زنگ خطر حضور داعش در شمال افغانستان به صدا در آمد 

پیش از این چین، روسیه و تاجیکستان نسبت به حضور بیشتر داعش در شمال افغانستان هشدار داده بودند

با خروج نظامیان خارجی از افغانستان و افزایش نا‌امنی‌ها مردم بیشتر نگران حضور داعش شده اند-MICHAEL KAPPELER / AFP

از روز گذشته، شنبه نهم مرداد، به این‌سو خبرهایی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه جنگجویان گروه داعش در شمال افغانستان فعالیت‌های تروریستی‌ انجام می‌دهند و در تازه‌ترین موارد یک افسر راهنمایی و رانندگی  قندوز را به ضرب گلوله از بین برده‌اند.      

خبرها از حضور داعش در شمال افغانستان و کشتن یک پلیس به دست افراد این گروه در استان قندوز در حالی شنیده می‌شود که تصویری تازه منتشرشده نشان می‌دهد یک مرد با سر و صورت پوشیده با دستمال و اسلحه‌ به دست در یک مکان آزاد یک پلیس راهنمایی و رانندگی افغان را به قتل می‌رساند.       

این خبر و انتشار تصویر آن نشان می‌دهد که این پلیس به دست فردی که در آبدان استان قندوز سر و صورتش را پوشانده و با نام گروه داعش است از بین برده شده. خبر حضور داعش در شمال افغانستان و کشتن یک پلیس شهروندان افغانستان را سخت نگران کرده است هر چند که پلیس قندوز این قتل را کار داعش نمی‌داند و معتقد است که طالبان دست به چنین کاری زده است.   

مرادی، سخنگوی مقام ولایت قندوز، در صحبت با ایندیپندنت فارسی کشتن این پلیس به دست داعشیان را رد کرد و گفت: «این پلیس راهنمایی و رانندگی در ابتدا به دست طالبان اختطاف (ربوده شد) و بعدا جسدش در ساحه آبدان قندوز پیدا شد. تحقیقات نشان می‌دهد که این کار طالبان بوده نه داعش زیرا هیچ نشانه‌‌ای از حضور داعش در استان قندوز به چشم نمی‌خورد، خبرهایی که در این زمینه منتشر شده دروغ محض است.»  

قتل یک افسر پلیس در شمال افغانستان در حالی شنیده می‌شود و باعث افزایش نگرانی‌های مردم این کشور شده است که دو سال پیش دولت افغانستان اعلام کرد که در این کشور داعش به طور کامل نابود شده و دیگر جایی برای حضور آن‌ها باقی نمانده است. اما پس از اعلام خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان، زمزمه‌هایی از حضور دوباره گروه داعش در شمال این کشور به گوش می‌رسید تا جایی که تاجیکستان، روسیه و چین نیز نگرانی‌هایشان را در زمینه بارها اعلام کردند و برای مبارزه با این گروه هشدار داده بودند. 

با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، روسیه به دلیل نگرانی‌هایی که از حضور دوباره داعش در نزدیکی مرزهای تاجیکستان و تهدیدی برای خود و هم‌پیمانانش داشت، پایگاه‌های نظامی خود را در مرزهای تاجیکستان تقویت کرد. 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، پس از اعلام خروج آمریکایی‌ها از افغانستان گفته بود که اوضاع افغانستان بدتر می‌شود و جنگجویان دولت اسلامی (داعش) از سوریه، لیبی و چند کشور دیگر به افغانستان می‌آیند. 

گفتنی است که قتل این افسر پلیس نیز در نزدیکی مرزهای تاجیکستان صورت گرفته است و رئیس‌جمهور این کشور نیز برای دفاع از مرزهایش نظامیان زیادی را در مرزهایش نزدیک به افغانستان از پیش مستقر ساخته بود تا در صورت تهدید به کشورش واکنش نشان دهد.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

افغانستان هم‌اکنون در جنگ شدید به سر می‌برد و جنگ میان نظامیان افغان و طالبان به اوج خود رسیده است. گاه پیشروی و گاه عقب‌نشینی‌هایی که میان دو طرف صورت می‌گیرد ویرانی‌های زیادی به جا می‌گذارد و ساکنان محل را آواره کرده است. شهروندان افغان از وضعیت پیش آمده در این کشور به شدت نگرانند و با شنیدن حضور دوباره داعش، نگرانی‌های آنان بیشتر شده است. آنان تاکید دارند که دولت باید هرچه زوتر دست به کار شود و اجازه ندهد که این گروه (داعش) دوباره سر بلند کرده زندگی مردم را با خطر جدی و ناامید کننده مواجه بسازد. 

محمدعلی محقق، یکی از کاربران افغان در صفحه فیس‌بوکش نوشته است: «زنگ خطر جدی برای شمال افغانستان و آسیای میانه از دشت آبدان قندوز به صدا در آمد. استان خراسان یا داعش افغانستان کم کم نقاب طالبی را از چهره برداشته و صفوف خود را منظم و اعلام حضور می‌کند.» 

جاوید صمیم، می‌گوید: «غم و ترس طالب کم بود که خون‌خور دیگری دوباره قد علم می‌کند. اگر خبر حضور دوباره داعش دقیق و درست باشد، میدان جنگ گرم شده و افغان‌ها منتظر میلیون‌ها قربانی بدون دلیل خواهند بود.» 

رامش محمدی، می‌گوید: «متاسفانه وضعیتی پیش آمده که حضور هیچ گروه تروریستی را نمی‌توان در افغانستان انکار کرد. دولت باید بیشتر بیدار شده و برای متحده ساختن مردم دست به کار شود و اجازه ندهد که افغانستان بار دیگر لانه تروریستان خارجی شود.»   

با رفتن سربازان خارجی از افغانستان و قوت‌گرفتن دوباره طالبان، مردم این کشور نگرانند که داعش و سایر گروه‌های تروریستی دیگر دوباره به فعالیت‌های تروریستی خود بپردازند و بار دیگر افغانستان را به تاریخ سیاه گذشته ببرند و همه دستاوردهای چندین ساله افغان‌ها را نابود کنند، اما دولت این کشور اطمینان داده است که داعش به طور کامل از بین رفته است و دیگر حضور نخواهند یافت و طالبان نیز به زودی شکست خواهد خورد.  

بیشتر از جهان