برخی نمایندگان مجلس و مدیران ارشد کشور یارانه می‌گیرند

حداکثر سه ماه یارانه نقدی پرداخت می‌شود

دولت می‌خواهد پس از آزادسازی قیمت‌ها، یارانه را ابتدا به صورت نقدی و سپس به صورت «کالابرگ» در اختیار مردم قرار دهد- عکس از شهرآرا نیوز

در حالی که از زمان اجرای طرح «مردمی‌سازی یارانه‌ها»، بسیاری از مردم به نبودن اسم خود در فهرست مشمولان دریافت یارانه اعتراض دارند، برخی از نمایندگان مجلس و مدیران ارشد کشور که از درآمدهای بالایی برخوردارند، یارانه دریافت کرده‌اند.

رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، گفت: «عده‌ای مانند نمایندگان مجلس و مدیران ارشد کشور که به یارانه نیاز نداشتند، به حسابشان واریز شده است و برخی که نیازمند بودند، یارانه را دریافت نکرده‌اند.»

به گزارش تسنیم، او با بیان اینکه «مقرر شده که حداکثر سه ماه یارانه نقدی پرداخت شود و دولت باید هرچه سریع‌تر سامانه رفاه ایرانیان را تکمیل، و برای دادن کالابرگ الکترونیکی به مردم اقدام کند»، افزود: «پرداخت یارانه به نمایندگان مجلس و مسئولان کشور نشان می‌دهد که اطلاعات سامانه رفاه ایرانیان ناقص است.»

پیش‌تر، احسان ارکانی، نماینده مجلس، در مورد رقم خالص حقوق دریافتی نمایندگان گفت که آن مبلغ در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۲ میلیون تومان است.

با توجه به گفته‌های او، اگر ۱۰ درصد افزایش سال ۱۴۰۱ را هم در نظر بگیریم، در حال حاضر پایه حقوق دریافتی نمایندگان مجلس حدود ۱۳ میلیون تومان است که به این رقم باید پرداخت‌های متعدد دیگری را نیز، اعم از کمک‌هزینه دفتر نمایندگی، هزینه پرسنل دفتر، و...، اضافه کرد که مجموع دریافتی آن‌ها را گاهی به چند برابر حقوق پایه افزایش می‌دهد.

در چنین شرایطی، برخی از همین نمایندگان مشمول دریافت یارانه هم شده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طی روزهای اخیر بسیاری از مردم به نحوه پرداخت یارانه و نحوه بررسی مشمولان دریافت آن اعتراض داشته‌اند.

کاربری در فضای مجازی نوشت که وقتی برای بررسی دلیل دریافت نکردن یارانه رجوع کرده است، به او پاسخ داده‌اند که قبلا وام گرفته و به این دلیل مشمول دریافت یارانه نشده است. او در ادامه می‌افزاید: «وام اخذ شده برای فرزند سرطانی‌ام بود.»

کاربر دیگری می‌نویسد: «برای پدر که خانه و زمین و مغازه‌ای به نامش نیست و ماهی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق بازنشستگی می‌گیرد، پیامک قطع یارانه آمده است. چرا؟ چون دختر و پسرت مجردند و مجموع حقوق سه نفرتان ۲۰ میلیون تومان است و پسرت ماشین دارد!»

مقا‌م‌های دولت ابراهیم رئیسی می‌گویند اختصاص ارز ترجیحی برای واردات کالا، منجر به گسترش فساد و رانت و افزایش مصرف شده است و اقدام آن‌ها در جهت حذف این ارز، برای اصلاح الگوی مصرف و مبارزه با تبعات چنین سیاستی است که در دولت حسن روحانی بنیان گذاشته شد.

دولت می‌گوید می‌خواهد این سیستم «حمایتی» را تغییر دهد و پس از آزادسازی قیمت‌ها، یارانه را نخست به صورت نقدی، و سپس به صورت «کالابرگ» در اختیار مردم قرار دهد.