایدن در سومین روز سفر خود به خاورمیانه بعدازظهر جمعه با پرواز مستقیم ایرفورس‌وان از اسراییل به جده در عربستان سعودی سفر کرد و در فرودگاه جده مورد استقبال خالد الفیصل امیر مکه و ریما بنت بندر سفیر عربستان سعودی در واشنگتن قرار گرفت و سپس راهی کاخ السلام در جده شد. ريیس جمهوری آمریکا در کاخ السلام با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و شاهزاده محد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کرد.

تقویت امنیت منطقه، تولید نفت و مسئله ایران در اولویت دستور کار سفر چهار روزه بایدن به منطقه قرار داشت.

بایدن آخرین بار در سال ۲۰۱۶ به خاورمیانه سفر کرده بود. از آن پس با خروج آمریکا از برجام و شکل‌گیری پیمان ابراهیم برای عادی‌سازی روابط اسراییل با کشورهای عربی، تحولات گسترده‌ای در منطقه ایجاد شده است.

بایدن در نخستین روز سفر خود به خاورمیانه در گفت‌و‌گو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسراییل تاکید کرد در صورت لزوم در آخرین مرحله از زور علیه ایران استفاده می‌کند. او همچنین گفت، سپاه پاسداران حتی به قیمت فروپاشی برجام در فهرست سازمان‌های تروریستی باقی می‌ماند.