تهدید روسیه به قطع گاز اوکراین

روسیه می‌خواهد از طریق قطع صادرات گاز، اوکراین را تحت فشار سیاسی قرار دهد

مسکو از کی‌یف می‌خواهد که به دو جمهوری دست نشانده خود در منطقه اشغالی، حق خودمختاری فدرال داده شود - Olga MALTSEVA / AFP

روسیه بلافاصله پس از اعلام خبر تکمیل خط لوله جدید نورد استریم ۲ به آلمان، اوکراین را تهدید به قطع گاز به دلایل سیاسی کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه (۴ ژوئن) در مجمع اقتصادی بین‌المللی سنت پترزبورگ که با حضور سباستین کورتز، صدراعظم اتریش و گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان تشکیل شده بود، این موضوع را اعلام داد.

به نوشته «ای یو آبزرور»، پوتین گفت که اولین مسیر خط لوله به آلمان با نام نورد استریم ۲ به پایان رسیده و شرکت دولتی گازپروم روسیه آماده پر کردن آن با گاز است.

او تأکید کرد که گازپروم آماده تحویل گاز است، اما شروع کار به طرف آلمانی بستگی دارد.

وقتی مدیر جلسه در سنت پترزبورگ گفت که گاز روسیه در حال حاضر از طریق خطوط لوله ترانزیت اوکراین اتحادیه اروپا را تغذیه می‌کند، پوتین حرف او را قطع کرد و گفت: «آیا شما فکر می‌کنید ما باید همه را تغذیه کنیم؟ آیا ما چنین وظیفه‌ای داریم؟ چرا؟»

با این حال او اظهار داشت که روسیه به قرارداد موجود برای ترانزیت گاز از اوکراین که ارزش سالانه آن ۲ میلیارد یورو است، احترام می‌گذارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وی همچنین با اشاره به احتمال وجود یک قرارداد بلند مدت، افزود: «همه چیز ممکن است، ما برای این کار آماده هستیم و آن را [ترانزیت آینده از اوکراین] پیش خواهیم برد، اما ما از طرف شرکای اوکراینی خود نیز به حسن‌نیت احتیاج داریم.»

او تأکید کرد که اوکراین درآمد حاصل از ترانزیت را نه برای تقویت ارتش و حضور در دونباس، بلکه باید برای بهبود اقتصاد، کار و برای مردم هزینه کند.

دونباس منطقه‌ای در شرق اوکراین است که روسیه پس از انقلاب سال ۲۰۱۴ در کیف، به آن حمله کرد.

مسکو از کی‌یف می‌خواهد که به دو جمهوری دست نشانده در منطقه اشغالی توسط روسیه، بر اساس قانون اساسی در اوکراین حق خودمختاری فدرال داده شود. تهدید به قطع گاز با انگیزه‌های سیاسی که می‌تواند لهستان و کشورهای بالتیک را نیز تحت تأثیر قرار دهد، دلیل اصلی مخالفت ایالات متحده با خط لوله نورد استریم ۲ است.

اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای دسترسی به گاز ارزان‌تر و مطمئن‌تر برای مردم آلمان از این پروژه حمایت کرده است. همتای پیشین وی، شرودر، اکنون در شرکت گازپروم کار می‌کند و کورتز هم که در رویداد سنت پترزبورگ از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد، عملکرد او را تحسین کرد.

بیشتر از جهان