نمایش موشک‌های بالستیک سپاه در رژه ۲۲ بهمن

آمریکا دیروز تاکید کرده بود که مانع توسعه برنامه موشکی ایران می‌شود

جمهوری اسلامی موشک های بالستیک خود را در رژه ۲۲ بهمن به نمایش گذاشت - عکس از خبرآنلاین

در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، امروز ۲۲ بهمن امسال و همزمان با اظهارات مقامات آمریکایی در مورد تلاش برای محدود کردن برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران موشک‌های بالستیک خود را به نمایش گذاشت.

در تازه‌ترین واکنش، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرده که این کشور ابزارهای متنوعی را که در اختیار دارد به کار خواهد گرفت تا مانع پیشرفت و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی شود. 

او که روز سه‌شنبه، با خبرنگاران سخن می‌گفت در واکنش به همکاری مجدد ایران و کره شمالی در ساخت موشک گفت:« ما فقط به دنبال آن نیستیم که ایران به توافق هسته‌ای بازگردد، بلکه می‌خواهیم با تقویت برجام، از آن به عنوان سکویی برای توافقات بعدی درباره فعالیت‌های مخرب ایران و از جمله برنامه موشکی بالستیک این کشور استفاده کنیم.»

پیش‌تر، یک گروه از کارشناسان سازمان ملل که بر تحریم‌های کره شمالی نظارت می‌کنند، خبر از آن داده بودند که ایران و کره شمالی از سال گذشته میلادی مجددا همکاری در زمینه توسعه موشک‌های دوربرد و انتقال قطعات ساخت این موشک‌ها را از سر گرفته‌اند.

سپاه پاسداران در رژه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تهران، موشک‌های بالستیک ذوالفقار بصیر، دزفول و قیام را به نمایش گذاشت.

روحانی هم از موشک دفاع کرد، هم از مذاکره

در این مراسم حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز طی سخنانی مدعی شد که بزرگ‌ترین قدرت پدافندی کشور در دولت او ایجاد شده و جمهوری اسلامی در حال حاضر بزرگ‌ترین پدافند موشکی راداری و دریایی را در اختیار دارد.

روحانی دراین‌رابطه گفت که موشک‌های اس-۳۰۰، سامانه سوم خرداد، سامانه ۱۵ خرداد و... در این دوره وارد و ایجاد شد. او مدعی شد که در دولت او برد کروز دریایی از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ کیلومتر و کروز هوا پایه به ۱۵۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کرده است.

او در بخشی دیگر از سخنانش مدعی شد که جمهوری اسلامی در سازمان ملل آمریکا را شکست داده است و در جنگ اقتصادی علیه این کشور پیروز شده است. وی بدون اشاره به تداوم تحریم‌ها و فشار اقتصادی موجود مجدداً مدعی شد که اگر بعد از خروج ترامپ از برجام ما هم از برجام خارج می‌شدیم، ترامپ بدون زحمت پیروز می‌شد و همه تحریم‌ها برگشته بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روحانی با پافشاری بر مذاکره گفت:«مذاکره نه‌تنها جزو لوازم یک دولت و دنیای مدرن امروز که ارث پیامبر بزرگ اسلام و امام حسن است.»

این سخنان در حالی گفته می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی بارها با مذاکره مجدد مخالفت کرده است. علی خامنه‌ای، هشتم خرداد ۱۳۹۸ در واکنش به پیشنهادهای دونالد ترامپ برای مذاکره گفته بود: «مطلقاً با این کشور (آمریکا) مذاکره نمی‌کنیم، چرا که مذاکره نه‌تنها فایده ندارد، بلکه ضرر هم دارد.»

علی خامنه‌ای با آنکه همچنان تمایلی به مذاکره با آمریکا نشان نمی‌دهد و صرفا خواستار لغو تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی است،  روز یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ گفت: «درصورتی‌که آمریکا تحریم‌ها را لغو کند، ایران هم به تعهداتش در برجام بازمی‌گردد.»

روحانی در بخشی دیگری از سخنرانی خود با اشاره به شرایط اقتصادی، عملکرد دولت خود را خوب ارزیابی کرد. سقوط نزدیک به ۸۰ درصدی ارزش پول ملی ایران طی چهار سال اخیر و گرانی‌های لجام‌گسیخته نشان می‌دهد که ادعاهای مطرح شده حسن روحانی از آخرین تریبون ۲۲ بهمن دوران ریاست‌جمهوری خود، با واقعیت تناسبی ندارد. 

بااین‌حال، روحانی که به شدت به دلیل مسائل اقتصادی زیر فشار افکارعمومی و حملات افراد نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد، در توجیه مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر گفت:« در ماه‌های اولیه کرونا صادرات غیرنفتی ما به دلیل بسته شدن مرز‌ها تقریبا متوقف شد.»

او با قیاس درآمدهای نقتی در دولت خود و دولت محمود احمدی نژاد اظهار داشت :« مردم ما بدانند صادارت نفتی ما در سال ۸۹، ۹۰ میلیارد دلار بوده است، اما در این دولت در سال ۹۴ به دلیل فشاری که به ما آمد کل درآمد نفتی ۳۱ میلیارد دلار بود.»