محکومیت جدید نرگس محمدی؛ هشت سال زندان و ۷۰ ضربه شلاق

تقی رحمانی از محکومیت جدید همسرش در یک دادگاه پنج دقیقه‌ای خبر داد

نرگس محمدی، از سال ۱۳۸۹ تاکنون بارها دستگیر و زندانی شده است - iranhumanrights

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، از محکومیت این فعال مدنی به «هشت سال زندان»، «۷۰ ضربه شلاق» و «دو سال ممنوعیت از ارتباط مخابراتی» در یک «دادگاه پنج دقیقه‌ای» خبر داد. نرگس محمدی، روز ۲۵ آبان در مراسم سالگرد ابراهیم کتابدار، دستگیر شد. او پس از تحمل دو ماه حبس در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین، در آخرین روزهای دی‌ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

تقی رحمانی که پیش‌تر گفته بود همسرش پس از انتقال به زندان قرچک با خانواده تماسی نداشته است، روز یکشنبه، سوم بهمن در توییتی نوشت: «شنیده شده در دادگاهی پنج دقیقه‌ای، نرگس محمدی به ۸ سال زندان و بیش از ۷۰ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت از ارتباط مخابراتی (مبهم بودن این محرومیت) محکوم شده است.» آقای رحمانی در ادامه توییت خود نوشت: «ازآنجایی‌که او با خانواده تماس نداشته است، جزئیات این دادگاه و حکم جدید بر ما روشن نیست.» او در روزهای نخست دی‌ماه ۱۴۰۰ نیز در توییتی خبر داده بود که دادگاه همسرش را علاوه بر موارد اتهامی گذشته، به «جاسوسی برای عربستان» نیز متهم کرده است.

نرگس محمدی، از سال ۱۳۸۹ تاکنون بارها دستگیر و زندانی شده است. او در سال ۱۳۹۸ درحالی‌که در حال گذراندن محکومیت ۱۶ ساله خود در زندان بود، با دو پرونده امنیتی دیگر نیز روبه‌رو شد. در یکی از این پرونده‌ها رئیس زندان اوین از نرگس محمدی با اتهام «افترای شکنجه و ضرب‌و‌شتم» شکایت کرده بود و پرونده دیگر با عنوان «انتشار بیانیه‌های سیاسی، تشکیل کلاس‌های آموزشی و تحصن اعتراضی در بند زنان اوین» به فعالیت‌های اعتراضی او در زندان اوین ارتباط داشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نرگس محمدی در مهر ۱۳۹۹ پس از تحمل بیش از پنج سال زندان آزاد شد، اما دادگاه در خرداد ۱۴۰۰ او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقام‌های زندان»، «تخریب شیشه‌ها» و «افترا»، به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری، ۳۰ ماه حبس تعزیری و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم کرد. محمدی در همان زمان اعلام کرد که این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد و از آن «تمرد» خواهد کرد، اما ماموران امنیتی ایران روز ۲۵ آبان برای اجرای حکم او را دستگیر کردند. حالا نیز شنیده‌ها حاکی از آن است که علاوه بر موارد قبلی، محکومیت جدیدی برای این فعال مدنی و حقوق بشر صادر شده است.