تویوتا یا پراید؟

با پول پراید چه ماشینی می توان در آمریکا خرید؟

سال ۱۳۹۷ سال «حمایت از کالای ایرانی» بود ولی این سال به یکی از سخت ترین سالهای اقتصادی دوران اخیر تبدیل شد هرچند بر اساس بودجه سال ۹۸، امیدی برای بهبود وضعیت موجود در دیدرس نیست.

ولی در این سال، پراید (ماشین ملی) با افزایش قیمتی نجومی به مبلغ ۵۲ میلیون تومان رسید. این رقم با احتساب میانگین قیمت دلار ۱۲ هزار تومان به رقمی کم و بیش ۵ هزار دلار آمریکا میرسد. خبرنگار ایندیپندنت فارسی طی تحقیقی لیست ماشینهایی که امروز در آمریکا میتوان در این محدوده قیمت خریداری کرد را تهیه کرده است. گفتنی است هیچکدام از این ماشینها صفر کیلومتر نیستند ولی کم مصرف و در موقعیت کاربری مناسبی قرار دارند.

2007 Toyota Avalon

2007 Honda Accord

2009 Honda Civic

2009 Toyota Corolla

2010 Ford Crown Victoria

2007 Subaru Outback

2008 Nissan Maxima

2008 Subaru Impreza

2009 Mazda3

2010 Kia Soul

این افزایش قیمت در حالیست که قرار بود پراید در سال ۹۷ از چرخه تولید خارج شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا نعمت زاده، سال گذشته در یک نشست خبری گفته بود: «در شروع دولت بیش از ۷۰ درصد تولید ساپیا به پراید اختصاص داشت، اما سال گذشته این میزان به ۳۴ درصد کاهش یافت و امسال به ۲۸ درصد میرسد. در حال تولید خودروهای متنوع هستیم به نحوی که تولید پراید به تدریج کاهش خواهد یافت. استانداردهای خودرویی در حال ارتقا است و فکر می‌کنم آخر عمر پراید از لحاظ تولید سال ٩٧ باشد.»

پراید خودروی تولید کره جنوبی بود که شرکت سایپا تولید آن را در ایران از سال ۱۳۷۲ آغاز کرد. این وسیله نقلیه بعد از پیکان از قدیمی ترین خودروهای بازار ایران است که از ۲۰ و اندی سال پیش تاکنون در مدلهای مختلف تولید شده است ولی انتقادات جدی به ایمنی و کیفیت این خودروی تولید ملی وجود دارد.

در گزارشی از خبرگزاری ایسنا، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با سردار مومنی رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، ضمن تقدیر از عملکرد پلیس راهنمایی و رانندگی،‌ با اشاره به این‌ که «بر اساس آمارها سالانه یک میلیون و دویست هزار نفر در تصادفات رانندگی در جهان کشته می‌شوند» گفت: «اگر جنگی واقع شود و این میزان کشته داشته باشد قطعاً در تاریخ ثبت خواهد شد. گفته می‌شود بیشترین ضایعات، ضایعات تصادفات رانندگی به واسطه خودروی پراید است. باید فکری در این خصوص کرد و این خودرو به خودروی مناسبی تبدیل شود. از سوی دیگر اینکه علی رغم اینکه می‌گویند این خودرو ارزان است باید گفت که با تلفاتی که به بار می‌آورد اصلا به صرفه نیست.»

وی با اشاره به این‌که «کشته‌های تصادفات به چشم نمی‌آید» افزود: در حالی که روزانه ۵۰ نفر در تصادفات رانندگی در کشور کشته می‌شوند به راحتی از کنارشان می‌گذریم اما هفت کشته در میدان تحریر قاهره در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار می‌گیرد.

این خودرو مقام دوم بی کیفیت ترین وسیله نقلیه را توسط سازمان استاندارد ایران به خود اختصاص داد. حتی در مقطعی قرار بود از این خودرو فقط برای ترددهای درون شهری استفاده شود که به دلیل پرمصرف بودن آن، پلیس راهنمایی و رانندگی از اجرای این طرح صرفنظر کرد.

پراید ارزان قیمت با قطعات یدکی ارزان و کم مصرف سال ۱۳۹۲ رکورددار کشتن ایرانیان بود. احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی: «متأسفانه ۲ هزار و ۴۵۴ نفر به دلیل وقوع تصادف خودرو پراید جان خود را از دست دادند که این مسئله باعث شد تا ۱۳٫۶ درصد از تصادفات منجر به مرگ به این خودرو اختصاص یابد.»


 

بیشتر از اقتصاد