رویترز: از هویت تانکرهای اسقاطی برای انتقال بنزین و نفت میان ایران و ونزوئلا استفاده می‌شود

اسناد تانکر ترکرز نشان می‌دهد نام چندین کشتی اسقاطی مورد استفاده قرار گرفته تا مسیرهای تانکرها مخفی بماند

تصویر آرشیوی از نفتکش ایرانی که ۲۵ ماه مه ۲۰۲۰ به ونزوئلا رسید - VENEZUELAN MINISTRY OF POPULAR POWER FOR COMMUNICATION (MINCI) / AFP

اسناد شرکت نفت و گاز دولتی ونزوئلا نشان می‌دهد یک تانکر که توسط شرکت ملی نفت ایران به ثبت رسیده، نفت خام ونزوئلا را برای صادرات بارگیری می‌کند.

به گزارش رویترز، این داده‌ها شواهدی از آخرین تاکتیک‌های دو کشور برای گسترش تجارت خود بر خلاف تحریم‌های ایالات متحده ارائه می‌دهد.

ونزوئلا و ایران در سال جاری همکاری‌های خود را گسترش داده‌اند زیرا ونزوئلا طلا و سایر کالاها را با مواد غذایی، میعانات و سوخت ایرانی مبادله کرده است.

نام چندین کشتی اسقاطی در این صادرات مورد استفاده قرار گرفته تا مسیرهای تانکرها مخفی بماند.

اسناد نشان می‌دهد که یک حامل بسیار بزرگ نفت خام (VLCC) ، که در اسناد بارگیری ونزوئلا به نام Ndros شناخته شده، هفته گذشته به بندر اصلی نفتی ونزوئلا، خوزه رسید تا ۱.۹ میلیون بشکه نفت خام سنگین «مری ۱۶» را به مقصد آسیا بارگیری کند.

تانکرترکرز که با استفاده از تصاویر ماهواره‎‌ای کشتی‌ها را رهگیری می‌کند، نشان داد که Ndros در سال ۲۰۱۸ از بین رفته است و گزارش‌های موجود در پایگاه‌های حمل و نقل بین‌المللی این موضوع را تایید می‌کند.

همچنین تانکرترکرز با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و مقایسه آن با عکس‌ها، اظهارداشته که نام واقعی این کشتی بزرگ کالیوپ است که پرچم لیبریا را حمل می‌کند. رویترز نتوانست به طور مستقل تایید کند که روی نام بدنه نفتکش قبل از ورود به خوزه رنگ سیاه زده شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شرکت‎های نفت ایران و ونزوئلا هم به درخواست‌های اظهارنظر پاسخ ندادند. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هم از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرد.

بلومبرگ اواسط آذرماه گزارش داده بود که ۱۰ نفتکش حامل سوخت از ایران به ونزوئلا ارسال شده است.

با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، ایران از لحاظ سوخت‌رسانی کمک بسیاری به این کشور کرده است.