فروش ویدیوی حمله به کنگره به مبلغ ۷۰ هزار دلار

جان سالیوان، فیلمبرداری از ایالت یوتا این ویدیو‌ها را به شبکه‌های «سی‌ان‌ان» و «ان‌بی‌سی» فروخته است

سالیوان می‌گوید که تنها به‌عنوان یک گزارشگر در شورش به ساختمان کنگره حضور داشته است - ANDREW CABALLERO REYNOLDS / AFP

مردی که مظنون به شرکت در شورش ششم ژانویه در کنگره آمریکا است، حق انتشار دو ویدیویی را که از این واقعه ضبط کرده، به مبلغ ۳۵ هزار دلار برای هر ویدیو، به شبکه‌های «سی‌ان‌ان» و «ان‌بی‌سی» فروخته است.

جان سالیوان، فیلمبرداری از ایالت یوتا، که ویدیوهای شورش را در تارنمای خود، «شورش در ایالات‌متحده»، به اشتراک گذاشته، به شرکت در حمله به ساختمان کنگره آمریکا متهم است اما او می‌گوید که تنها به‌عنوان یک گزارشگر در این شورش حضور داشته است.

نشریه «پولیتیکو» گزارش داده که قاضی فدرال، تقاضای دادستان برای منع استفاده آقای سالیوان از شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر و فیس‌بوک را رد کرده اما به او گفته است که باید ارتباط خود را با تارنمای «شورش در آمریکا» که به گفته وزارت دادگستری، اعتراض‌های خشونت‌بار را برجسته می‌سازد، قطع کند.

در جریان این دادرسی، روز سه‌شنبه، وکیل آقای سالیوان افشا کرد شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و ان‌بی‌سی برای خرید امتیاز پخش ویدیوی شورش کنگره، مبلغ ۳۵ هزار دلار به موکل وی پرداخته‌اند. آقای سالیوان از روز ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ به اتهام مسدود کردن کنگره و درگیری با پلیس، در بازداشت بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در طول مدت دادرسی در واشنگتن، قاضی رابین مریوِدِر، تلاش دادستان برای ممنوعیت استفاده آقای سالیوان از توییتر و فیس‌بوک و نیز نظارت ۲۴ ساعته بر او را رد کرد اما  حکم داد که متهم «از این پس برای تارنمای شورش در آمریکا فعالیت نکند» و تنها زیر نظر مقامات مسئول از فضای مجازی استفاده کند.

دادستانی بر این عقیده است که نیت آقای سالیوان فراتر از گزارشگری بوده و او را متهم کرده که فعالانه، اقدامات خشونت‌بار (در کنگره) را ترغیب کرده است.

در جریان دادرسی، کندیس وانگ، دستیار دادستان، خاطرنشان کرد که در ویدیوهای آقای سالیوان، بر خشونت و حمله به پلیس پافشاری شده است. او افزود که متهم «در لوای گزارشگری، در اقدامات خشونت‌بار از جمله اجتماع مخربی که ما در روز ششم ژانویه شاهد آن بودیم، شرکت داشته و آن را تحریک کرده است.»

عقاید سیاسی آقای سالیوان دایر بر طرفداری از جنبش «جان سیاهپوستان مهم است» نیز زیر ذره‌بین قرار گرفته است. این در حالی است که فعالان این جنبش (بی‌ال‌ام)، با حفظ فاصله از او، اظهار داشتند که به نظر می‌رسد آقای سالیوان به خشونت‌ورزی در اعتراض‌ها‌ دامن زده است.

© The Independent