دبیرکل ناتو: جنگ در اوکراین ممکن است سال‌ها طول بکشد

به گفته دبیرکل «ناتو» اگر تسلیحات پیشرفته در اختیار اوکراینی‌ها قرار گیرد منطقه «دونباس» را می‌شود از کنترل نیروهای روسیه خارج کرد

کمک‌های جدید نظامی می‌تواند به نیروهای اوکراینی کمک تا تجهیزات قدیمی دوران شوروی را با تجهیزات استاندارد اعضای «ناتو» جایگزین کنند - Valeria Mongelli / AFP

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، در گفت‌وگو با یک نشریه آلمانی گفت ما باید خودمان را با این واقعیت آماده کنیم که جنگ در اوکراین ممکن است سال‌ها طول بکشد، اما این موضوع نباید موجب شود دست از حمایت‌های خود از اوکراینی‌ها برداریم.

خبرگزاری رویترز بامداد یک‌شنبه ۲۹ خردادماه در گزارشی به‌نقل از صحبت‌های دبیرکل‌ «ناتو»، با نشریه آلمانی‌‌زبان «بیلد»، نوشت ما باید از اوکراینی‌ها در برابر تهاجم روسیه دفاع کنیم، حتی اگر هزینه چنین حمایتی بالا باشد. به‌گفته دبیرکل‌ «ناتو»، فقط هم هزینه‌های مشخصا «نظامی» مد نظر نیست، هزینه‌های بالای مواد غذایی و انرژی را هم باید بپردازیم.

دبیرکل «ناتو» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با نشریه آلمانی‌‌ «بیلد» گفت اگر کمک‌های نظامی به ارتش و نیروهای اوکراینی افزایش یابد و تسلیحات پیشرفته‌تری در اختیار اوکراینی‌ها قرار گیرد، این امکان وجود دارد که منطقه «دونباس» از کنترل نیروهای روسیه خارج شود.

نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی قرار است اواخر همین ماه میلادی جاری در مادرید، پایتخت اسپانیا، برگزار شود.

استولتنبرگ در اوایل هفته گذشته در اظهارنظر دیگری گفت انتظار می‌‌رود اعضای «ناتو» در نشست مادرید با یک بسته کمک‌های نظامی تازه به کی‌یف موافقت کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته دبیرکل «ناتو»، این بسته از کمک‌های نظامی به نیروهای اوکراینی کمک می‌‌کند تا تجهیزات نظامی قدیمی دوران شوروی خود را با تجهیزات جدیدتر و استاندارد اعضای «ناتو» جایگزین کنند.

گفته‌های دبیرکل «ناتو» در حالی مطرح می‌شود که جنگ در مناطق شرقی اوکراین کماکان در جریان است و روز شنبه نیروهای روسیه چندین منطقه را در شرق اوکراین گلوله‌باران کردند.

طی هفته گذشته، سران پنج کشور اروپایی از جمله، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در سفر به کی‌یف بر ادامه حمایت‌های اروپا از دولت و مردم اوکراین در برابر تهاجم روسیه تاکید کردند.

سران کشورهای اروپای گفتند این حمایت‌ها تا زمان پیروزی اوکراین بر روسیه ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت نخست‌وزیر بریتانیا در سفر روز جمعه خود به کی‌یف به مقام‌های اوکراینی پیشنهاد داد تا ارتش بریتانیا یک برنامه مستمر آموزشی نظامی برای نیروهای اوکراینی برگزار کند.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا روز جمعه اعلام کرد ارتش این کشور می‌تواند در هر چهار ماه، ۱۰هزار تن از نیروهای نظامی اوکراینی را آموزش دهد.

بیشتر از جهان