ممنوعیت واردات ماکیان از ایران به دلیل آنفولانزای مرغی

قزاقستان هم به لیست کشورهایی پیوست که واردات مرغ و تخم مرغ از ایران را ممنوع کردهاند. پیشتر افغانستان نیز به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی این واردات را محدود کرده بود.

به گزارش ایلنا و به نقل از آکی پرس در بیانیه صادر شده در قزاقستان تاریخ پایانی برای این ممنوعیت در نظر گرفته نشده است.

سازمان جهانی بهداشت حیوانات اعلام کرده است که در ماه دسامبر ۲۰۱۸، چند مورد ویروس آنفولانزای مرغی بسیار خطرناک در مرغداری‌های شمال ایران گزارش شده است.

این ویروس در ماه دسامبر ۱۰ مورد غاز، اردک، مرغ را در روستای ولیران آلوده کرده و گفته می‌شود که پنج پرنده در اثر این ویروس جان خود را از دست دادند.

هرچند پیشتر رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفته بود: در حال حاضر تنها مرغداری‌های اصفهان درگیر آنفولانزا هستند و بیماری به استان‌های دیگر سرایت نکرده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار خراسان رضوی نیز در این راستا به خبرگزاری مهر گفت:  شیوع آنفولانزا در کشور باعث شد ۲۷ میلیون مرغ معدوم شود که البته خراسان رضوی به دلیل رعایت مسائل بهداشتی از این موضوع مستثنی بود  و ۲ سال پیش نیز ۱۲ میلیون مرغ به دلیل آنفولانزا معدوم شدند و باعث شده حالا در کشور تولید کمتر شود.

سید حسین موسوی نژاد افزود: این کاهش تولید به دلیل مرگ و میرها در دو سه سال گذشته علت اصلی افزایش قیمت تخم مرغ است. ضمن اینکه مرغداران به دلیل شیوع بیماری مجبور شدند مراقبت ها بهداشتی و قرنطینه ای خود را افزایش دهند که این عوامل همراه شد با افزایش هزینههای حمل و نقل که مجموعه عوامل همگی در قیمت تمام شده مرغ برای مرغداران تاثیرگذار بود. همچنین افزایش قیمت دلار باعث شد برخی محصولات از قبیل داروها و ویتامین های مورد نیاز مرغ  که از خارج کشور وارد می شوند نیز افزایش قیمت داشته باشند حتی قیمت شانه تخم مرغ نیز افزایش ۳۰۰ درصدی داشته است در این شرایط وقتی قیمت تمام شده برای مرغدار افزایش یابد در بازار هم مصرف کننده ناگزیر به خرید با قیمتهای بالاتر است.


 

بیشتر از اقتصاد