گام بعدی ژابی آلونسو با باشگاه قدیمی رئال سوسیداد

آلونسو گفت که می‌خواهد روی خودش متکی باشد

JOHN THYS / AFP

با شروع برنامه فصل جدید تیم جوانان باشگاه رئال سوسیداد، در روز ۲۰ ژوئیه در محل تمرین زوبیتا این باشگاه، جمعیتی بیشتر از معمول جمع شده بود.

در حالی‌که تیم بی رئال سوسیداد موفق شد با نتیجه چهار بر صفر بر تیم همسایه بئاساین پیروز شود، تمرکز نگاه‌ها روی نیمکت تیم اصلی بود. ژابی آلونسو گامی بعدی را در مربی‌گری‌اش برمی‌دارد. چیزی که در چند سال اخیر بسیاری با اشتیاق زیاد انتظارش را می‌کشیدند.

تعداد قابل توجهی از خبرنگاران از رسانه‌های اسپانیایی و باسک زبان از «جدی بودن» رفتار و «فعالانه» حرکت کردن ژابی آلونسو در کنار زمین گفته‌اند. جمعیت حاضر با تشویق‌های ژوری اوردین‌ها (طرفداران رئال سوسیداد) به شور آمده بودند و از بازگشت بچه محلشان که در تیم‌های پیروز جام جهانی ۲۰۱۰، یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ و جام باشگاه‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۴ حضور داشته، شادمان بودند.

چند هفته پیش بود که هافبک سابق لیورپول و رئال مادرید با اعتماد به نفس فراوان بازگشتش در جایگاه مربی به تیمی که بازی را از آنجا شروع کرده بود، را اعلام کرد.

آلونسو در مراسم معرفی‌اش گفت: «پس از گذشت این سال‌ها و بنا بر دلایل زیادی وقت آن بود که به خانه برگردم. اینجا در زوبیتا پروژه زیبایی در حال ساخته شدن است و من می‌خواهم بخشی از آن باشم. برای من بسیار مهم است که بخشی از کاری شوم که اینجا انجام می‌شود.»

بازگشت ژابی آلونسو به سن سباستین برای بسیاری غیرمنتظره بود. او مربی‌گری‌اش را در سیستم جوانان لا فابریکای رئال مادرید در تابستان سال گذشته آغاز کرده بود. تیم جوانان زیر چهارده سال تحت مربی‌گری او ۲۲ بازی از ۲۳ بازی‌اش را برد و بازی دیگر را نیز مساوی کرد و در نتیجه با رکوردشکنی قهرمان زودهنگام لیگ محلی‌اش شد. این کارنامه حتی در رئال مادرید که بهترین نوجوانان فوتبالیست را به خود جذب می‌کند، قابل تحسین است. 

برنامه والدبباس این بود که امسال تابستان آلونسو را کمی ارتقاء دهند و مربی تیم زیر ۱۸ سال بکنند. این پست پس از اینکه قهرمان افسانه‌ای تیم رائول گونزالس به مربی‌گری تیم بی رئال مادرید برای فصل ۲۰۱۹/۲۰۲۰ منصوب شد، برای آلونسو خالی شده بود. اما آلونسو پیشنهاد روبرتو اولابه، مدیر ورزشی رئال سوسیداد را پذیرفت. کسی که در دوران جوانی او،‌ حدود دو دهه پیش،‌ مربی او بود.

وی در مراسم معرفی‌اش گفت: «ترک رئال مادرید کار آسانی نیست. من خیلی آنجا را دوست داشتم. ولی همیشه باید به آنچه در پیش داری فکر کنی، نه به آنچه که پشت سر گذاشتی. رشد کردن و بیشتر از آن رشد کردن در خانه خیلی حیاتی است. من جایی بهتر از اینجا برای رشد پیدا نکردم. زمان نشان خواهد داد که آیا این تصمیم درستی بوده یا نه ولی من اشتیاق زیادی برای کار کردن در اینجا دارم.»

همچنین آلونسو توانست سباستین پاریا، کمکش در تیم زیر چهارده سال رئال مادرید را نیز متقاعد کند همراه او به رئال سوسیداد بیاید. پاریا در هفده سال گذشته در سیستم جوانان رئال مادرید کار کرده و اعتبار زیادی در آنجا دارد. خروج او خسارت بزرگی برای لا فابریکا محسوب می‌شود. رئال سوسیداد معمولا «غریبه»‌ها را در رده‌های بالای سیستم جوانانش استخدام نمی‌کند، ولی حضور باریا پذیرفته شد. 

اولابه در تشریح بازآرایی پایه‌ای رئال در این تابستان می‌گوید: «من کسانی را می‌خواهم که با تجربه‌، متخصص و با احساس هستند. ژابی شاید تجربه کافی نداشته باشد،‌ ولی امروز باشگاهش او را دوباره فرا می‌خواند.»

به جز کشش احساسی آلونسو به رئال سوسیداد، او به خوبی می‌داند تیم جوانان این باشگاه برای بسیاری سنگ بنای موفقیت بوده، از جمله آنتوان گریزمان، اینیگو مارتینز، آسیر ایارامندی و مهاجم جدید بین‌المللی اسپانیا میکل اویارزابال. 

امانوئل آلگواسیل، مدیر فعلی تیم اصلی نیز یکی دیگر از بازیکنان محلی سابق باشگاه است، که در هشت سال گذشته مسیر رسیدن به نیمکت تیم بزرگسالان را پیموده است. ۱۳ نفر از افراد زیر دست آلگواسیل از تیم جوانان بالا آمده‌اند. از جمله آنها آندر بارنتیکسا که اولین بازیکن متولد قرن بیست و یکم شد که با سن ۱۶ سال و ۳۵۹ روز در لالیگا بازی کرد.

این بدان معناست که آلونسو بازیکنان خوبی خواهد داشت که بتواند روی آنها کار کند و ارائه بازیکنان خوب به تیم اصلی از نتایجی که تیم جوانان به دست می‌آورد مهمتر است. سانسه فصل گذشته را در میانه جدول بخش سوم لیگ محلی‌شان به پایان برد. از جمله رقبای آنها تیم جوانان اتلتیک بیلبائو و خط تولید‌های مشهور دیگر منطقه باسک در باراکالدو و آموره بیه تا بودند. 

بدون شک این تنها گزینه آلونسو نبود. ناظران چنان تحت تاثیر کارنامه فصل گذشته او بودند که حتی قبل از بازگشت زین الدین زیدان در ماه مارس گذشته صحبت‌هایی راجع به پیوستن او به خوزه مورینیو روی نیمکت «تیم رویایی» اصلی رئال مادرید نیز شده بود. 

دیگران هم از نزدیک نظاره‌گر کارنامه او بودند. کارل هاینس رومنیگه مدیر باشگاه بایرن مونیخ در ماه آوریل گفته بود: «ما باید تلاش کنیم تا آلونسو را دوباره به بایرن بازگردانیم. از نظر تاکتیکی او بهترین هافبکی بود که ما داشته‌ایم. علاوه بر این او یک جنتلمن واقعی است.»

ولی آلونسو در حال حاضر تمایل دارد با سرعت مورد نظر خودش پیش برود و خیلی در مورد اینکه چطور مربی‌ای می‌خواهد باشد نیز فکر کرده‌است. 

او سال گذشته و زمانیکه هنوز در مادرید بود در گفتگو با سایت صدای مربیان گفت: «تلاش می‌کنم تیمی داشته باشم که ابتکار بازی را در دست بگیرد، به دنبال توپ باشد و بازیکنانش به خوبی بدانند چطور با هم ارتباط برقرار کنند و به خوبی خودکار باشند. ما اکثرا ۴-۳-۳ بازی می‌کنیم ولی گاهی نیز می‌توانیم با سه مدافع بازی کنیم. دوست دارم بازیکنانم بدانند در شرایط مختلف چه کار باید بکنند. از آنچه فکر می‌کردم سریعتر یاد می‌گیرند. 

در مراسم معرفی از او سوال شد در دوران بازیگری از مربیانی مانند خوزه مورینیو، رافا بنیتز، کارلو آنجلوتی، پپ گواردیولا و ویسنته دل بوسکه چه آموخته است. آلونسو گفت که می‌خواهد روی خودش متکی باشد. 

او گفت: «من از همه آنها چیزی یاد گرفته‌ام. اول هم از مربیانی که اینجا داشتم. خاویر کلمنته اولین بار به من اجازه خودنمایی داد، جان تاشک، روبرتو اولابه و رایلند دونوا. تلاش کردم به آنها نزدیک باشم. ولی نمی‌خواهم «فتوکپی» آنها باشم. نتیجه این کار همیشه بد است. باید از هر آنچه یاد گرفتی استفاده کنی تا سبک خودت را درست کنی. من در زمین می‌توانستم بازی تیم مقابل را بخوانم. به عنوان مربی دوست دارم تیمی چند کاره داشته باشم که بداند در هر بازی خاص چطور بازی کند.»

یکی دیگر از ناظران علاقه‌مند در این موقعیت توشاک است. بازیکن و مدیر سابق تیم‌های لیورپول و ولز که هنوز خانه‌ای در سن سباستین دارد. پیشگفتار زندگینامه‌اش که سال ۲۰۱۸ منتشر شد را آلونسو نوشته است. 

توشاک به ایندیپندنت گفت: «هر چقدر هم بازیکن خوبی بوده باشی، هیچ تضمینی نیست که در مربی‌گری همانقدر موفق باشی. ولی من فکر می‌کنم ژابی هر چیزی که برای این کار لازم است را دارد. پدرش در رئال (سوسیداد) بازی می‌کرده، او در بهترین باشگاه‌های جهان بازی کرده و همیشه بسیار به بازی فکر می‌کرد. او حس موقعیت یابی بسیار خوبی دارد و مغزش فوتبالی است. ولی چیزهای زیاد دیگر هست که باید به دست بیاورد. از جمله بخت و اقبال.»

به نظر می‌رسد آلونسو در حال حاضر، بلند مدت فکر می‌کند و می‌خواهد به بالاترین درجات مربی‌گری برسد و برای آن هر کاری در توانش است انجام می‌دهد تا فاکتور اقبال را حذف کند.

در مراسم معرفی‌اش گفت: «من خیلی به آینده دور فکر نمی‌کنم. من اینجا هستم و دارم شروع می‌کنم. ولی امیدوارم کارنامه مربی‌گری طولانی‌ای داشته باشم. رئال برای من در حال حاضر بهترین جاست. مسیر را تنها با گام برداشتن در آن می‌توان ساخت.»

این مسیر تازه شروع شده است. اما باید گفت بازگشت آلونسو به محل شروع کارش اقدامی سنجیده در آغاز راهی است که او به دقت آن را برنامه ریزی کرده است. 

© The Independent

بیشتر از ورزش