روز زمین پاک: مردم تصویر‌های دیدنی از زمین را منتشر می‌کنند تا این رویداد سالانه را جشن بگیرند

تم یا مضمون این روز در سال ۲۰۱۹ "حفاظت از گونه‌های جانوری ما" است.

برای گرامیداشت روز زمین پاک، مردم در سراسر دنیا با عکس‌هایی شگفت‌انگیز از طبیعت، حمایت خود را از این رویداد سالانه ابراز می‌کنند.

امسال مصادف با چهل و نهمین سالگرد بزرگداشت روز زمین پاک است و شعار آن برای سال جاری "حفاظت از گونه‌های جانوری ما" است.

در رسانه‌های اجتماعی، مردم زیبایی زمین و ساکنان آن را با عکس‌هایی از دشت‌های سرسبز گرفته تا مناطق کوهستانی و حیوانات مختلف نشان می‌دهند.

این‌ها برخی از بهترین عکس‌های روز زمین پاک هستند.

از جمله کسانی که عکس‌های مورد علاقه خود را از زمین به اشتراک می‌گذارند، سلبریتی‌ها و شخصیت‌های برجسته‌ای همچون بوز آلدرین و تیم کوک هستند.

روز  #زمین_پاک مبارک ! بیایید این سیاره لعنتی را حفظ کنیم.

#روز_زمین ما لیاقت تو را نداریم، ما را ببخش.

جنگل از فراز آسمان #روز_زمین

#روز_زمین_پاک مبارک

به خاطر تمام مکان‌های زیبایی که توانستم کاوش کنم سپاسگزارم. روز زمین پاک مبارک

تصویری از یخچال طبیعی مندنهال  #روز_زمین_پاک

عکسی خیره‌کننده از بریتانیا که در ماه فوریه از ایستگاه بین‌المللی فضایی گرفته شده است. #روز_زمین_پاک

آلدرین، که نخستین انسانی است که قدم بر کره ماه گذاشته است، عکسی از زمین را منتشر کرده که از سطح کره ماه گرفته شده است.

او در توییتر نوشت "روز زمین پاک را با نگاهی به خیره‌ کننده‌ترین تصویری که تا کنون از زمین دیده‌ام، جشن می‌گیرم - از سطح کره ماه!"

#روز_زمین_ پاک را با نگاهی به خیره‌کننده‌ترین تصویری که تا کنون از زمین دیده‌ام، جشن می‌گیرم - از سطح کره ماه!

کوک، مدیر عامل شرکت اپل، مجموعه‌ای عکس را به مناسبت این تعطیلات به اشتراک گذاشته که شامل حیوانات مختلف از پنگوئن‌ها و خزندگان تا زرافه‌ها است.

#روز_زمین_پاک بر همه مبارک! در چه دنیای زیبایی زندگی می‌کنیم. بیایید همگی مسئولیت مشترکی را که بر عهده ماست بپذیریم و از تنها سیاره‌مان یعنی زمین مراقبت کنیم. عکس‌های گرفته شده با آیفون توسط@EstherHavens، سارا نورول، جیسون بارنز و @VincentRiemer.

او نوشت "روز زمین پاک بر همه مبارک باد! در چه دنیای زیبایی زندگی می‌کنیم. بیایید همگی این مسئولیت مشترکی را که بر عهده ماست بپذیریم و از تنها سیاره‌مان یعنی زمین مراقبت کنیم".

جاستین ترودو نیز به اهمیت محفاظت از سیاره‌ زمین اشاره کرد و در کنار عکسی از خودش که در میان جنگلی پیاده‌روی می‌کرد نوشت:‌"ما فقط یک سیاره داریم. بچه‌های ما به خاطر پاک و سالم نگه داشتن زمین، روی ما حساب می‌کنند. "

ما تنها یک سیاره داریم. بچه‌های ما به خاطر پاک و سالم نگه داشتن زمین، روی ما حساب می‌کنند.

دوک و دوشس ساسکس حمایت خود را از این سیاره در اینستاگرام به اشتراک گذاشتند و عکس‌هایی را که پرنس هری گرفته بود، از جمله تصویری از یک کرگدن آفریقایی، دلتای اُوکاوانگو در بوتسوانا، شیرها و نهنگ‌های گوژپشت و اُرکا به اشتراک گذاشتند.

برخی از زیرنویس‌های مربوط به پست‌های اینستاگرامی مربوط به بزرگداشت روز زمین:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Today is #earthday - an opportunity to learn about, celebrate and continue to safeguard our planet, our home. The above, Their Royal Highnesses in Rotorua, New Zealand. Of the 170 different species originally planted in the early 1900’s, only a handful of species, including these majestic Redwoods, remain today. Next, we invite you to scroll through a series of 8 photos taken by The Duke of Sussex©️DOS sharing his environmental POV including: Africa’s Unicorn, the rhino. These magnificent animals have survived ice ages and giant crocodiles, amongst other things! They have adapted to earth’s changing climate continually for over 30 million years. Yet here we are in 2019 where their biggest threat is us. A critical ecosystem, Botswana’s Okavango Delta sustains millions of people and an abundance of wildlife. Huge bush fires, predominantly started by humans, are altering the entire river system; the ash kills the fish as the flood comes in and the trees that don’t burn become next year’s kindling. Desert lions are critically endangered due partly to human wildlife conflict, habitat encroachment and climate change. 96% of mammals on our are either livestock or humans, meaning only 4% remaining are wild animals. Orca and Humpback whale populations are recovering in Norway thanks to the protection of their fisheries. Proof that fishing sustainably can benefit us all. Roughly 3/4 of Guyana is forested, its forests are highly diverse with 1,263 known species of wildlife and 6,409 species of plants. Many countries continue to try and deforest there for the global demand for timber. We all now know the damage plastics are causing to our oceans. Micro plastics are also ending up in our food source, creating not just environmental problems for our planet but medical problems for ourselves too. When a fenced area passes its carrying capacity for elephants, they start to encroach into farmland causing havoc for communities. Here @AfricanParksNetwork relocated 500 Elephants to another park within Malawi to reduce the pressure on human wildlife conflict and create more dispersed tourism. Every one of us can make a difference, not just today but everyday #earthday

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

امروز #روز_زمین_پاک است - فرصتی برای یادگیری، جشن گرفتن و حفظ کردن این سیاره‌‌ و خانه‌مان.

تصویر بالا، والاحضرت وعلیا حضرت همایونی در روتورونا، نیوزیلند. از ۱۷۰ گونه مختلف گیاهی که در اویل دهه ۱۹۰۰ کاشته شد، تنها تعداد انگشت‌شماری از گونه‌ها، از جمله این سرخ‌چوب‌های با شکوه، تا امروز باقی مانده است.

بعد از آن، از شما دعوت می‌کنیم که مجموعه‌ای از ۸ عکس را که توسط دوک ساسکس ↵ DOS گرفته شده است و نشان‌دهنده دیدگاه او در مورد محیط  زیست است ورق بزنید، از جمله:

تکشاخ آفریقایی، کرگدن. این حیوانات باشکوه از عصرهای یخبندان و  کروکودیل‌های غول‌پیکر و اتفاقات دیگر جان سالم به در برده‌اند! آنها در طول بیش از ۳۰ میلیون سال به طور پیوسته با آب و هوای در حال تغییر زمین، خو گرفته‌اند. با این حال اکنون در سال ۲۰۱۹ هستیم و بزرگترین تهدید نسبتا به آنها، ما هستیم.

به عنوان یک اکوسیستم حیاتی، دلتای اوکواننگو در بوتسوانا، میلیون‌ها انسان و حیات وحش گسترده‌ای را تغذیه می‌کند. آتش سوزی‌های گسترده جنگل که عمدتاً توسط انسان آغاز می‌شود، در حال تغییر سیستم کلی رودخانه است؛ با ورود سیلاب ماهی‌ها بر اثر خاکستر از بین می‌روند و درختانی که نمی‌سوزند موجب برافروختن آتش در سال بعد می‌شوند.

شیرهای وحشی به شدت در معرض خطر انقراض هستند که بخشی از آن به دلیل تعارض میان حیات وحش و انسان، تعدی به زیستگاه آنها و تغییرات آب و هوایی است. ۹۶درصد از پستانداران در زمین ما یا حیوانات اهلی و یا انسان هستند، و فقط ۴ درصد باقیمانده حیوانات وحشی هستند.

جمعیت نهنگ‌های ارکا و گوژپشت در نروژ به یمن محافظت از شیلات در حال بهبود است. این موضوع ثابت می‌کند که ماهیگیری پایدار می‌تواند به نفع همه ما باشد.

تقریبا سه چهارم جزیره گویان جنگل است. جنگل‌های آن بسیار متنوع است و دارای ۱۲۶۳ گونه شناخته‌شده جانوری و ۶۴۰۹ گونه گیاهی است. بسیاری از کشورها همچنان تلاش می‌کنند تا به خاطر تقاضای جهانی نسبت به چوب، جنگل‌ها را از بین ببرند.

همه ما اکنون می‌دانیم که مواد پلاستیکی چه تأثیر مخربی بر اقیانوس‌ها دارند. ریز پلاستیک‌ها نیز درنهایت وارد منابع غذایی ما می‌شوند و نه تنها مشکلات زیست محیطی برای سیاره ما به وجود می‌آورند، بلکه مشکلاتی پزشکی نیز برای خودمان به بار می‌آورند.

هنگامی که یک منطقه حصارکشی‌شده دیگر ظرفیت نگهداری فیل‌ها را نداشته باشد، آنها به درون مزارع کشاورزی هجوم می‌آورند و برای جوامع محلی ویرانی به بار می‌آورند. در اینجا AfricanParksNetwork @ تعداد ۵۰۰ فیل را به پارکی دیگر در مالاوی منتقل کرد تا  فشار موجود بر تعارض میان انسان و حیات وحش را کاهش دهد و توریسم پراکنده‌تری ایجاد کند.

هر یک از ما میتوانیم تغییر ایجاد کنیم، نه تنها امروز، بلکه هر روز #روز_زمین_پاک

© The Independent

بیشتر از