«نبرد نور با تاریکی‌»: بایدن و هریس در مراسم یادبود قربانیان کرونا

به دلیل بحران کرونا و تدابیر امنیتی، هیچ تماشاگری در مراسم حضور نداشت

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، در شب قبل از مراسم تحلیف خود در مراسمی برای یادبود قربانیان ویروس کووید ۱۹ شرکت کرد. این مراسم در استخر کنار یادبود آبراهام لینکلن در واشنگتن، قلب سیاسی آمریکا، برگزار شد.

بایدن در آغاز سخنان خود از یک پرستار اهل ایالت میشیگان به نام لوری ماری کی تشکر کرد که سرود مذهبی «فیض محشر» را اجرا کرد. این سرود به انگلستان قرن هجدهم باز می‌گردد اما بخصوص بین مسیحیان آفریقایی‌تبار آمریکا محبوب است. این جمعیت جزو آسیب‌دیده‌ترین آمریکایی‌ها از ویروس کرونا هستند.

بایدن در سخنان خود گفت: «اگر در بهشت فرشته‌ای باشد همه‌شان پرستار هستند. از تجربه خانوادگی خودمان می‌دانیم که شما چه می‌کنید و چه شجاعت و دردی را برای دیگران به جان می‌خرید. پس بگذارید از شما تشکر کنیم. متشکریم!»

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا افزود: «برای التیام باید به خاطر بیاوریم. به خاطر آوردن گاه دشوار است اما راه التیام همین است. مهم است که این کار را به مثابه یک ملت انجام دهیم. همین است که امروز این‌جا گرد آمده‌ایم. از غروب امشب تا طلوع فردا بگذار نور به جنگ تاریکی برود؛ کنار همین استخر و به یاد تمام کسانی که از دست داده‌ایم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سپس نوبت یولاندا آدامز، خواننده مذهبی بود که سرود مسیحی «هاله‌لویا» را اجرا کرد.

پیش از آقای بایدن، معاون‌ او، کامالا هریس، بود که از اندوه و عزاداری مردم آمریکا گفت. خانم هریس گفت: «ماه‌ها است که نزد خودمان عزاداری کرده‌ایم. امشب ضمن عزاداری، التیام در کنار همدیگر را آغاز می‌کنیم.»

ویلتون گرگوری، سراسقف کاتولیک. واشنگتن، از دیگر سخنرانان این مراسم بود.

امشب به یادبود قربانیان کرونا مکان‌های مختلفی در واشنگتن و سراسر آمریکا نورانی شدند: از ساختمان امپایر استیت در نیویورک تا برج معروف «سوزن فضایی» در سیاتل. خیره‌کننده‌ترین منظره اما در استخر یادبود لینکلن بود که در آن ۴۰۰ نور به یاد ۴۰۰ هزار قربانی آمریکایی این ویروس روشن شدند.

یکشبه شب، در محوطه باغ ملی "نشنال مال" واشنگتن، پرچم‌های پنجاه ایالت تشکیل دهده ایالات متحده با نورپردازی بر محوطه باغ ملی تابانده شد.

همچنین بیش از دویست هزار پرچم در این محوطه نصب شده است که نشان‌دهنده شهروندانی است که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته اند و قادر به تماشای مراسم تحلیف نخواهند بود.

این "میدان پرچم‌ها" با پنجاه و شش ستون نور به نشانه پنجاه ایالت و پنج قلمرو خارجی ایالات متحده روشن شده‌اند.

تونی آلین، مدیرعامل کمیته تحلیف ریاست جمهوری گفت: «این مراسم فصل جدیدی برای مردم آمریکاست، فصلی برای التیام، وحدت و همبستگی دوباره، فصلی از آمریکای متحد. اکنون زمان پشت سر گذاشتن اختلاف‌هاست.»

به دلیل بحران شیوع کرونا، بیشتر بخش‌های سنتی مراسم تحلیف امسال به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

بیشتر از جهان