چگونه رمان بخوانیم؟

سعی کنید موضوع مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را عمیق بخوانید

بعضی اوقات تنها پس از شنیدن در مورد کتابی و با اطلاع از وجود موضوع مورد علاقه خود در آن، تصمیم به مطالعه‌اش می‌گیریم- cottonbro / Pexels

اگر شما هم مثل من می‌خواهید طی یک جلسه کتابی را تا انتها بخوانید، این عادت مطالعه درست نیست، بلکه سعی کنید ساعتی را در تقسیم اوقات روزانۀ‌تان برای مطالعه اختصاص دهید. حال اگر می‌خواهید رمان بخوانید، پس بدانید که چگونه باید رمان خواند.

این پرسشی است که همه خوانندگانی که برای نخستین‌بار یا گاهی در طول سال رمان می‌خوانند، مایلند پاسخش را بدانند، زیرا خواندن رمان آسان نیست. مطالعه‌کنندگان در سراسر جهان اتفاق نظر دارند که خواندن رمان تجربه منحصربه‌فردی است.

رمان، نوع خاصی از ادبیات داستانی است که در آن باید به موارد ویژه‌ای توجه کرد.

برای مطالعه سودمند و مؤثر رمان، به نکات زیر دقت کنید:

برای درک و آگاهی بخوانید

وقتی چیزی می‌خوانیم، همیشه دنبال یک هدف و مقصد هستیم. امیدوارم موقع خواندن این نوشته من نیز یکی از اهداف شما این باشد که بدانید چه می‌نویسم.

هنگام خواندن رمان، با ایده‌ها و شخصیت‌های مختلفی روبه‌رو می‌شویم. در جریان مطالعه، اگر نمی‌دانید در این میان چه خبر است، از آن‌چه می‌خوانید، یادداشت‌برداری کنید و خود را آگاه سازید. حتی ایده بهتر- ولی دشوار- این‌که وقتی رمان می‌خوانید، چنان آگاهانه ادامه دهید، انگار که چیزی را کاملاً می‌دانید.

با دقت کامل بخوانید

داستان‌نویس به‌طور کلی تصویرپردازی‌ها، شخصیت‌ها و موضوع‌های گوناگون را با جزئیات بیان می‌کند، به این معنا که رمان مبتنی‌ بر پرداختن به جزییات مسایل، ماجراها و صحنه‌هاست. در جریان مطالعه، هنگامی که در حال خواندن رمانی هستید و برخی چیزها دوباره به چشمتان می‌خورد، به این تکرار توجه کنید. ممکن است برخی نظم‌ها، عناصر موضوعی خاص، بعضی شخصیت‌ها و حالت‌های خاص و برخی توضیح‌های ویژه یا موارد دیگر، چندبار تکرار شده باشند. 

اگر هنگام مطالعه ناگهانی و ناخودآگاه دقتتان بیشتر شد و عمیق‌تر ادامه دادید، پس از اتمام مطالعه، از آن چه خوانده‌اید، آگاهی کامل خواهید داشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

موضوع‌ها را در ذهنتان نگه دارید

در نوول یا رمان، گاهی به موضوع‌های زیادی پرداخته می‌شود. هر موضوعی نیاز به توجه جدی دارد. این مباحث را کاملا در ذهن داشته باشید.

ویژگی‌های ادبی یا عناصر داستانی را بفهمید

رمان از عناصر و مؤلفه‌های بسیاری به‌وجود می‌آید. برخی از خوانندگان تصویرپردازی‌ها را دوست دارند، برخی دیالوگ و گفت‌وگوی شخصیت‌ها را می‌پسندند و بعضی از افراد به طرح رمان (داستان شخصیت‌ها و درگیری‌ها) علاقه دارند. آن‌چه در هنگام خواندن رمان دوست دارید، حتماً در نظر بگیرید؛ این می‌تواند جریان مطالعه‌تان را جذاب کند.

موضوع مورد علاقه خود را با دلگرمی بخوانید

بعضی اوقات تنها پس از آگاهی و شنیدن در مورد کتابی و با اطلاع از وجود موضوع مورد علاقه خود در آن، تصمیم به مطالعه یک کتاب می‌گیریم. اگرچه رمان ممکن است خیلی طولانی و دارای موضوعات زیاد باشد، اما سعی کنید موضوع مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را عمیق بخوانید. این کار مطالعه رمان را بیشتر از پیش آسان می‌کند.

چگونه رمان می‌خوانید؟ این پرسش را حتماً از خود بپرسید.

© IndependentUrdu

بیشتر از کتاب