تاکید لاریجانی بر لغو تحریم‌ها به عنوان پیش‌شرط مذاکره با آمریکا

مشاور علی خامنه‌ای: چگونگی برداشتن تحریم‌ها یک نقشه‌ راه می‌خواهد

علی لاریجانی مشاور رهبر جمهوری اسلامی- ایرنا

علی لاریجانی مشاور رهبر جمهوری اسلامی، با بیان این که ایران با وجود تلاش برای استقلال اقتصادی به ارتباطات و تجارت خارجی نیاز دارد، می‌گوید حداقل انتظار تهران برای مذاکره لغو تحریم‌ها است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به تغییر دولت در آمریکا گفت، اگر شرایط عوض شده است، تحریم‌ها را بردارید تا مطابق نظرتان ایران هم به تعهداتش عمل کند.

به اعتقاد آقای لاریجانی مشکل هسته‌ای سیاسی است و نه حقوقی، چرا که به اعتقاد او هر وقت توافق سیاسی با قدرت‌ها می‌شود، آژانس آرام می‌شود و به محض این که توافق نمی‌شود، دوباره خروش می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رییس پیشین مجلس خطاب به آمریکا گفت، اصل مشکل این است که تحریم‌ها باید برداشته بشود، که چگونگی آن خودش یک نقشه‌ راه می‌خواهد. بعدش جزو ۱+۵ می‌آیید و آنجا بقیه‌ بحث‌ها انجام می‌شود.

وی افزود، باید قبول کرد که مراوده‌ خارجی مهم است؛ بنابراین ابزارش هم مهم است و باید تحریم برداشته شود، چون در تحریم بانک‌ها نمی‌توانند کار بکنند و در مراوده‌ خارجی‌ مشکل ایجاد می‌شود.

علی لاریجانی در مرداد ۱۳۸۴ و در ماه‌های اول دولت محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی انتخاب شد و حدود ۲۶ ماه در این مقام مسئول مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی بود.

با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امیدها برای بازگشت آن کشور به توافق هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، که دونالد ترامپ بطور یکجانبه از آن خارج شد، افزایش یافته است.

جو بایدن معاون باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا است که برجام در دولت آنها حاصل شد. دولت او در ایالات متحده از بیستم ژانویه (اول بهمن ماه) آغاز به کار خواهد کرد.