همکاری کارآفرینان و دولت اسرائیل در انتقال ده‌ها پناهجوی افغان به امارات

اعضای تیم سابق دوچرخه‌سواری زنان، فعالان حقوق بشر و اعضای تیم روباتیک افغانستان از جمله مسافران پرواز نجات بودند

هزاران پناهجوی افغان به کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی منتقل شده‌اند-AFP / ETAT MAJOR DES ARMÉES

نشریه تایمز اسرائیل می‌گوید که دولت و کارآفرینان اسرائیلی و مقام‌هایی از کشورهای دیگر، به انتقال ده‌ها پناهجوی افغان به امارات متحده عربی کمک کرده‌اند. امارات متحده عربی و اسرائیل اخیرا نخستین سالگرد امضاء پیمان ابراهیم که براساس آن روابط دو کشور عادی‌سازی و همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف آغاز شده را گرامی‌داشتند.

این عملیات نجات که در روز ششم سپتامبر پایان یافت تحت مدیریت کنگره یهودی اروپایی-آسیایی انجام شد و در آن  ۴۱ پناهجو در ابتدا از افغانستان به تاجیکستان و سپس به ابوظبی در امارات متحده عربی منتقل شدند. پیش از این گزارش‌هایی درباره انتقال خلبانان افغان از تاجیکستان به امارات متحده عربی منتشر شده بود. این خلبانان همزمان با تصرف افغانستان به دست شورشیان افراط‌گرای طالبان به تاجیکستان گریختند.

سیلوان آدامز، میلیاردر کانادایی-اسرائیلی، بودجه پرواز هواپیمای چارتر خصوصی از تاجیکستان به ابوظبی را پرداخت کرد. این پرواز حامل مسافرانی از جمله اعضای تیم سابق دوچرخه‌سواری زنان افغانستان، فعالان حقوق بشر و همچنین اعضای تیم روباتیک بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کنگره یهودی اروپایی-آسیایی، روز یکشنبه جزئیات عملیات نجات را در بیانیه‌ای شرح داد و نوشت که جان این افراد در افغانستان از سوی طالبان تهدید می‌شد.

هارون فرنکل، مدیر این نهاد گفت: «وقتی وقایعی مانند آنچه که در افغانستان رخ داده در جهان روی می‌دهد، وظیفه داریم که نقش رهبری بر عهده بگیریم.» او گفت: «اگر کمکی از ما ساخته است، نجات انسان‌ها یک وظیفه است.»

فرنکل در دهه ۱۹۸۰ و قبل از فروپاشی شوروی سابق، با استفاده از دوستانش در صنعت حمل‌ونقل هوایی به آژانس یهود کمک کرد تا هزاران یهودی را از اروپای شرقی و شوروی سابق خارج کند. او در گذشته نماینده بوئینگ در اروپای شرقی بود و بعد گروه هوایی خود را تاسیس کرد.

بیشتر از جهان