نخستین پیاده‌روی فضانوردان چینی در اطراف «کاخ آسمانی»

چین تنها کشور جهان است که ایستگاه فضایی خاص خود را در مدار زمین دارد

همزمان با صدمین سال تاسیس حزب کمونیست چین، فضانوردان چین نخستین پیاده‌روی فضایی خود را در ایستگاه فضایی خاص آن کشور با موفقیت به انجام رساندند.

به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی به نقل از سازمان فضایی چین، روز یکشنبه، ۱۳ سال پس از اولین پیاده‌روی فضایی چین، دو فضانورد چینی بیرون از ایستگاه فضایی تیانگونگ،«راه رفتند».

نخست لیو بومینگ کپسول مسکونی ایستگاه فضایی را ترک کرد، و سه ساعت بعد تانگ هونگبو به او پیوست.

بنا بر این گزارش، یکی از مهمترین هدف‌های این پیاده‌روی، آزمایش نسل جدید لباس فضایی بود. آن‌ها تجهیزاتی را هم برای استفاده در ماموریت‌های بعدی، روی ایستگاه نصب کردند.

این پیاده‌روی فضایی تقریباً هفت ساعت طول کشید، و انتظار می‌رود این فضانوردان در روزهای آینده ماموریت مشابه دیگری هم انجام دهند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گفتنی است که در اولین پیاده‌روی فضایی چین در سال ۲۰۰۸ نیز زمانی که «ژای ژیگانگ» حدود ۲۰ دقیقه در خارج از سفینه فضایی بود، «لیو» نقش پشتیبان را بر عهده داشت.

چین تنها کشور جهان است که ایستگاه فضایی خاص خود را در مدار زمین دارد. تیانگونگ که در زبان چینی به معنی «کاخ آسمانی» است، قرار است پایگاهی برای برنامه فضایی بلندپروازانه پکن باشد.

تیانگونگ رقیبی خواهد بود برای ایستگاه فضایی بین‌المللی، که ایالات متحده، روسیه، اروپا، کانادا و ژاپن، بهره‌برداری مشترک از آن را بر عهده دارند.

چین هم اکنون یک کاوشگر هم روی سطح مریخ دارد. این نخستین بار است که چین سفینه‌ای روی سطح مریخ فرود آورده است.

مریخ‌نورد ژورونگ که از راه دور کنترل می‌شود، روز ۲۲ ماه مه از کپسول فرود جدا شد و بر سطح مریخ قرار گرفت.

ژورونگ نخستین تصاویر خود را چند روز پس از آن فرود تاریخی مخابره کرد.

بیشتر از جهان